ראשי

(צילום: אוסף פרטי)

שוחחנו עם 4 בני נוער ספורטאים בעלי נכות פיזית

מעורר השראה! 

 ראש אחד   |   07/10/2016  |    |    | 

 

 

ספורט נכים הוא תחום פחות מוכר לרובנו, בין היתר משום שהוא לא זוכה לסיקור נרחב בתקשורת. למשל, אולי לא ידעתם, אך ממש לא מזמן נערכו המשחקים הפאראלימפיים בריו, וישראל שלחה לשם משלחת ספורטאים מכובדת ביותר (שלושה מהמתחרים הישראלים אף זכו במדליות ארד!). נפגשנו עם ארבעה בני נוער ספורטיביים במיוחד לריאיון שיגרום לכם לחשוב קצת אחרת על ספורט בכלל ועל ספורט נכים בפרט.

 עמית ויגודה (14), קטוע רגל מתחת לברך ימין, מספר לנו איך משחקים כדורסל על כיסא גלגלים. רוני חניה (15) ושירה פינטו (16), לקויי ראייה, משתפים בחוויותיהם ממשחק כדור שער, המיועד לעיוורים ולקויי ראייה. שקד אוחיון (18), הלוקה בשיתוק מוחין, מספר על הישגיות בשחייה תחרותיות - אף שאינו יכול ללכת.

 


איך התחלתם לעסוק בספורט?

 

עמית ויגודה. (צילום: אוסף פרטי) עמית ויגודה. (צילום: אוסף פרטי)

 

עמית: "כשהייתי קטן שיחקתי כדורגל, אך נאלצתי להפסיק לאחר קטיעת חלק מהרגל שלי. אימא שלי מצאה את קבוצת הכדורסל שאני משחק בה היום, אך בהתחלה לא רציתי לשחק וחשבתי לעצמי שזה לא אפשרי לשחק על כיסא גלגלים. התחלתי לשחק עם הקבוצה ופשוט התאהבתי".


רוני: "עסקתי בספורט מאז ומעולם. כמו כל ילד רגיל הייתי משחק כדורגל בגן, בהפסקות בבית הספר ובשעות אחר הצהריים. בכיתה ו' הציעו לי להצטרף לכדור שער והחלטתי לנסות למרות שלא הכרתי את הענף הזה בכלל. מאז ועד היום אני משחק בקבוצה".


שירה: "לפני כשנתיים הציעו לי להצטרף לקבוצת כדור שער והלכתי לנסות. מבחינתי ברגע שמתחילים להתאמן בענף הזה אי אפשר להפסיק, זה כיף וממכר".


שקד: "טופלתי בהידרותרפיה (טיפול פיזיותרפי במים), ובמהלך אחד הטיפולים התקשרו לאימא שלי מפרויקט 'פרחי ספורט פראלימפים' וציינו שהם רוצים לפתוח חוגים לנכים. לאחר השיחה נרשמתי לחוג שחייה. מהרגע שהתחלתי לשחות מאוד נהניתי וכבר לאחר פעמים בודדות התחלתי להתאמן באופן תחרותי".
במה שונה ספורט נכים מספורט רגיל לדעתכם?
עמית: "אני אתייחס ספציפית לשוני בין כדורסל נכים לכדורסל רגיל - השוני הוא בהתנהלות. בכדורסל בכיסאות גלגלים צריך לכדרר תוך שאנחנו זזים עם הכיסא, ובמקביל גם בוחנים את המגרש מגובה די נמוך. בכדורסל רגיל אין בעיה להידחף בין שני שחקנים, אך במקרה שלי צריך לעקוף חסימות של כיסאות רחבים, זה גורם למשחק להיות הרבה יותר מעניין!"
רוני: "מלבד השחקנים עצמם, אני לא רואה שום שוני".
שקד: "נכון שיש הבדלים לעתים בחוקי המשחק וכמובן בפיזיות של השחקנים, אך מבחינתי אין הבדלים מבחינת ההישגים של אדם בריא ושל אדם נכה".
שירה: "בשני המקרים מתאמנים ונותנים את הכול כדי להצליח. ספורט נכים אולי יותר קשה כי מעבר להתמודדות עם הספורט עצמו צריך גם להתמודד עם מגבלות הגוף".

 

אתם חושבים שיש מספיק מודעות לספורט נכים בארץ?


עמית: "לדעתי אין מספיק מודעות. כשאנשים חושבים על ספורט נכים, הם לרוב חושבים עליו כתהליך שיקום ולא מבינים שמשחקים ומתחרים כמו כל אחד אחר. ברגע שרואים את המשחקים הפאראלימפיים (אולימפיאדת הנכים), רואים שזה הרבה מעבר לשיקום".


רוני: "ספורט נכים לא מקבל חשיפה תקשורתית כמו ספורט רגיל, וזה מאוד חבל. מעבר למסר החינוכי שיש בו, זה פשוט מעניין! בעיניי זו תפיסה שצריך לשנות כחברה".


שירה: "לצערי הרב, אין מספיק חשיפה, וזה בעייתי כי השחקנים בספורט נכים עובדים מאוד קשה ועוסקים בספורט בדיוק כמו כל שחקן אחר. לא מספיק אנשים מכירים ומודעים לכך שיש נכים שהתגברו על הנכות שלהם ועוסקים בספורט מקצועי".


