בידור

(צילום: יוטיוב)

טור דעה: נער הומו בערוץ הילדים זה חשוב ואפילו מבורך

בעקבות הפרק האחרון ב"פלאשבק" המשודרת בערוץ הילדים ב-HOT, שבו דמותו של אביב יצאה מהארון, הכתבת הצעירה שלנו גאיה גורנפינקל כותבת על חשיבות הצעד הזה בערוץ הילדים. 

 ראש אחד   |   14/12/2016  |    |    | 

 

 

הרבה אנשים חושבים שדמויות גאות בסדרות ילדים ונוער זה מיני ולא מתאים. אבל למה בעצם? למה כשרואים נשיקה של בן ובת כמעט בכל סדרה ובכל סרט של דיסני זה כן מתאים, לא מיני ואפילו רומנטי או חמוד, אך כששני בנים מתנשקים או רק מדברים על העובדה שהם שונים - זה פחות מתאים ואף מאיים? 

 

לסדרות טלוויזיה יש כוח רב: הן מכתיבות את הנורמה. כשרואים ייצוג של הקהילה הגאה על המסך מבינים שיש דבר כזה ושזה בסדר; "היי, תראו, יש את זה אפילו בטלוויזיה". כשמציגים דמות של נער שיוצא מהארון והחברים שלו מקבלים אותו ונלחמים איתו נגד הומופוביה בסדרה ישראלית לנוער, יש לזה כוח. זה מציב עובדה: הקהילה הגאה זה דבר קיים, יש נוער גאה, צריך לקבל ולהכיל אותו ולא להתכחש לו.

 

ילדים ונערים החברים בקהילה הגאה עוברים פעמים רבות תהליכים שנסתרים מן העין; קושי בקבלה עצמית, פחד מהסביבה, בושה במי שהם ותהיות על זהותם. כשנוער גאה רואה שמישהו עובר תהליכים דומים לשלו, זה מעודד וזה מעניק כוח. הוא רואה שהוא לא לבד, שיש עוד אנשים כמוה ושהתחושות שהוא חווה הן נורמליות. 

 

לצערנו, היום המילה "הומו" משמשת כקללה נפוצה. שומעים אותה בכיתות, במסדרונות, בחצר ובקפטריה, ולפעמים נדמה שלאף אחד לא אכפת, שאף אחד לא שם לב. ערוץ הילדים מעלה את הנושא למודעות ולא מפחד להראות שזה חמור. הוא מראה לנו שההומופוביה היא הרסנית, אלימה ואפילו רצחנית. ולא, היא ממש לא בסדר.

 

"קוראים לי אביב. אני בן 16 ואני רוצה לאהוב את עצמי... קוראים לי אביב ואני הומו". מסכם אביב בפוסט שהוא מעלה בסוף פרק 17. אני מקווה שהדמות שלו תעזור לעוד בני ובנות נוער להבין שנוער גאה זה דבר קיים, שזה בסדר גמור ושלא מדובר בחריגות. תראו, יש את זה אפילו בערוץ הילדים.

 

 

כת"צ גאיה גורפינקל/gayag.rosh1@gmail.com