מגזין

סוף טוב הכל טוב. האנה וכיילב. (צילום: יוטיוב)

זוגיות בין כותלי הכיתה: "למרות שאנחנו יחד כל היום, עדיין יש געגוע"

שוחחנו עם בני נוער על היתרונות והחסרונות שבמערכת יחסים עם חבר לכיתה.

 נטלי נפתולישן   |   16/09/2017  |    |    | 

תתארו לכם שאתם קמים בבוקר בשעה לא סבירה ליום לימודים ארוך ומפרך – ועושים זאת עם חיוך. נשמע לכם מופרך? אם תשאלו את בני הנוער שמצאו אהבה דווקא בבית הספר, עבורם לקום כל בוקר ללימודים זה ההפך הגמור מעונש. ישבנו לשיחה עם אייל (17), ויטלי (17) ולירז (17) – בני נוער שמתחזקים זוגיות בין כותלי הכיתה והם סיפרו לנו על המעבר מהיותם חברים לספסל הלימודים לזוג של ממש, על התגובות של חברי הכיתה ועל הדינמיקה המורכבת של בני זוג המתראים כמעט כל יום.

מה היה סטטוס היחסים ביניכם לפני שהפכתם לזוג רשמי?

אייל: "היינו חברים הכי טובים במשך חצי שנה".

ויטלי: "לא הייתה בינינו שום אינטרקציה, למרות שלמדנו באותה הכיתה במשך חמש שנים. במהלך הטיול השנתי של כיתה י''א התקרבנו מאוד, ולאחר כמה ימים הפכנו לזוג".

לירז: "היינו ידידים טובים מאוד".

באיזה שלב ביחסים הרגשתם נכונות לשתף את חברי הכיתה בזוגיות שלכם?

אייל: "אני רציתי לספר מיד, אבל בסוף סיפרנו לאחר כחודש. זה התגלה כשבילינו יחד בהפסקה וחבר מהכיתה שאל אם אנחנו יחד וישר הודנו באשמה".

ויטלי: "עוד לפני שהגדרנו את עצמנו כזוג חברים מהכיתה הציעו שנהיה יחד. ברגע שזה באמת קרה, רוב הכיתה כבר ידעה. לא היה לנו צורך או חשש להסתיר את הזוגיות".

לירז: "הכיתה הבינה את זה כבר ביום הראשון. התיישבנו זה לצד זו בשולחן ובילינו יחד בהפסקות, דבר שלא עשינו לפני כן, כי כל אחד הסתובב עם מעגל החברים שלו".

יוטיוב

כיצד הגיבו חברי הכיתה? האם התייחסו אליכם אחרת מאז?

אייל: "חברי הכיתה הגיבו הרבה יותר טוב משציפינו. חשבנו שזה יתקבל בגיחוך, אבל כולם פירגנו ובירכו אותנו. אחד החברים אפילו השמיע את השיר "ישמח חתני'' ורקד סביבנו. עד היום הכיתה מקבלת את זה בעין יפה".

ויטלי: "אפשר לחלק אותם לשתי קבוצות: אלו שנועצים מבטים ואלו שמפרגנים. הרוב פירגן ואיחל לנו בהצלחה".

לירז: "החברים בכיתה מתייחסים אלינו באותה הצורה שהתייחסו אלינו כשלא היינו ביחד".

כיצד הפגישה היום-יומית משפיעה על אופי היחסים ביניכם? האם עדיין יש געגוע ורצון להיפגש?

אייל: "כמובן שיש. למרות שהפגישה היום-יומית ברוב המקרים גם מהנה, כשאנחנו חוזרים מהבית ספר יחד באוטובוס או סתם מבלים אחרי יום הלימודים, אנחנו עדיין נהנים להיות יחד".

ויטלי: "למרות שאנחנו רואים אחד את השנייה כל יום, אנחנו עדיין לא מרגישים שמיצינו זה את זו ועדיין יש תחושת געגוע. למען האמת, הרצון לראות אחד את השנייה רק הולך וגובר".

לירז: "מאחר שבבית הספר אנחנו עסוקים בלמידה, אין לנו זמן להיות לבד ולעשות דברים שאנחנו אוהבים, כך שעדיין יש רצון להיפגש מחוץ לשעות הלימודים". 

מהי המדיניות ביניכם במסגרת בית הספר – אתם ביחד גם בהפסקות או שיש הפרדה?

אייל: "לכל אחד יש את החברים שלו אך גם אין הפרדה מוגדרת. לפעמים אני עם בת הזוג ולפעמים אני עם חברים. כמו כן, אנחנו לעיתים גם לומדים יחד. כשאחד מתקשה בנושא שהשני חזק בו, כמובן שנעזור אחד לשנייה".

ויטלי: "גם אני פועל כמו אייל. זה תלוי באותו רגע וברצון של שנינו. מבחינה לימודית, אני פחות אוהב שמפריעים לי במהלך הלמידה, אך אם יש קושי מסוים כמובן שאעזור".

לירז: "בהפסקות ובעבודות במסגרת בית הספר כל אחד נמצא עם החבריםשלו. לעומת זאת, למבחנים אנחנו כן לומדים יחד. יש הפרדה מסוימת, אנחנו לא 24/7 יחד".

יוטיוב

במה שונה למידה למבחן עם בן זוג מלמידה עם חברים?

אייל: "אין הבדל משמעותי, אנחנו לומדים באותה דרך שהיינו לומדים עם חברים. אני מניח שאצלנו זה מתאפשר בגלל שהיינו גם חברים טובים לפני שהפכנו לזוג".

ויטלי: "יש כלל ברור - אם אנחנו נפגשים כדי ללמוד אז לומדים. אחרי שסיימנו את כל המטלות, יש זמן לבלות יחד כזוג. לכל דבר יש את הזמן שלו".

לירז: "זה לא כל כך שונה מלמידה עם חברים, כי הבן זוג שלי הוא גם החבר הכי טוב שלי. אנחנו עוזרים אחד לשנייה ובכל זאת יש משמעת של למידה. אחר כך אפשר לעשות מה שרוצים".  

ולסיכום, מהי העצה הכי טובה לשמירה על זוגיות בכותלי הכיתה?

אייל: "אותה עצה כמו לכל זוג - תמיד לדבר, זה המפתח להכול. במיוחד כשהפגישה היום-יומית בכיתה מעלה ויכוחים. אם צצות בעיות, תמיד צריך לשבת ולדבר על כך, וכמובן לבוא אחד לקראת השנייה".

ויטלי: "זוגיות מוצלחת צריכה גם גיוון. לא להסתפק בפגישה היום-יומית בבית הספר, אלא גם ליזום מפגשים מעבר. אפשר ללכת לסיבוב על החוף, לאכול יחד במסעדה או סתם לשבת בערב על גלידה. אין צורך בפעילות מפוארת, ההנאה האמיתית היא הבילוי אחד עם השנייה, לא משנה מה קורה סביב".

לירז: "בעיניי הטיפ הכי טוב זה לא לבלות יחד כל היום, כי זה עלול לגרום לריבים מיותרים, ולהתרחקות מהחברים שהיו שם בשבילכם עוד לפני בן או בת הזוג. צריך לשמור על איזון".