יחסים

לרוב האנשים אין יותר מחמישה חברים קרובים בכל רגע נתון. (צילום: shutterstock)

חושבים שיש לכם המון חברים? אולי לא כדאי שתקראו את המחקר הבא

אופסי, חדשות רעות לטיילור סוויפט.

 ראש אחד   |   13/08/2017  |    |    | 

 

 

בשנה האחרונה נחשפנו לסקוואד של טיילור, ואנחנו חייבים להודות שטיפה'לה קינאנו. הרי מי לא היה רוצה להיות מוקף בכל כך הרבה חברים (ועוד כאלה מוצלחים)? מצד אחר, המחשבה "זה לא הגיוני שכולן חברות כל כך טובות, משהו פה צבוע" חלפה לנו בראש כמה וכמה פעמים. בינינו, לפעמים זה מסובך להיות בחבורה שמורכבת משלושה אנשים, אז מעשרה?

 

וול, אם אתם נמנים עם מחנה הספקנים או שאתם בעצמכם מעולם לא הייתם חברים בסקוואד כלשהו (גם אנחנו לא, לא סתם קוראים לנו "ראש אחד"), תשמחו לדעת שהמדע תומך בכם. מחקר שהתקיים במכון הטכנולגי MIT עוד בתחילת שנות ה-90 גילה שבגלל מבנה המוח שלנו אנחנו לא מסוגלים שיהיו לנו יותר מחמישה חברים ממש טובים ועשרה ידידים. את המחקר ביצע אז החוקר רובין דאנבר, והוא החליט לבדוק אם ממצאיו תקפים גם ב-2016. ובכן, באופן מפתיע (בכל זאת, בזכות הרשתות החברתיות הייתם מצפים שיהיה איזשהו שינוי), הם עדיין נכונים.

 

דאנבר בדק שישה מיליארד שיחות טלפון שעשו 35 מיליון אנשים מרחבי אירופה. נקודת המוצא של צוות החוקרים היא ששיחה בין שני אנשים שונים יכולה להעיד על האופי האינטימי של מערכת היחסים ביניהם. החוקרים בדקו כמה שיחות אנשים בצעו אחד עם השני וכמה זמן ארכה כל שיחה. ובכן, תוצאות המחקר מאששות את מה שדאנבר גילה עוד בשנות ה-90: לרוב האנשים אין יותר מחמישה חברים קרובים בכל רגע נתון.

 

 

ולפני שאתם כועסים עלינו בגלל תוצאות המחקר (כי אתם בסקוואד גדול וכיפי ואף אחד לא יגיד לכם שאתם לא), אז דעו לכם שקודם כול אנחנו שמחים שאתם מוקפים בכל כך הרבה חברים. מצד אחר, נראה לנו שאם תעצרו רגע ותנסו לחשוב על כל החברים בסקוואד שלכם, תסכימו שיש כאלה שקרובים אליכם יותר מאחרים. 

 

FRIENDS - מסכימים עם תוצאות המחקר?

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)