שקד: "ממש אין מספיק מודעות. המשחקים הפאראלימפיים, למשל, לא משודרים בישראל במספיק ערוצים ולא מסוקרים כמו האולימפיאדה הרגילה".

 הספורט תורם לכם?

 

שקד אוחיון. (צילום: אוסף פרטי) שקד אוחיון. (צילום: אוסף פרטי)


עמית: "לגמרי! מלבד הפעילות הגופנית עצמה, הכרתי אנשים נוספים עם נכות ועשיתי דבר שלא הייתי עושה בלי הקבוצה, למשל טיסה קבוצתית לתחרויות ברחבי אירופה ואמריקה".


רוני: "הספורט תורם לכל אדם, ואני מאמין שהמשחק בכדור שער תורם לי במיוחד כיוון שזה סוג משחק שצריך להתחבר אליו ולהיות מאוד מרוכזים באותו הרגע".


שירה: "תורם מאוד, הביטחון העצמי שלי מאוד מתחזק בזכותו! אני מרגישה שווה בין שווים".
שקד: "ברור! הספורט גם מחזק אותי פיזית וגם תורם להרגשה האישית שלי, ספורט ממלא אותי באושר".

 

ׁ(לעמוד הבא)


ומלבד היתרונות, יצא לכם להיתקל בקשיים?

 

שירה פינטו. (צילום: אוסף פרטי) שירה פינטו. (צילום: אוסף פרטי)


עמית: "הקשיים שאני נתקל בהם הם לאו דווקא פיזיים, אלא מתרחשים בפעם הראשונה שאנשים שומעים שאני עוסק בספורט. למשל, אחת המורות שלי שאלה בשיעור מי עושה ספורט, הרמתי את היד וסיפרתי שאני עוסק בכדורסל בכיסאות גלגלים, והיא שאלה אם אני באמת מזיע. בהזדמנות הזו הסברתי לה וליתר הכיתה שזה ספורט לכל דבר".


רוני: "מבחינתי, הקושי טמון במשחק עצמו - צריך להיות תיאום רב בין השחקנים ובדממה, ובלי תיאום לא נוכל לשחק כמו קבוצה אמיתית. כולם חייבים להיות מגובשים מנטלית ופיזית כדי שנדע איך להתנהל על המגרש כקבוצה. מלבד זאת אני לא רואה קשיים רבים, ואני מאמין שאם אדם באמת רוצה להצליח, אז אין דבר שיעמוד מול הרצון שלו".


שירה: "בספורט נכים צריך להתאים את עצמך למשחק יותר מהרגיל. למשל, במשחק כדור שער אנו מכסים את העיניים לחלוטין, וזה דורש הסתגלות. למרות זאת, אני מעדיפה את המשחק הזה על פני ספורט רגיל כי בכדור שער נקודת הפתיחה של כולם שווה ושיתוף הפעולה חזק מהרגיל".


שקד: "הקושי הוא מן הסתם פיזי, ההתנהלות בכיסא גלגלים יכולה להיות מורכבת במהלך משחקים וצריך ללמוד לתמרן את כל המגבלות ועדיין להצליח".

 

לסיום, יש לכם מסר לקוראי "ראש אחד"?

 

רוני חניה. (צילום: אוסף פרטי) רוני חניה. (צילום: אוסף פרטי)


עמית: "ספורטאים נכים וספורטאים בריאים הם באותה הרמה, שניהם עוסקים בספורט ושניהם מתאמנים קשה כדי להגיע להישגים גבוהים, והדרך לא פשוטה בכלל".


רוני: "אני מזמין אתכם לבוא להתנסות במשחק כדור שער ובספורט נכים בכלל, לחוות את החוויה, להבין את העוצמות שבה, לצאת ממנה עם הרבה מכות יבשות וטיפות זיעה ולחשוב שוב על ספורט נכים".


שירה: "תעסקו בספורט! לא משנה מי אתם או אם יש לכם מגבלות כלשהן. אני ממליצה לכולם לעסוק בספורט, זה באמת כיף ותורם לכל תחום בחיים".


שקד: "תציבו לעצמכם מטרות ועשו הכול כדי להשיג אותן, גם כשהדרך קשה. תתגברו על הקשיים ותיהנו מהדרך!"

 

 

 

עמית, רוני, שירה ושקד מתאמנים בבית הלוחם בבאר שבע ובבית העיוור בבאר שבע במסגרת פרויקט "פרחי ספורט פראלימפים" הנועד לבני 8¯18 בעלי נכויות פיזיות. הפרויקט מאפשר להם לעסוק בספורט שמותאם לנכות שלהם, להכיר חברים מקבוצת השווים להם ואף להשתתף בתחרויות בארץ, בחו"ל ובאולימפיאדת הנכים.

 


מכירים מישהו שירצה להשתתף? רוצים לשמוע עוד? לפרטים ניתן לפנות לורד מלר, רכזת הפרויקט הארצי, בטלפון 0526699583, במייל: vered@isad.org.il או לחפש בפייסבוק "פרחי ספורט פראלימפים".

 

 

 

(כת"צ גאיה גורפינקל)