סטייליש

שיעור היסטוריה לפאשניסטים (צילום: Shutterstock)

כוהנים בנעלי עקב וג'ינס במלחמות: הסיפור האמיתי מאחורי הבגדים שלכם

לא תאמינו כשתקראו על ההיסטוריה של בגד הים

 נעמה מורד   |   17/05/2017  |    |    | 

האם אי פעם חשבתם איך נוצר הג'ינס? מי אחראי על אובססיית הנעליים הקשה שלנו? או איך הגיעו אלינו בכלל בגדי הים?! ארון הבגדים של כולנו מפוצץ בפריטי אופנה שמאחוריהם היסטוריה עתירת שנים! קיבצנו לכם 4 סיפורים מדהימים המסתתרים מאחורי פריטי האופנה שאתם הכי אוהבים.

ג'ינס - הכוכב הראשי

הג'ינס הוא כנראה הבד שיש לכולנו בארון בכל צורה אפשרית- עשרות מכנסיים, ג'קטים ותיקים. בד הג'ינס הוא כמו האהבה שלנו לפיצה - תמיד מתאים ואף פעם לא יוצא מהאופנה! ג'ינס יקר, מה הסיפור שלך ואיך גרמת לכולנו להתאהב בך כל כך מהר? אז הכל התחיל באדם ושמו לוי שטראוס. לוי, שהיה סוחר יהודי ממוצא גרמני, עבר לסן פרנסיסקו בשנת 1853 ופתח חנות בדים שזכתה להצלחה רבה. אחד מלקוחותיו, חייט בשם ג'ייקוב דייוויס, הכין מכנסיים לכורים ולפועלים מבד הג'ינס כיוון שהוא לא נשחק או נקרע בקלות. על מנת לחזק את בד הג'ינס עוד יותר, ג'ייקוב תפר מסמרי נחושת באזורים הנוטים להימתח במכנס. הוא רצה לרשום על כך פטנט אך לא היה לא מספיק כסף ולכן פנה ללוי שטראוס לעזרה כספית, השניים הפכו להיות שותפים עסקיים וייסדו את חברת LEVI'S (הבנתם? ליווי'ס על שם לוי? משחק מילים משעשע שכזה). באותה תקופה הג'ינסים נחשבו כמכנסי פועלים ובזכות הופעתם בסרטי "המערב הפרוע" הם חדרו לתודעת הציבור הרחב. רק לאחר שחיילים אמריקאים לבשו ג'ינס במלחמת העולם השנייה, מכנסי הג'ינס הפכו להיות סמל אמריקאי וכך חדרו לעולם האופנה, ולארון הבגדים שלכם.

via GIPHY

נעלי עקב - מבט מגבוה

נעלי העקב הן הדובדבן שבקצפת, האקסטרה גבינה על הפיצה, הבצל על ההמבורגר והנצנצים שעל כיסויי הטלפון שלנו- פריט קטן שהופך אאוטפיט ללוק מנצח! עכשיו, כל שנותר לחקור הוא כיצד אנשים חיו בלי העקבים? כלומר, בלי אקסטרה גבינה על הפיצה?! אז מקורן של נעלי העקב אינו ברור אך עדויות ראשונות לנעילת נעלי העקב הופיעו במצרים העתיקה, כששימשו כוהני דת לצורך טקסים. לעומת היום, שנעלי העקב נלבשות בעיקר על ידי נשים, בעבר גברים ונשים לבשו אותן כאחד - קצבים השתמשו בנעלי העקב על מנת להרחיק את גופם מהקרקע שהתלכלכה מדם החיות שנשחטו #איכס. אפרופו חיות, יש הטוענים שנעלי העקב הן תוצר של נעלי הרכיבה על הסוסים שכן יש להן עקב קטן המונע מהרוכב להחליק מהאוכף. בכל מקרה, אופנת נעלי העקב התפשטה ונעשו לה שימושים שונים- שחקנים לבשו נעלי עקב בהצגות על מנת לייצג מעמדות שונים ואנשי האצולה נעלו נעלי עקב על מנת לסמן את מעמדם הגבוה. כאשר הטרנד הגיע לונציה, נשים התחרו על גובה העקב ובשלב מסויים העקבים היו כה גבוהים עד שהנשים נאלצו להיעזר במשרתים שלהם כדי שיוכלו ללכת (מה?!). בעקבות המהפכה הצרפתית, נעלי העקב נעלמו מהעולם כיוון שהמעמדות בוטלו ולא היה עוד צורך להשוויץ במעמד אליו אתה משתייך. אך אל דאגה, נעלי העקב חזרו לאופנה בסוף המאה ה-19 והפכו לפריט מאסט בארונה של כל פאשניסטה!

