ראשי

#גאים (צילום: יוטיוב)

טור דעה: מתי הפכה המילה "הומו" לקללה?

הגיע הזמן לשנות את ההרגל המגונה הנוראי הזה

 אמילי מקוב   |   13/06/2018  |    |    | 

עם יד על הלב, מתי העברתם שבוע אחד בלי לשמוע מישהו צועק "יא הומו מטומטם", "סתום את הפה, יא הומו" או כל קללה אחרת שמסתיימת עם הביטוי "הומו"? המילה הזו מצטיירת כדבר רע כבר לא מעט שנים, אבל תהיתם לעצמכם אי פעם למה אנשים חושבים שהדרך לפגוע במישהו היא לקרוא לו הומו?

הקהילה הגאה חווה קשיים רבים מאוד, ביניהם אפליה בתחומים נרחבים וחוסר קבלה מהסביבה. מחוק אימוץ ילדים, שעורר סערה גדולה בשנה שעברה, דרך קשיים במתן תרומת דם ועד העובדה שזוגות חד מיניים לא יכולים להיחשב כנשואים בישראל. אבל הקושי הגדול ביותר שהקהילה הגאה מתמודדת עימו הוא ההומופוביה. ההומופביה יכולה להתבטא באלימות פיזית, אלימות מילולית ובפגיעה בזכויות הפרט, וכל עוד היא קיימת - צריך להילחם בכל הסממנים שלה. גם אם האנשים שמשתמשים במילה "הומו" כקללה, לא מגדירים את עצמם כהומופובים – הם אלו שמוסיפים אש למדורה ותורמים לתופעה הזו להימשך.

למה המילה הזו נחשבת לקללה? בסופו של יום, אדם המשתייך לקהילה הגאה הוא זהה לכל אחד ואחד מאיתנו, וזה ממש לא משנה עם מי הוא בוחר לחלוק את חייו. הקהילה הגאה תורמת למדינה בדיוק כמו כולנו, אז למה היא לא זוכה לאותו כבוד שאנו זוכים לו? למה היא לא מקבלת את התנאים הבסיסיים שכולנו לוקחים כמובן מאליו? למה מתייחסים אליה כאל מילת גנאי?

בפעם הבאה שתשמעו אדם קורא למישהו אחר "הומו" במטרה לפגוע בו, הסבו את תשומת לבו לכך שלא מדובר בקללה. בואו נעשה שינוי, בואו נעשה משהו.