מגזין

(צילום: shutterstock)

כולנו דניאל

כבר הרבה זמן שאנחנו מדברים איתכם על כל נושא הבריונות. עכשיו אנחנו נחשפים לפרוייקט מיוחד ומעורר השראה שנקרא "דניאל", ובמרכזו שירם של אסף אברבוך והשמועה. ראיון 

  |   12/01/2013  |    |    | 

"דניאל, אתה גדל ממש מהר. הילדות כבר לא תשוב מזמן אחר, דניאל. כמה עצבות יש בעיניים שלך. העולם מכוער, וזה לא בגללך - דניאל".

כך מבטא השיר "דניאל" את סיפורו של כל אחד ואחד מאיתנו אשר עבר תקיפות בריונות, הצקות והתנכלויות בבית הספר ומחוצה לו. סיפורו של כל אחד שעבר את הסיטואציה הלא כל כך נעימה הזאת שבה העליבו אותו, קראו לו בשמות גנאי, או שחלילה הרביצו לו.  

 https://www.youtube.com/watch?v=KRTvD0rgUpg

דניאל הוא בחור שהמקרה שלו העניק השראה לאסף אברבוך ושרונה נומדר לכתוב את הטקסט המצמרר של השיר. ביום הראיון עם אסף, ממש שעתיים לפני שדיברנו - עצמתי את העיניים שלי, שמתי אוזניות, לחצתי Play בנגן המוזיקה, ושמעתי את השיר פעם אחרי פעם.

השיר הצליח לגרום לי ולעוד הרבה אחרים לחשוב על הדברים קצת מעבר. איך הם הצליחו לתאר את תופעת הבריונות בצורה כל כך נכונה? איך הם הצליחו להבין את דניאל כל כך טוב? איך הם מצליחים לצמרר עם המילים הנכונות, העצובות, המרגשות והמדויקות שמופיעות בשירים שלהם? 

מפגש גורלי  

אז איך הכל התחיל?

אסף אברבוך: "זה היה אחד מהערבים הבלתי נשכחים שהיו לי. זה היה ערב עם המון חברים והרבה מוזיקה טובה, צחוקים, סיפורים מרגשים ומדהימים, סוג של מסיבה מגוונת כזאת אחרי הופעה. שרונה נומדר, אחת מהידידות הכי טובות שלי - ישבה איתי בשולחן. דיברנו ושמענו המון סיפורים של מעריצים וחברים טובים - אבל אז, הגיע בחור אמיץ מאוד בשם דניאל. וכשהוא סיפר את הסיפור שלו, האווירה קצת השתנתה".

ומה הוביל אתכם לפרויקט הזה? למה אתה מזדהה כל כך עם הנושא? 

אסף: "הוא סיפר לנו את כל סיפור הילדות והנערות שלו. סיפור מצמרר ביותר על בריונות, על ניסיון התאבדות שלשמחתנו הרבה לא הצליח – ולמרבה המזל דניאל חי, נושם ונמצא איתנו היום. מה שבעצם הוביל אותי להזדהות עם הסיפור של דניאל עד מאוד ולקדם את זה, היא העובדה שגם אני בתור ילד חוויתי בריונות.

בעצם, את רוב ילדותי חוויתי בארצות הברית, וכשעברתי לחולון בגיל קטן, ילדים רבים התאכזרו אלי והתנהגו אלי בבריונות. ולמה? רק בגלל שאנשים קיבלו את הרושם ש"אסף הוא צפונבון קטן מ-USA". כדי לעזור לי להתמודד עם הבעיה, אמא שלי רשמה אותי לתנועת נוער בהרצליה. היא קיוותה שאמצא שם חברים חדשים. אבל שם למעשה הייתה הפעם הראשונה בה חוויתי בריונות ממש".

מה היה בפעם הראשונה הזאת שאתה כל כך זוכר?

אסף: "נכנסתי לחדר הפעולה. כולם שם היו ילדים עשירים מהרצליה והסביבה ובגלל שהייתי קצת שונה מהם, אולי בגלל שהכול היה לי קצת זר ושונה - הם החליטו להתעלל בי. היתה סביבי קבוצה ה של ילדים. הם הרביצו לי וניסו לגרש אותי מהמקום בזמן שהמדריך יצא מהחדר.

