מגזין

(צילום: shutterstock)

כל מה שאתן צריכות לדעת על המחזור החודשי ולא העזתן לשאול

למה בכלל צריך את זה, מה עושים עם הכאבים, באיזה גיל אמורים לקבל והאם יש קשר בין המחזור החודשי לגובה שלנו (מתברר שכן!)?  

 ראש אחד   |   26/02/2016  |    |    | 

 

 

בין אם עדיין לא קיבלתן אותו ובין אם אתן מתגאות בוותק של כמה שנים טובות, בהחלט ייתכן שאתן עדיין לא ממש מבינות מה מתרחש בגופכן בזמן המחזור החודשי ויותר חשוב - למה. כדי לעשות קצת סדר בין השמועות והמיתוסים הרבים שאלנו שלוש בנות נוער, שני ביטון (16), אור בלוג (15) וקטרין בלנטר (12), שאלות נפוצות בנושא המחזור החודשי ואימתנו או הפרכנו את תשובותיהן עם ד"ר אמיר אבירם מבית החולים לנשים במרכז הרפואי רבין. פייר, גם אנחנו קצת הופתענו.

 

 

1. למה בכלל בנות מקבלות מחזור?

 

שני: "המחזור מוציא את כל הפסולת שיש לנו בגוף. אנחנו גם צריכות אותו כדי להיכנס להיריון".


אור: "כדי שבנות יוכלו להיכנס להיריון. זה מסמל את תהליך ההתבגרות של הבנות".


קטרין: "מפני שהגוף שלנו מתפתח, וצריך את המחזור כדי שנוכל ללדת ילדים".


ד"ר אבירם: "בגוף הנשי קיימים כמה איברים שאינם קיימים בגוף הגברי. החשובים שבהם הם הרחם והשחלות. הרחם נמצא באזור האגן, ובזמן היריון תפקידו לשמש בית לעובר. השחלות הן כמו בית החרושת של הגוף, המייצר ביציות, והן נמצאות בסמוך לרחם. המונח 'מחזור' מתאר את שרשרת התהליכים המתרחשים ברחם ובשחלות במהלך חודש שלם, בין דימום חודשי אחד לדימום החודשי לאחריו. המחזור הוא הדרך של הגוף להתכונן להיריון. במהלך המחזור ביצית יוצאת מהשחלה ונודדת לכיוון הרחם. בו בזמן הרחם מתכונן להיריון באמצעות הצמחת שכבה מיוחדת בשם 'רירית', שמטרתה לקלוט את ההיריון הפוטנציאלי. אם לא נוצר היריון, הרירית בעצם מיותרת ולכן היא נושרת - וזהו הדימום החודשי המכונה 'וסת'. לאחר הדימום המחזור מתחיל מחדש, והרירית שוב מתחילה לצמוח כהכנה לחודש הבא".

 

 

2. באיזה גיל אמורים לקבל וסת?


שני: "נראה לי 12¯16 בערך, לא? אני קיבלתי בגיל 14, וזה בסדר".


אור: "סביבות כיתה ה'¯ו', גיל 12 בערך".


קטרין: "לדעתי 13".


