מגזין

נר לי שמח וזר לי פורח? (צילום: shutterstock)

5 דרכים להתאושש מיום הולדת מבאס

כן, זה קורה לרבים מאיתנו. 

 ראש אחד   |   16/04/2016  |    |    | 

 

שנה שלמה אנחנו מתכננים בראשנו את יום ההולדת המושלם: איך נקום בבוקר, נרוץ למטבח, וכל המשפחה תחכה לנו עם בלונים ועוגות. כולם יקפצו עלינו ויאחלו לנו את מיטב האיחולים. לאחר מכן ניפגש עם כמה חברים שזכרו, כמובן, את יום ההולדת שלנו, ובערב - המסיבה הגדולה, המסיבה הכי שווה בעיר. את כל הטוב הזה נחווה במצב רוח מעולה פלוס, כי למה שלא נהיה מאושרים ביום שכזה?! לצערנו, מה שקורה בפועל לא תמיד תואם את הפנטזיה, ורובנו מוצאים את עצמנו משוטטים בשעמום ברשתות החברתיות ומקליקים "לייק" על מי שהיה לו אכפת מספיק לאחל לנו מזל טוב על הוול. שלא תבינו אותנו לא נכון, ייתכן שיום ההולדת שלכם היה נהדר לכל הדעות, אבל משהו בפנים פשוט לא מסופק. דיברנו עם סיגלית שלום נאמן, פסיכולוגית חינוכית, כדי לצלול לעומק לתוך תופעת יום ההולדת המבאס.


מה גורם לאכזבה ולבאסה שאופפת אותנו ביום הולדתנו? סיגלית מסבירה:


"אנחנו מתאכזבים בעיקר כי יש פער בין הציפיות שלנו לבין מה שקורה בפועל. אם הציפיות שלנו גבוהות ומה שקורה בפועל לא עונה על המצופה, קיימת אכזבה, גם אם לא באמת קרה שום דבר רע. לדוגמה, אם ציפיתם שיעשו לכם מסיבת הפתעה עם עוגה ומתנות כפי שעשו לחבר אחר, וביום ההולדת שלכם זה לא קורה, אפשר להיעלב מאוד. יכול להיות שאם לא היינו בונים את הציפייה, לא היינו מתאכזבים".

 

אבל למה אנחנו נוטים להתאכזב דווקא ביום ההולדת שלנו ולא בימים אחרים?


"יום הולדת הוא היום מיוחד שבו נולדנו. לפעמים הוא נורא מרגש אותנו ונדמה לנו שכולם סביבנו יפרגנו, יפתיעו, יאחלו איחולים ויביאו מתנות. לעתים זה לא קורה מסיבות שונות - אולי כי בדיוק מתקיים מבחן גדול, אולי כי אף אחד לא התארגן בזמן - וזה נורא פוגע, בייחוד אם לאחרים חגגו בצורה מושקעת יותר. למשל, אנחנו עלולים לקנא בבני נוער אחרים, שהוריהם או חבריהם הרימו להם הפקה רצינית ביום הולדתם או שלקחו אותם למקום מיוחד לחגוג. נרצה לציין את יום הולדתנו בדיוק כמותם. יש ציפייה מובנית, אנחנו מייחלים שיחגגו איתנו, שישמחו אותנו, שיהיה לנו מזל טוב, שיעשו לנו משהו מרגש... וכשזה לא קורה ביום הולדת שלנו, זה עלול לפגוע בהרגשתנו. מלבד כל זאת, יום הולדת מסמן מעין נקודת דרך, ולכן אם חשבנו שעד גיל כזה וכזה נעשה משהו וזה לא קרה, זה גם מאוד מאכזב. יום ההולדת עלול לשמש כמעין תזכורת לכל המטרות והדברים שלא הצלחנו להשיג".

 

מה אפשר לעשות כדי לא להתאכזב?


