מגזין

במציאות?! (צילום: shutterstock)

לא רק באגדות: 7 חדי קרן אמיתיים

כן, כן! אמנם אין להם כוחות קסם (למיטב ידיעתנו), אבל הם לגמרי קיימים במציאות. קבלו תמונות.

 ראש אחד   |   05/07/2015  |    |    | 
חד קרן במציאות?! (צילום: shutterstock)

כן, כן! אמנם אין להם כוחות קסם (למיטב ידיעתנו), אבל הם לגמרי קיימים במציאות. קבלו תמונות.

אוקיי, הם לא סוסים לבנים בעלי קרן ארוכה ומרשימה, הם לא עפים והם ממש לא עושים קסמים, אבל בעלי החיים האלה לגמרי ראויים להיקרא חדי קרן. תראו בעצמכם.

1. קרנף הודי

הגדול מבין זני הקרנפים האסייתיים מגיע לגובה ארבעה מטרים ויש לו את הקרן המרשימה מבין כולם (לשם כך התכנסנו, לא?), שיכולה להגיע עד לאורך מטר! כולם רוצים קצת מהקרן המהממת שלו, מה שגרם לו כמעט להיכחד - במהלך המאה העשרים נותרו רק מאתיים פרטים. אך בשנים האחרונות התאושש הזן בזכות שמירה קפדנית, והיום יש כבר יותר מ-3,000 פרטים. יאי!

קרנף הודי גדול אך חמוד (צילום: shutterstock)

2. סאולה

את הסאולה, אחד מהיונקים הנדירים ביותר בעולם, ניתן למצוא רק בווייטנאם ובלאוס. הקרניים שלו יכולות להגיע לאורך של עד חצי מטר, והכינוי שלו "חד הקרן האסייתי" הכי מתאים לנו לרשימה. אף מדען מעולם לא ראה אותו במציאות, וגילו שהוא קיים רק בשנת 1992! הוכחות לקיומן של הסאולות עלו במצלמות שמוקמו בטבע, אך מעולם לא מעדות ישירה של אדם שנכח במקום. לא ברור לגמרי כמה פרטים קיימים, אבל בכל מקרה הסאולות נחשבות לזן בסכנת הכחדה חמורה ושומרי יערות שומרים בקנאות על אזורי המחיה שלהם. תכלס, כל המסתורין הזה רק מוסיף לאווירת היוניקורן.

https://www.youtube.com/watch?v=3Xv8MPOyMfU

3. חדשן חד-קרן

קודם כול, תודו שזה שם הורס. הקרן של החדשן חד-קרן היא ארוכה במיוחד, ויכולה להגיע ל-2.6 מטרים. טוב, אם נהיה קטנוניים זו לא ממש קרן, אלא שן שצומחת לאורך מחצית מגופו ויוצאת אל מחוץ לפיו (למזלו). הקרן שלו היא אולי הדומה ביותר לזו של חד הקרן האגדי מבחינת כוחות הקסם - לקרן/שן הזו יש יכולת חושית מדהימה. מדענים חקרו וגילו - ממש בשנה שעברה - שמשום שהשן אינה מצופה באמייל (כמו בשיניים רגילות), המים מגיעים עד לעצבים שנמצאים בה. כך החדשן יכול לחוש את הטמפרטורה של המים. כוח השן!

יו! הוא מחייך! (צילום: shutterstock) יו! הוא מחייך! (צילום: shutterstock)

4. דג חד קרן

לדג חד הקרן קוראים גם Naso, שם שבא מהמילה nasus, "אף" בלטינית. אבל לדעתנו הרבה פחות מעליב לקרוא לו "חד-קרן" מאשר "בעל אף ארוך", לא ככה? עם הגיל וככל שהקרן שלהם גדלה, הדגים הללו צריכים לשנות את התזונה שלהם - משום שהקרן מפריעה להם לאכול (די, זה כזה חמוד).

אתה רעב, חד קרן? (צילום: shutterstock) אתה רעב, חד קרן? (צילום: shutterstock)

5. גמל שלמה חד קרן

גם לגמל שלמה יש בן דוד בעל קרן במרכז הראש. החרק המגניב הזה יודע להסוות את עצמו היטב בין העלים כדי ללכוד את הטרף שלו לארוחת הצהריים. לא הכי קסום שיש, וגם לא ממש קשור לקרן, אבל יש לו אחת, מה לעשות?

משפשף ידיים ומחכה לטרף (צילום: shutterstock) משפשף ידיים ומחכה לטרף (צילום: shutterstock)

6. אוקאפי

קודם כול, האוקאפי, או ג'ירף היער, הוא פשוט מהמם, לא? יש לו גוף חום כשל סוס, רגלי זברה, אוזני פרה, צוואר ארוך וקרניים באורך 15 ס"מ (לזכרים). ממש מזכיר את חדי הקרן מהאגדות, שגם להם גוף של סוס, כפות רגליים של עז, זנב של אריה וקרן, כמובן. בגלל זה הוא זכה לכינוי "חד הקרן האפריקני". בעצם, האוקאפי הוא קרוב משפחה של הג'ירפה, אבל באזורי המחיה שלו האוכל הנגיש לו נמוך יותר, כך שלא היה לו צורך להתפתח אבולוציונית לגובה, כמו קרובתו הענקית. אין, טבע זה כזה קול.

חתיך! (צילום: shutterstock) חתיך! (צילום: shutterstock)

 

I'm ready for my close-up (צילום: shutterstock) I'm ready for my close-up (צילום: shutterstock)

7. ראם לבן

הראם הלבן כל כך דומה לחד קרן מהסיפורים, שסביר שעליו ביססו את היצור האגדי. לראם יש גוף לבן, זנב שחור וטלפיים מבוקעות. הוא יכול לחוש היכן ירד גשם ולנוע לכיוונו, מה שכנראה נחשב לקסום בזמנים עתיקים. בשנות ה-70 של המאה העשרים הראם עמד בפני סכנת הכחדה, אך מאז השתפר מצבו וכיום יש כאלף פרטים החיים בטבע. הפלוס הכי גדול פה: הוא חי גם בישראל. יצאנו לחפש חד-קרן, ביי.

בינגו! (צילום: shutterstock) בינגו! (צילום: shutterstock)

UNICORN - עכשיו אנחנו בכלל מאמינים באגדות. איזה חד קרן הכי אהבתם?

(דנה זקס / danaz.rosh1@gmail.com)