ד"ר אבירם: "גיל קבלת הווסת הראשונה, המכונה בשפה המקצועית 'מנרכה', משתנה בין נערה לנערה והוא תלוי בהמון משתנים. למשל, גיל הופעת הווסת תלוי במסת השומן בגוף ובפעילות גופנית, ועל כן נערות רזות יותר או נערות שמנהלות אורח חיים ספורטיבי במיוחד יכולות לקבל את הווסת הראשונה בשלב מאוחר יותר. קיים גם קשר תורשתי - גיל הופעת הווסת אצל נערה קשור גם לגיל הופעת הווסת אצל אמה או סבתה. הווסת הראשונה מבטאת בעצם את סופו של תהליך ההתבגרות המינית, שהחל כשלוש¯ארבע שנים קודם לכן, עם ההאצה בצמיחה לגובה. לאחר פרץ הגדילה מתחיל לצמוח החזה, מופיע שיער בכל הגוף, ולבסוף מגיעה גם הווסת הראשונה. הגיל הממוצע לקבלת הווסת הראשונה בעולם המערבי הוא 13, אולם חלק ניכר מהנערות מקבלות את הווסת הראשונה לאחר גיל זה. הגיל שבו צריך להתחיל לדאוג משתנה גם הוא בין נערה לנערה - אם נערה לא קיבלה וסת ובנוסף לכך גם לא התחילו להתפתח לה החזה והשיער על הגוף, יש להתחיל בירור בגיל 14. כאשר נערה מתפתחת באופן תקין מבחינת גדילת חזה ושיער על הגוף, אך עדיין אינה מקבלת מחזור, יש להתחיל בירור רפואי בגיל 16".

 

 

3. מה ההבדל בין תחבושת, תחתונית וטמפון?


שני: "טמפון מוכנס לנרתיק, והוא סופג את כל הווסת לפני שהדם יוצא החוצה. בנוסף, הטמפון גם מונע לכלוך והוא יותר אסתטי ולא מרגישים אותו. תחבושת היא עבה, משתמשים בה בזמן מחזור, והיא סופגת את כל הדם שיוצא מהגוף ומגנה על התחתונים ועל המכנסיים. לעומת זאת, תחתונית היא לשימוש יומיומי, כדי לספוג את ההפרשות של הגוף וכדי לשמור על היגיינה אישית. אם תשימו תחתונית בזמן מחזור ותלבשו ג'ינס לבן - התוצאה תהיה נוראית".


אור: "אין לי מושג מה זה תחתונית, זו הפעם הראשונה שאני שומע את המילה הזאת. נראה לי שתחבושת שמים ביום־יום כדי שאם פתאום מקבלים מחזור, אז שיהיה ליתר ביטחון. וטמפון סופג דם בזמן מחזור ועוזר להפחית כאבים".


קטרין: "אני לא מכירה טמפון וגם לא כל כך יודעת מה זה תחתונית. אבל תחבושת זה כמו שכבה שמגנה על התחתונים כדי שלא יתלכלכו מהדם וכדי שלא יהיה לא נעים".


ד"ר אבירם: "טמפון הוא מעין 'פקק' המוכנס לתוך איבר המין על מנת לספוג את הדימום בזמן הווסת. תחבושת מונחת על גבי התחתונים ומטרתה לשמש תחליף לטמפון לנערות או לנשים שמעדיפות שלא להשתמש בטמפון. תחתונית היא תחבושת דקה, ולרוב אינה מספיקה במקרים של דימום וסתי, אלא אם מדובר בדימום קל מאוד".

 

 

4. האם יש קשר בין קבלת הווסת הראשונה לבין הצמיחה לגובה?


שני: "נראה לי שכן, כי כשאני קיבלתי מחזור, הפסקתי לגבוה. הייתי הכי גבוהה בכיתה ואז קיבלתי מחזור וזהו, נהייתי הכי נמוכה כי הפסקתי לגבוה וכולם המשיכו. אני מניחה שכן, אבל נראה לי שזה שונה בין כל ילדה לילדה".


אור: "לא נראה לי שיש קשר, אלה שני דברים שונים לגמרי בגוף".


קטרין: "לא חושבת שיש קשר בין שני הדברים".


