יחסים

"הבנתי שאני מרגיש בנוח גם כשאני מדבר בלשון זכר וגם כשאני מדבר בלשון נקבה" (צילום: shutterstock)

זיו, בן 18: "אני רואה את עצמי גם בתור בן וגם בתור בת"

שוחננו עם נער המדבר בלשון מעורבת

 גאיה גורפינקל   |   03/07/2017  |    |    | 

מגדר א-בינארי הוא מונח המתאר מגדרים שלא תואמים להגדרות המקובלות- "גבר" ו"אישה", אלא גם וגם, משהו בין שניהם, לא ולא וכדומה. אנשים המגדירים את עצמם כא-בינאריים דוברים בלשון פנייה מעורבת- לשון המערבבת ביחד לשון זכר ולשון נקבה.

"הבנתי שאני מרגיש נוח גם כשאני מדבר בלשון זכר וגם כשאני מדבר בלשון נקבה" מספר לנו זיו (18) מגבעתיים, ביסקסואל וקוויר המדבר בלשון מעורבת, בשיחה על בנים, בנות ומה שביניהם.

זיו נולד כזכר, אך כיום לא מגדיר את עצמו במגדר מסוים: "אני לא שייך למגדר אחד, אלא נמצא בין שני מגדרים. זה שאני אישה לא אומר שאני מפסיק להיות גבר".

 

איך אתה מבקש שיפנו אליך?

"אני מדבר על עצמי בלשון מעורבת - לפעמים בלשון נקבה ולפעמים בלשון זכר, לא משנה לי איך הסביבה פונה אליי. לשון מעורבת, לפחות אצלי, עובדת לפי התחושה האישית באותו רגע. לפעמים אני מרגישה שאני רוצה לדבר על עצמי בלשון נקבה ולפעמים אני מרגישה שאני רוצה לדבר על עצמי בלשון זכר. יש מקרים שאני רוצה לדבר על עצמי בלשון זכר במשך שעות ויש מקרים שאני אדבר על עצמי בלשון זכר במשך דקות אחדות. זה משתנה".

מהי החשיבות של פניה בלשון מעורבת לדעתך?

"לפי דעתי אין ממש חשיבות לעניין, לא מפריע לי אם יקראו לי בלשון נקבה או בלשון זכר. המגדר הוא שטח אפור בשבילי ולכן לא מפריע לי איך פונים אליי. אני רואה את עצמי גם בתור בן וגם בתור בת".

אמרת שהמגדר שלך הוא "שטח אפור". תוכל להסביר מה זה אומר?

"מגדר בדרך כלל נראה כדבר מאוד מוחלט. אני אדם שבדרך כלל רואה את החיים שלו בצורה מאוד ברורה, אך באופן מאוד מצחיק דווקא מבחינת מגדר ומבחינת משיכה מינית אני נופל לשטח האפור - אני מסוגל להימשך לשני המינים ולהגדיר את עצמי בשני המגדרים".

מתי התחלת לדבר בלשון מעורבת?

"לפני כמה זמן התחלתי להכיר אנשים מהקהילה הטרנסית והתיידדתי איתם. בהתחלה שמרתי לעצמי את חששותיי בנוגע לזהות המגדרית שלי, וכשדיברתי איתם הם הציעו לי לנסות לדבר בלשון נקבה ולראות איך אני ארגיש בנוגע לזה. התמלאתי בתחושה טובה ומצאתי את עצמי מחייך. הבנתי שאני מרגיש בנוח גם כשאני מדבר בלשון זכר וגם כשאני מדבר בלשון נקבה".

היית מציעה לעוד אנשים לנסות?

"לא הייתי מציעה לנסות זאת סתם ככה, אלא אם הם באמת חווים משבר בנוגע לזהות המגדרית שלהם. הייתי מציע להם לנסות זאת מול מישהו שהם מכירים ובוטחים בו, אולי מישהו מהקהילה הטרנסית שמוכן לעזור להם בתהליך. צריך למצוא את האדם הנכון שיהיה מוכן לעזור ולא יעשה מזה צחוק".

 

כיצד קיבלה הסביבה את זה?

"סיפרתי לחברים שלי והם אמרו שהם מקבלים אותי כמו שאני, שאין לי במה להתבייש, שהכול בסדר. היום הם מדברים איתי בלשון שמתאימה להם, יש כאלה שפונים רק בזכר, חלק רק בנקבה וכמה גם וגם".

אנשים פונים בדרך כלל באופן אוטומטי לפי הנראות החיצונית. האם לדעתך זה עניין הדרוש שיפור?

"במקרה שלי ספציפית זה לא עניין בעייתי, אבל ב'איגי' למשל, כשמישהו חדש מגיע, אני באופן אוטומטי שואל מה שמו ומהי לשון הפנייה המועדפת עליו, כדי לדבר איתו בלשון שמתאימה לו".

היית רוצה שכך יתנהלו כולם?

"כן. זה יכול להיות שינוי לטובה. כשפוגשים מישהו בפעם הראשונה כדאי לנסות לשאול באיזו לשון פנייה הוא רוצה שידברו איתו".