סלבס

אפשר את הכסף ואת הילדות שלנו בחזרה! (צילום: באדיבות yes)

כך סרטי דיסני היו נראים לו היו מדויקים מדעית

רמז: נכון שהסוף הוא ו"הם חיו באושר עד עצם היום הזה"?, אז תשכחו ממנו. 

 ראש אחד   |   05/02/2016  |    |    | 

 

כולנו יודעים שסרטי דיסני והאגדות שעליהן הם מבוססים לא ממש מדויקים מבחינה מדעית. אנחנו הרי לא באמת מאמינים שחיות יכולות לדבר, שצעצועים מעץ מסוגלים לזוז או שיש שדים שחיים שנים בתוך מנורות פח. אבל נגיד שאנחנו מאמינים לעולם הזה של דיסני, אנחנו עדיין נותרים עם בעיות מדעיות די גדולות בסרטים האלה - למשל העובדה שסינדרלה לא הייתה יכולה לרקוד או לרוץ בנעלי הזכוכית שלה (מחקר מדעי מצא שהן פשוט היו מתנפצות מכובד המשקל). אז יצאנו לבדוק: אילו עוד טעויות מדעיות נעשו בסרטי דיסני?

 

1. "מלך האריות"

אנחנו ממש לא רוצים לראות את הגרסה המדעית של "מלך האריות" (צילום באדיבות yes) אנחנו ממש לא רוצים לראות את הגרסה המדעית של "מלך האריות" (צילום באדיבות yes)

 

קודם כול, אריות לא מנהלים מערכת יחסים מונוגמית, כלומר הזכרים מזדווגים עם כל הנקבות בלהקה. אז אאוץ', כל סיפור האהבה של נאלה לסימבה היה נראה לגמרי אחרי במציאות. שנית - וזה נשמע סופר-טרגי אבל ככה זה עובד בטבע - ברגע שאריה מגיע לעמדת זכר אלפא (מה שקורה ב"מלך האריות", כשסימבה תופס את השלטון מחדש), הוא הורג את כל הגורים הקטנים בלהקה כדי להתחיל שושלת חדשה שכוללת רק את צאצאיו שלו. אוי ואבוי, אתם יכולים לדמיין את סימבה עושה דבר כזה?

 

2. "היפהפייה הנרדמת"

ממש לא הייתה נראית ככה! )צילום באדיבות yes( ממש לא הייתה נראית ככה! (צילום באדיבות yes)

 

אז הסיפור הוא כזה - יש לנו נסיכה שישנה מאה שנה, כלומר לא משנה איך תנסו לסובב את הסיפור הזה, היא בתרדמת. גם אנשים ששרויים בתרדמת מזדקנים; העור שלהם מאבד מגמישותו ומתקמט, והשרירים שלהם מתנוונים (לכן, כשהם קמים, הם לא יכולים להתעורר ולקפוץ מהמיטה כמו בסרט). מלבד זאת, רוב הסיכויים שהיפהפייה הנרדמת הייתה מתה משלל זיהומים ומסיבוכים שעלולים להתפתח בגופו של אדם השרוי בתרדמת ממושכת בת כמה שנים. #באסוש 

 

 

3. "הנסיכה והצפרדע"

עדיף להתאהב בבני אדם (צילום: באדיבות yes) עדיף להתאהב בבני אדם (צילום: באדיבות yes)

 

לפי חוקי הפיזיקה, כדי שהצפרדע יוכל להפוך לנסיך עליו להשתמש באנרגיה ממקור כלשהו. מכיוון שמדובר בשינוי כל כך עצום, הצפרדע יצטרך להשתמש בכל האנרגיה שקיימת באטמוספרה שלנו ובכך הוא יקפיא את העולם (ואם להיות מדויקים, הטמפרטורה תרד למינוס 273. בררררר...). אז כן, עדיף שנסיכות יתאהבו בגברים אמיתיים ולא בצפרדעים.

 

4. "מוצאים את נמו"

סיפור אהבה מוזר (צילום: באדיבות yes) סיפור אהבה מוזר (צילום: באדיבות yes)

 

נכון שכל הסרט "מוצאים את נמו" מבוסס על הקשר בין אביו של נמו לבנו לאחר שאם המשפחה נפטרה? אז המציאות היא לגמרי אחרת. דגי הליצן (כך קוראים לסוג הזה) ידועים ביכולתם לשנות את מינם בהתאם לצורכי סביבתם, וזאת כדי לשמור על איזון בין המינים (שלא יהיו יותר מדי זכרים לעומת נקבות, ולהפך). לכן, אם בלהקה של דגי ליצן מתה אחת הנקבות, הזכר הגדול ימלא את מקומה ויהפוך לאישה (ובמקרה שלנו, מדובר באביו של נמו). וזה לא נגמר בזה: מאחר שבסרט נמו ואביו לא נמצאים בלהקה אלא שוחים לבדם, אז נמו ואמו (שהייתה קודם אביו) יצטרכו להזדווג כדי להמשיך את השושלת! #זה_כבר_לא_סרט_לילדים

 

5. "אלאדין"

אאוץ'! (צילום: באדיבות yes) אאוץ'! (צילום: באדיבות yes)

 

בסרט "אלאדין" רוכבים יסמין ואלאדין על השטיח המעופף שלהם ומגיעים מקהיר לאתונה בשנייה אחת. לפי חישובים, מדובר במהירות של 1,000 קמ"ש (שזה ממש, אבל ממש מהיר!). מבחינה פיזיקלית, תעופה במהירות כזאת בשילוב פרמטרים של משקלן של הדמויות וכוח המשיכה יובילו להתלקחות של השניים, ולא, הם לא הולכים לשרוד את הטיסה הזאת. אאוץ'! 

 

6. "פינוקיו"

עזבו אתכם משקרים (צילום: באדיבות yes) עזבו אתכם משקרים (צילום: באדיבות yes)

 

אוקיי, מתברר שראשו של פינוקיו היה כבר אמור להתנפץ אחרי 13 שקרים. כן, כן, אנשים חכמים מאיתנו עשו את החישוב וגילו שבמציאות מדעית, אחרי 13 שקרים הראש של פינוקיו כבר לא היה מסוגל לשאת את כובד המשקל של האף שלו (משום שבכל פעם הוא גדל וגדל). עכשיו המשפט ל"שקר יש מחיר כבד" מקבל משמעות אחרת, הא?

 

7. "לשבור את הקרח"

ז"ל (צילום: באדיבות yes) ז"ל (צילום: באדיבות yes)

 

האמת, התלבטנו קשות אם לכלול את הסרט הזה ברשימה, בכל זאת - לא נעים לנפץ אשליות. אבל משום שאנחנו נאמנים למדע, החלטנו לספר לכם על הטעות. אם הסרט היה נכון מדעית, אלסה בעצם הייתה הורגת את אחותה. למה? כי עדיין אי אפשר להפשיר אדם שקפא. לכן המציאות המדעית היא שברגע שאלסה הקפיאה את אנה, היא בעצם הרגה אותה. #עצוב

 

NOT COOL - ששש... אל תספרו לאחים הקטנים שלכם, תנו להם ליהנות מהספק.  

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)