מגזין

(צילום: יוטיוב)

טור דעה: מדוע מקצוע המתמטיקה "נחשב" יותר ממקצועות אחרים?

הכתבה הצעירה שלנו, קרן קוזלוב, מתעצבנת על הקמפיין החדש שמעודד תלמידים ללמוד חמש יחידות מתמטיקה.

 ראש אחד   |   17/05/2016  |    |    | 

 

מאז ומתמיד הנחילו לנו מערכת החינוך והסביבה את ערך לימודי המתמטיקה. פעמים רבות שמענו ש"חשוב ללמוד חמש יחידות מתמטיקה" וש"מתמטיקה היא המקצוע החשוב ביותר". הכתבת הצעירה שלנו קרן קוזלוב ראתה את התשדירים החדשים לעידוד הלמידה בחמש יחידות מתמטיקה והתעצבנה לאללה. מה אתם אומרים, מסכימים איתה? 

 

https://www.youtube.com/watch?v=48lJ2rQ93vY

 

 

על פניו, אין שום דבר רע בחמש יחידות מתמטיקה, זה בוודאי יתרום לכל מי שירצה לעסוק במקצועות מדעיים כמו הנדסה, מדעים, רפואה וכדומה (למרות שניתן למצוא אנשים רבים בתחומים אלה שלא למדו בחמש יחידות ועדיין הצליחו). אין לטעות ולהגיד שזה לא מקצוע חשוב וש"בחיים לא נשתמש בו", אבל האם הוא באמת המקצוע הכי חשוב? האם הוא שווה את הלחץ הרב, את עלות המורים הפרטיים את והלילות הלבנים שהם מנת חלקם של תלמידים רבים? 

 

מדוע קרן פלס, מוזיקאית מוכשרת, אומרת שללמוד בחמש יחידות זה "להציב יעד ולעמוד בו"? הרי גם מי שבוחר ללמוד חמש יחידות במגמת תאטרון מציב לעצמו יעד וגם מי שלומד חמש יחידות גאוגרפיה או תקשורת. הקמפיין הזה מסתכל על התלמידים כקולקטיב ("כולם צריכים ללמוד חמש יחידות מתמטיקה") ולא כאינדיבידואלים ("חמש יחידות מתמטיקה חשובות למי שרוצה לעסוק בעבודה מדעית").

 

דבר בעייתי נוסף בכל הקמפיין הוא העידוד הספציפי ללימודי מתמטיקה בלבד, המשמר את הדעה ש"מתמטיקה היא המקצוע הכי חשוב בעולם". הרי זו עובדה שלא לכולם מתאים ללמוד חמש יחידות מתמטיקה. נכון, מדובר במקצוע חשוב ומאוד יפה, אך הוא אינו המרכז. אפשר ללמוד עוד כל כך הרבה מקצועות "יוקרתיים" בתיכון שהם לא רק מתמטיקה. מדוע זה פחות "נחשב" להיות במגמת קולנוע וללמוד ארבע או שלוש יחידות מתמטיקה מאשר ללמוד במגמת פיזיקה-כימיה בצירוף חמש יחידות מתמטיקה? מדוע הכיתות הריאליות מקבלות יותר משאבים מאשר כיתות אמנות או מגמות הומניות? משרד החינוך צריך לעודד הרחבת אופקים באופן כללי ולא רק במקצוע ספציפי אחד. עם כל הכבוד לתדמית "מדינת הסטארטאפ" שישראל רוצה ליצור לעצמה, חשוב לזכור לתת מקום ליצירתיות, לרוחניות ולהומניות, ולא רק למשוואות ובזה הקמפיין הזה נכשל ובגדול. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=3rQBB9_FuOI

 

 

SO - מה אתם חושבים על הקמפיין? 

 

(מאת: כת"צ קרן קוזלוב / Keren.rosh1@gmail.com)