הם הרביצו לי בחוזקה, לקחו עט פיילוט שהיה על השולחן, דקרו אותי במצח עד שדיממתי, ולבסוף הם אמרו לי- 'אנחנו לא מדברים עם ילדים מחולון'. זה מקרה שחיזק אותי מאוד. סה"כ – הם גרמו לי להרגיש שאני שייך לאיזשהו מקום - לחולון. אולי הם עשו את זה בדרך שלא הייתה נעימה לי. אבל הם גרמו לי להבין לאן אני שייך. 'מה שלא הורג אותך מחשל אותך'. בסופו של דבר יצא לי מזה רק טוב".

אסף אברבוך

ולפרטים הטכניים- מתי התחלתם לכתוב את השיר?

אסף: "זה היה לפני 4 שנים בערך. ערב אחרי המסיבה הגדולה. שרונה התקשרה אלי ואמרה לי שהיא כתבה קצת מלל על הסיפור של דניאל - מי שהפך עם הזמן לסמל של הפרויקט. היא שלחה לי אותו ולא האמנתי שאני רואה טקסט כל כך מדהים ומרגש. כמובן שגם שיניתי אותו קצת והוספתי דברים מנקודת המבט שלי. סך הכל, אני חושב שגם אני וגם שרונה עשינו עבודה מדהימה והצלחנו ליצור שיר שהמון אנשים יזדהו איתו ויתחברו אליו".

ואיך אתם מביאים את הפרויקט לידי ביטוי היום?

אסף: "בקרוב, אנחנו הולכים להעלות לרשת פרויקט מיוחד בשיתופו של דניאל. לפרויקט יקראו "גם אני דניאל", ובמסגרתו- בני נוער רבים מרחבי הארץ יוכלו לשתף את כולם בסיפורים אשר עברו. אם זה קשור לבריונות, הצקות, התנכלויות - ואצלנו, אין הבדל ואפליות על רקע דת, גזע, מין, נטייה מינית, משקל או נכות. כל אחד יכול להביע את עצמו ולספר לכולם למה גם הוא דניאל ולמה הוא קשור לנושא הבריונות ומזדהה איתו. עד עכשיו אספנו המון סיפורים שכמובן יעלו בהמשך. אם בעילום שם ואם בגלוי. ואין ספק – כל סיפור מיוחד בדרך שלו".

והנה הגענו לשאלת המיליון- מיהו האמן שבעיניך מזדהה עם הנוער הכי טוב שיש מבחינת הבריונות?

הוא מתלבט: "אין ספק שהבחירה קשה. מצד אחד, יש את אביב גפן - הוא תמיד מצליח לשים את כל האמת על השולחן בלי פחד, לא מפחד להראות לכולם שהחברה לא בסדר ושהמון פעמים בני נוער מנסים להביע את עצמם ולא מצליחים. או במילים אחרות, מנסים לגעת בירח. הוא קרוב אליהם, אבל עם זאת; מאוד רחוק.

ומצד שני, יש לנו את ליידי גאגא- המלכה בכבודה ובעצמה. תמיד היא מצליחה להפנט אותי עם הפרויקטים המדהימים שלה. אם מדובר בשירים שעוסקים בנושא אהבה עצמית כמו Born This Way ו-Bad Kids או אם מדובר בפגישות שהיא עורכת עם הנשיא ברק אובמה במטרה למנוע בריונות בקרב נוער. מלכה! וגם אביב מלך. אני עוד צופה לשניהם עתיד מלא בהצלחה והגשמה. עתיד יותר מצליח ממה שיש להם עכשיו. ומי יודע, אולי ליידי גאגא תביא את השלום העולמי". אמן!

כולנו יכולים וצריכים להצטרף למאבק נגד בריונות.  אולי זה נשמע לכם מטופש, אבל אם לא נקום כולנו ביחד ונעשה מעשה - העולם יישאר מכוער.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לעמוד "גם אני דניאל", לשלוח את הסיפורים שלכם, ולנסות להעלות את המודעות וביחד להפסיק את התופעה המכוערת. 

BULLING - בריונות זה ללוזרים.

(ירדן בן אביב)