ד"ר אבירם: "אכן יש קשר. את הווסת הראשונה מקבלים לרוב לאחר שיא הצמיחה לגובה, והיא מסמנת בין היתר כי התהליך קרוב לסיומו. ההורמונים המופרשים בזמן המחזור החודשי גורמים לסגירת לוחיות הגדילה בעצמות, ועל כן הגדילה המקסימלית לאחר קבלת הווסת הראשונה תהיה עד שישה ס”מ נוספים. יחד עם זאת, יש לזכור כי מדובר בממוצעים, ויש נערות שתצמחנה יותר בדיוק כמו שיש נערות שתצמחנה פחות. לכן שימו לב שנערות המקבלות את הווסת הראשונה בגיל צעיר יחסית הן נמוכות יותר בממוצע מנערות המקבלות את הווסת הראשונה בגיל מאוחר יותר. כמו כן, זכרו שגם הגנים משחקים תפקיד חשוב ומשפיעים רבות על הגובה שלנו".

 

 

5. כמה ימים אמורה להימשך וסת?


שני: "נראה לי ששלושה-עשרה ימים".


אור: "עד לפני כמה ימים חשבתי שהיא אמורה להימשך שבוע, אבל בדיוק ידידה הסבירה לי שזה משתנה בין ילדה לילדה ונע בין כמה ימים לשבוע".


קטרין: "אני חושבת שזה בערך שבוע - שבועיים".


ד"ר אבירם: "משך הווסת משתנה בין נערה לנערה ובין אישה לאישה. לרוב, הדימום נמשך ארבעה¯שמונה ימים. פרק הזמן בין היום הראשון של הדימום בחודש מסוים לבין היום הראשון של הדימום בחודש לאחריו יכול לנוע בין 24¯38 ימים".

 

 

6. האם מומלץ להימנע ממאכלים מסוימים בזמן הווסת?


שני: "לא נראה לי, אני אוכלת הכול. אני אפילו אוכלת יותר מדי. לדעתי, שכולן יאכלו מה שבא להן וכמה שבא להן. רק ככה אפשר להעביר את השבוע הזה".


אור: "כן, נראה לי שאסור מתוק. לא, בעצם, נראה לי שאסור חריף, כמו פלפל חריף או טבסקו".
קטרין: "לא נראה לי שיש מאכלים כאלה".


ד"ר אבירם: "ממש לא - מותר לאכול הכול".

 

 

7. איך אפשר להפחית את הכאבים בזמן הווסת?


שני: "לשתות הרבה מים, ואפשר לקחת משכך כאבים בכדור או בטיפות (כי טיפות משפיעות מהר יותר). אני לא מאמינה בשתיית תה או לשים כרית על הבטן וכל הדברים האלה שעושים..."
אור: "בעזרת משככי כאבים, ואני חושבת שגם טמפון עוזר..."


קטרין: "אני חושבת שכדאי לא לעשות יותר מדי ספורט ולתת לגוף שלנו להירגע ולנוח בימים שיש מחזור".


ד"ר אבירם: "חלק מהנשים חוות כאבים בשלבים שונים של המחזור החודשי, ובעיקר בימים הקודמים לדימום ובימים הבאים אחריו. אחרות סובלות כאבים בזמן הביוץ - כשבועיים לאחר הדימום. חשוב לזכור שכאבים בזמן הדימום החודשי הם מאוד נפוצים, ועד 60¯90 אחוזים מהנשים חוות כאבים דומים - כלומר, אתן לא לבד! עם זאת, כאבים אלו פוחתים עם הגיל, וככל שתגדלו, קרוב לוודאי שהכאב יפחת. מבחינת טיפול - קיימים כמה טיפולים לא־תרופתיים כמו קומפרסים חמים על הבטן, תזונה המכילה ירקות, ויטמינים וכו'. עם זאת, אפשר להפחית את הכאב בעזרת תרופות ממשפחת נוגדי הדלקת כגון אדוויל ונורופן. אם נערה חשה בכאבים עזים והכאב נמשך למרות הטיפולים הללו, רצוי להתייעץ עם רופא משפחה או רופא נשים לצורך בירור".

 

 

ASK- יש לכן עוד שאלות שהייתן רוצות לשאול על מחזור?

 

 

(כת”צ אופיר שרמן / ofir.rosh1@gmail.com)