מגזין

הכי קל להתנער מאחריות. (צילום: Beth Dubber/Netflix)

טור דעה: "הדור שלנו הוא הדור שיוביל את השינוי"

עופרי ריינר מסבירה למה אנחנו צריכים לדבר על רצח רבין עכשיו יותר מתמיד

 עופרי ריינר   |   04/11/2017  |    |    | 

בחדר סגור ומחניק יושבים חבורה של אנשים, פתאום מגיע ריח לא נעים - את מי יאשימו? הכי קל, את כולם, חוץ מעצמם. כולנו נהנים להרגיש אחראיים, על האח הקטן או על ניקיון הבית, זה לא באמת משנה. אנחנו נהנים להרגיש כך עד שמגיע לפתע זמן משבר, כי הכי קל להתנער מאחריות ופתאום לשכוח מי אתה ומה עשית. זו בעיה שרובנו חולקים, או אפילו כולנו, החל מילדות דרך גיל ההתבגרות, ואם תחשבו על זה, אולי אפילו אצל כמה מבוגרים שאתם מכירים. אבל עכשיו, עשרים ושתיים שנה אחרי מקרה שהתרחש הרבה לפני שנולדנו, בחברה שאף פעם לא נכיר, דווקא עכשיו אנחנו צריכים לדבר על רצח רבין, שקרה אך ורק מתוך שנאת חינם והתנערות מאחריות של חברה שלמה. 

אומרים שמתוך הרע תמיד צריכים למצוא את הטוב, נכון? במקרה הזה נוכל להתמקד בשאיפה שלנו – לגדול בעולם טוב יותר. מה זה עולם טוב יותר? לא מה שאתם חושבים, לא עולם בו נשמט הזאב הרע מהסיפור של כיפה אדומה והיא ממשיכה לטייל לה באושר. אלא עולם שבו כיפה אדומה מודעת לזאב הרשע, ויודעת איך להתמודד מולו, למרות שהיא כזאת קטנה והוא כזה מפחיד. לכיפה אדומה יש נשק שלזאב אין, והוא לא משהו פיזי, אלא משהו שטמון בה ואם נצא רגע מהסיפור של כיפה אדומה ונחזור למציאות שלנו, נבין שהנשק שלנו במלחמה מול האלימות חבוי בנו והוא היכולת שלנו לקחת אחריות על המצב ולהתחיל את השינוי מתוכנו.

אנחנו נחשפים כל הזמן לעוד חלקים בעולם שלנו, לכל היתרונות וגם לכל החסרונות שבו, אך אם לא נדע איך להתמודד מול האלימות, הזאב שלנו, איך נצליח לחיות בעולם טוב יותר

זה מתחיל מהסנאפצ'ט, האינסטגרם והווטסאפ, תמיד כולם יעדיפו לנקות מהם את האשמה לאחר פרסום תכנים פוגעניים ומעליבים, או אפילו סתם לצפות בתכנים כאלה בדרך קבע ולא לעשות דבר כדי למנוע אותםאתם יכולים להיות מי שנותן את האגרוף, מי שמעודד את המרביצים, מי שמצלם או מי שמפרסם, ואתם יכולים להיות אלה שראו את כל זה ובחרו לשתוק. אך עד מתי נשתוק? מתי בפעם האחרונה ראיתם משהו שהפריע לכם ועצרתם לחשוב מה אפשר לעשות כדי לשנות אותו

אם תאמינו או לא - הדור שלנו הוא הדור שיוביל את השינוי לטובת חברה  מאוחדת, סבלנית ואוהבת, אך זה יקרה רק אם נחליט להפסיק עם השתיקה הרועשת הזאת. החובה היא עלינו והעולם שלנו יהיה טוב יותר רק אם נשב ב"חדר הסגור והמחניק", נפסיק להאשים אחד את השני ונבחר לקחת אחריות.