יחסים

(צילום: Shutterstock)

ישבנו לשיחה עם גינקולוג ושאלנו את כל השאלות הכי בוערות

קחו אוויר, מתחילים.

 ראש אחד   |   29/04/2017  |    |    | 

 

למרות מה שאנחנו רואים בטלוויזיה ובקולנוע, המציאות פחות זוהרת ומלאה בסכנות. שוחחנו על קיום יחסי מין ועל כל מה שצריך לדעת בנושא עם ד”ר מתן אלעמי סוזין, מומחה ברפואת נשים ומיילדות בבית חולים הדסה הר הצופים ורופא ברשת מרכזי הייעוץ לנוער “דלת פתוחה”.

 

מאיזה גיל צריך ללכת לגינקולוג?

“הביקור הראשון אצל רופא נשים צריך להתקיים לפני התחלת קיום יחסי מין מלאים בפעם הראשונה, על מנת להתאים אמצעי מניעה, המונעים היריון לא מתוכנן והידבקות במחלות המועברות במגע מיני. כמו כן יש ללכת לרופא נשים לאחר כחצי שנה, על מנת לבדוק שהכול תקין. אם לא הולכים לרופא נשים לפני התחלת קיום יחסי מין מלאים, חשוב להיבדק סמוך לכך כדי לוודא שהכול תקין ולהתאים אמצעי מניעה”.

 

כל כמה זמן כדאי לבקר אצל גינקולוג?

“חשוב לבקר אצל רופא נשים פעם בשנה, כל עוד אין סיבות אחרות לפנות, כמו חידוש מרשם לאמצעי מניעה, בעיה רפואית כלשהי או כל סיבה אחרת. אם נוטלים אמצעי מניעה המצריך מרשם מרופא נשים, יש להגיע כל שלושה חודשים לחידוש מרשם”.

 

אילו סוגי אמצעי מניעה קיימים כיום בשוק?

“יש אמצעי מניעה הורמונליים שהאישה נוטלת: גלולות, מדבקה, טבעת, זריקה והתקן תוך-רחמי הורמונלי. יש אמצעי מניעה חוצצים: קונדום גברי, קונדום נשי, דיאפרגמה וספוגית. קונדום הוא אמצעי המניעה היחיד המונע גם היריון וגם הידבקות במחלות המועברות במגע מיני. למקרים שבהם אמצעי המניעה נכשל ויש צורך בשימוש נוסף למנוע היריון ברגע האחרון, קיימים אמצעי מניעה לשעת חירום, כמו פוסטינור”.

 

מאיזה גיל מותר לקיים יחסי מין?

“החוק בישראל יוצר חלוקה משולשת לגיל שבו אפשר להתחיל: מתחת לגיל 14 אין זה חוקי לקיים יחסי מין מלאים. בין גיל 14 לגיל 16 מותר וחוקי לקיים יחסי מין מלאים, כל עוד אין פער שעולה מעל לשלוש שנים בין בני הזוג. מעל גיל 16 חוקי לקיים יחסי מין ללא הגבלת גיל, כל עוד לא מתקיימים יחסי מרות בין בני הזוג, משמע לא מדובר ביחסים של מישהו בעל כוח ומישהו משולל כוח, כמו בוס ועובדת, מפקדת וחייל או מדריך וחניך. כך או כך, יחסי המין צריכים להתקיים ברצון משותף והדדי של שני הצדדים”.

 

אילו סיכונים יש בקיום יחסי מין?

“יחסי מין יכולים להיות דבר נפלא, מהנה ונהדר - כששני הצדדים רוצים בהם. עם זאת, חשוב מאוד לזכור שיכולים להיות סיכונים בקיום יחסי מין, כמו כניסה להיריון לא מתוכנן והידבקות במחלות המועברות במגע מיני. בהיעדר תקשורת טובה בין בני הזוג יכול גם להיווצר מצב שבו לא כל מגע יהיה ברצון משותף, ולכן תקשורת היא מאוד חשובה, כדי לוודא שהחוויה תהיה נעימה לכולם”.

 

מדוע חשוב להשתמש באמצעי מניעה?

“אמצעי מניעה מאפשרים לנו לשמור על הבריאות המינית שלנו, לשלוט ולתכנן מתי ועם מי נרצה להביא ילדים לעולם. הם עוזרים לנו לקיים יחסי מין מלאים בראש שקט, בלי להיות בלחץ ובלי לדאוג מהיריון או ממחלות”.