"הכי חשוב זה להנמיך ציפיות ולזכור שרוב החוויה שלנו - היא בראש שלנו! כמו שאמרתי, אכזבה היא תוצאה של הפער בין הציפיות לבין מה שקורה בפועל, לכן ככל שהציפיות שלנו יותר ריאליות וצנועות, כך אנחנו פחות נתאכזב, וזה תקף לכל התחומים בחיים. למשל, אם הייתם בטוחים שתקבלו 100 במבחן קשה במיוחד, אל תופתעו אם בסוף תקבלו 80, אל תתאכזבו. אם תבואו בגישה יותר ריאלית ותנמיכו ציפיות - כי זה באמת מבחן מאתגר, כי המורה קשוחה וכי זה הממוצע בכיתה - כשתקבלו במבחן 80, תהיו מרוצים".

כיצד אפשר להתעודד ביום ההולדת שלנו?


"תמיד טוב להגיד לעצמנו שהכול בסדר ולחשוב איך בכל זאת אפשר ליהנות. פנקו את עצמכם בדרך כלשהי (אפשר, למשל, לקנות משהו שחשקתם בו זמן רב) והתפנו לפעילויות משמחות שקל לביצוע ושאינן תלויות לחלוטין בהרבה אנשים אחרים. למשל, קל יותר לקבוע בילוי עם חברה טובה אחת מאשר לצפות למסיבת הפתעה עם כל החברים. גם אם לא השגנו את יום ההולדת החלומי שלנו ולא זכינו מחברינו להפגנת החיבה שלה ציפינו, זה לא אומר שלאף אחד לא אכפת מאיתנו. זכרו ששום דבר לא מגיע ממקום שנועד לפגוע בנו. אני מכירה מישהו שבמקום לקבל מתנות ביום הולדתו, הוא נוהג לעשות את ההפך ולחלק מתנות. הוא בעצם אומר 'אני שמח, אני חוגג, אני מראה את השמחה ואת הנתינה שלי', ואז אחרים באמת שמחים ביום ההולדת שלו. מצאו משהו קטן שישמח אתכם ושאינו תלוי בגורם חיצוני, אלא רק בכם, שהוא יהיה נתון לשליטתכם".

 

אז איך אפשר להתאושש מיום הולדת מבאס? 

 

1. שתפו מישהו


תמיד אפשר לשתף את הבאסה עם מישהו קרוב כמו הורה או חבר טוב. הם יעודדו אתכם ויכריחו אתכם לצאת מהבית לבילוי משותף.

 

2. זכרו שלא עושים לכם דווקא


אם חבריכם שכחו את יום ההולדת שלכם, אל תריבו איתם כי אתם חושבים שהם לא אוהבים אתכם - פשוט מפני שזה לא נכון. כולנו יכולים להתבלבל מדי פעם מרוב ימי ההולדת והתאריכים, וזה לא אומר שאנחנו לא אוהבים או מעריכים את חברינו. לשנה הבאה אנחנו ממליצים לכם לחפור להם כמה ימים לפני התאריך ולהזכיר להם את המאורע ליתר ביטחון.

 

3. מצאו את הדרך לפנק את עצמכם


צאו מהבית וקנו לעצמכם מתנה שהייתם רוצים שמישהו יקנה לכם, אכלו את האוכל האהוב עליכם או סתם הזמינו פיצה. אל תשכחו לעשות משהו כיף, למשל מרתון סרטים, או אפילו סתם לקרוא ספר בים או לצאת הליכה.

 

4. אף פעם לא מאוחר מדי לחגוג יום הולדת


גם אם לא הצלחתם לארגן מסיבת יום הולדת מכל מיני סיבות, אל תתייאשו! אף פעם לא מאוחר מדי לחגוג יום הולדת ותמיד אפשר לארגן מסיבה מגניבה -אפילו כמה חודשים אחרי התאריך המקורי.

 

5. למדו מזה


ראו את החוויה המבאסת הזו כשיעור ליום ההולדת הבא. הבינו למה התאכזבתם ומה אפשר לעשות אחרת כדי שזה לא יקרה שנית.

 

SAD - קרה לכם שהתאכזבתם מיום ההולדת שלכם? 

 

(כת"צ עדי לשם / adi.rosh1@gmail.com)