via GIPHY

עגילים - הרבה מעבר לאקססוריז

לעיתים נדמה כי העגילים לא זוכים להתייחסות מספיק רצינית. הנעליים, התיק או הבגד לוקחים את רוב תשומת הלב והעגילים, שמעטרים בעדינות את האוזניים (או כל מקום אחר בו חפצה נפשכם) מגלמים את תפקיד שחקן המשנה. מזל שאנחנו פה, להשיב לעגילים את כבודם האבוד ולגלות לכם שבעבר העגילים גילמו את תפקיד השחקן הראשי (נשמח לקבל פיצה כאות תודה). האזכור הראשון והקדום ביותר לעגילים היה בתנ"ך, בספרי בראשית, במדבר ובשמות - "ויתנו אל יעקב את כל אלהי הנכר אשר בידם ואת הנזמים אשר באזניהם". מה אפשר עוד להגיד, כנראה ש"גן הפאשניסטה" רץ אצלנו במשפחה. השנים חולפות ואופנת העגילים מתפשטת - במשך שנים רבות העגילים נענדו כסמל סטטוס בחברה ואף בתרבויות מסוימות העגילים סימנו את מוצאו האתני של האדם, את ביתו או את שבטו ואת ההשתייכות הדתית שלו #הולי_מולי. בתקופות שונות, העגלים נענדו בכפייה על עבדים, דבר שסימל את שייכותם לאדונם. לשמחתנו הרבה, העולם השתנה והעגילים חזרו אלינו כפריט אופנתי. בהתחלה הרוב המוחלט של העגילים היה קליפס, אך לאחר המצאת אקדח החירור בסוף שנות השבעים, העגילים שאנו מכירים היום כבשו את העולם. הלכנו ללהק את העגילים שלנו לתפקיד השחקן הראשי #מצחיק.

via GIPHY

בגד הים - המהפך הגדול בהיסטוריה

עונות הרחצה מאז ומעולם היו אהובות אך מסתבר שבגד הים פחות. נקח לדוגמא את תקופת העת העתיקה בה אנשים התרחצו בכלל בעירום או בלבוש מלא! רק החל מהמאה ה-18, חופי הרחצה התפתחו כאתר נופש ותיירות והמתרחצים החלו להתלבש באופן צנוע - הנשים לבשו שמלה עם גלימה והגברים לבשו בגדי צמר עם שרוולים ארוכים (אנחנו מזיעים רק מהמחשבה על צמר בים). במאה ה-19, בגדי הים עוצבו מחדש והורכבו משני חלקים, כאשר עדיין אף חלק מהגוף לא נחשף. אז מתי בדיוק בגדי הים הפכו לפריט המאסט שכולנו מכירים כיום? ב-1907 שחיינית אוסטרלית נעצרה בגלל שלבשה בגד ים שחשף לה את הרגליים ונאלצה להחליף אותו לבגד ים יותר צנוע. בעקבות האירוע הזה, החלו ללבוש בגדי ים פחות ופחות שמרניים. הביקיני הראשון הוצג על ידי מעצב צרפתי בשנת 1946 ולא התקבל באהדה עד לשנת 1953, בה השחקנית הצרפתייה, בריז'יט בארדו הצטלמה איתו והפכה את הביקיני לפריט הכי חם בעונה. כיום, בגדי הים השלמים והביקיני שוטפים את חופי העולם, ובמיוחד את החופים של ישראל (ככה זה כשחם פה אימים). רוצים לדעת מה מקור השם "ביקיני"? בגד הים הזה קיבל את שמו על שם אתר הניסויים האטומים של ממשלת ארה"ב - "ביקיני", כיוון שהוא בגד ים קטן, כמו אטום! #סטגדיש.

via GIPHY

אז מאיזה סיפור הכי הופתעתם?