 

האם נטילת גלולות למניעת היריון מגנה גם מפני מחלות מין?

“לא. נטילת גלולות למניעת היריון - או כל אמצעי מניעה הורמונלי אחר - אינה מונעת הידבקות במחלות המועברות במגע מיני, אלא רק מגנה מפני היריון”.

 

האם השימוש באמצעי מניעה בטוח במאה אחוזים?

“אין אף אמצעי מניעה שמונע היריון במאה אחוזים. רוב אמצעי המניעה ההורמונליים, כמו גלולות, מונעים היריון ב-95 עד 99 אחוזים כל עוד משתמשים בהם בצורה נכונה. אמצעי מניעה חוצצים, כמו קונדום, מונעים היריון ב-84 עד 97 אחוזים בשימוש נכון".

 

כיצד בוחרים את אמצעי המניעה המתאים?

“בחירת אמצעי מניעה היא דבר אישי שמשתנה מנערה לנערה ומאישה לאישה. השאלות שחשוב לשאול הן: 'האם אני רוצה להשתמש באמצעי מניעה הורמונלי או אחר? האם אסתדר עם נטילת כדור כל יום או שאני רוצה אמצעי מניעה שנוטלים פעם בחודש? כמה פעמים בחודש אני מקיימת יחסי מין? האם אני בזוגיות או לא?'. כמו כן, חשוב להבהיר לרופא הנשים אם את מעשנת, סובלת ממיגרנות, אם יש היסטוריה של סרטן השד או היסטוריה של קרישיות יתר במשפחה. כל השאלות האלה יוכלו לכוון לבחירת אמצעי המניעה הנכון ביותר. אין אמצעי מניעה אחד שמתאים לכולן, כל אחת צריכה לבחור את האמצעי שמתאים לאורח החיים שלה, למערכות היחסים שלה ולהיסטוריה הרפואית שלה”.

 

האם גלולות ניתנות רק במרשם רופא?

“כן, אמצעי מניעה הורמונליים, בהם גלולות, ניתנים אך ורק במרשם מרופא נשים. אפשר לקבל מרשם מרופא נשים דרך קופות החולים או במרכזי 'דלת פתוחה', הפרושים ברחבי הארץ ומאוישים ברופאי נשים”.

 

מה עושים אם לא מקיימים יחסי מין לא בטוחים?

“אם מקיימים יחסי מין מלאים לא מוגנים כי הקונדום נקרע, מפספסים גלולה או שלוקחים סיכון ולא משתמשים באמצעי מניעה, עדיין לא מאוחר מדי למנוע היריון. אפשר לנסות ולמנוע היריון עד שלושה ימים מקיום יחסי המין הלא מוגנים בעזרת אמצעי מניעה לשעת חירום, כמו פוסטינור, שנועדו בדיוק בשביל זה. אפשר לקנות אמצעי מניעה לשעת חירום ללא מרשם היישר מהרוקח בבית המרקחת. יש לעשות זאת כמה שיותר סמוך לקיום יחסי המין הלא מוגנים על מנת לוודא יעילות מרבית של הכדור.

"לאמצעי מניעה לשעת חירום עלולים להיות תופעות לוואי, אך הכדור אינו פוגע בבריאות או בפריון העתידי. מותר לקחת את הכדור במידת הצורך, אך יש להבין כי הוא אינו תחליף לאמצעי מניעה קבוע.

"כשבועיים לאחר נטילת אמצעי מניעה לשעת חירום יש לבצע בדיקת היריון. בכל מקרה של חשש אפשר לפנות אלינו ל'דלת פתוחה' לשיחת ייעוץ או כדי לעבור בדיקת היריון בחינם ובליווי יועצת. כמו כן, אפשר לקבל אצלנו ייעוץ על שימוש נכון באמצעי מניעה כדי לא להיקלע שוב למצב של חשש להיריון”.

 

"דלת פתוחה" – רשת מרכזי ייעוץ לנוער בנושאי גיל ההתבגרות, זוגיות ומיניות.

אפשר לפנות אליהם באינטרנט, בטלפון ופנים מול פנים. השירות הוא אנונימי וללא עלות.

טלפון: 03-7714328

לרשימת הסניפים המלאה: www.opendoor.org.il

חפשו אותם גם בפייסבוק: "דלת פתוחה" – האגודה הישראלית לתכנון המשפחה – הדף הרשמי

 

 

הכתבה נכתבה בשיתוף עם חברת “תרימה”.