בידור

(קרדיט: Giphy.com)

התאוריה המדהימה שקושרת את כל סרטי פיקסאר ביחד

ואיך "למוצאים את דורי" קשור לזה?

 ראש אחד   |   28/06/2016  |    |    | 

 

 

האם שמעתם פעם על תאוריית פיקסאר (The Pixar Theory)? מדובר על תאוריה די מפורסמת (אפילו נכתב עליה ספר בשם זה), שטוענת כי כל סרטי פיקסאר מתרחשים באותו יקום (אם כי בזמנים שונים) ובעצם מדברים על הקשר בין בני האדם, בעלי החיים וטכנולוגיה.

 

התאוריה מסבירה למה הגיוני שיש חיות שמתנהגות ומדברות כמו בני אדם (למשל, הדגים ב"מוצאים את נמו") ואילו יש בעלי חיים שמתנהגים כמו חיות לכל דבר (הכלב ב"צעצוע של סיפור"). בנוסף היא מציירת ציר זמן שמציג את התקדמות האנושות: "אמיצה" הוא הסרט הראשון ו"מפלצות בע"מ" הוא הסרט האחרון. 

 

אז כפי שכבר אמרנו, הכול מתחיל ב"אמיצה". זה בעצם הסרט שמסביר לנו שיש כישוף מסוים שהופך בני אדם לבעלי חיים (זוכרים שאימא של מרידה הפכה לדוב?). חוץ מאמה של מרידה, אנחנו מגלים במהלך הסרט שהמכשפה הטילה את הכישוף על עוד בן אדם. לפי ההיגיון הזה אפשר להניח שהיא גם הטילה את הכישוף הזה על בעלי חיים. ב"מוצאים את נמו" אנחנו רואים את ההתקדמות הכי גדולה של בעלי חיים - החיות בסרט הזה מצליחות לתקשר זו עם זו, לחקות מערכות אנושיות (בית ספר, למשל) ובסופו של דבר לקרוא תיגר על בני האדם ולהציל את נמו. לפי התאוריה, הדגים הצליחו להתפתח כל כך יפה משום שהם מנותקים ומבודדים מבני האדם.

 

הסרט הבא הוא "רטטוי", שם אנחנו עדים לאינטליגנציה מפותחת אצל עכברים; הם מסוגלים לבשל, יכולת ששמורה רק לבני אדם. היכולת של העכברים לא נשמרת בסוד, ואויבו הגדול של העכבר, השף אגו, מגלה אותה. מכאן ניתן להניח ששמועות על אינטליגנציה של בעלי החיים מופצות בעולם של פיקסאר, מה שמוביל אותנו לסרט הבא, "למעלה". בסרט הזה הנבל, צ'רלס מאנץ, מפתח יכולת טכנולוגית שמאפשרת לכלבים שלו לדבר. חשוב לציין שהחברה שהורסת את הבית של קארל ב"למעלה" היא אותה חברה שמופיעה בסרט "וול אי" ושהכלבים של מאנץ בסופו של דבר משתחררים ממנו, מה שכנראה מוביל למלחמה בין בעלי החיים לאנושות. 

 

גם בני האדם מתפתחים בסרטים של פיקסאר. קחו למשל את בני האדם ב"משפחת סופר-על" (AKA אחד מהסרטים האהובים עלינו), שהפכו לגיבורי על, וכמובן את בני האדם מ"וול אי", שהפכו לבטטות כורסה שחיות מחוץ לכדור הארץ (לפי התאוריה, הסרט "מכוניות" מתאר את קץ האנושות על כדור הארץ, הרי רק מכונות שולטות בו). בסופו של דבר, מי ששולט בכדור הארץ הן מפלצות ("מפלצות בע"מ"), שנראות באופן מפתיע כמו בעלי חיים (אולי זה שילוב בין השניים?).  

 

מבולבלים? קבלו סרטון שיצר משתמש היוטיוב SuperCarlinBrothers שמסביר את התאוריה הזאת בצורה הטובה ביותר: 

 

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_2010270735&feature=iv&src_vid=UnWpfwhnSJc&v=h0OTZo3-K5s

 

 

אוקי, אז בגדול מדובר בתאוריה שחשבו עליה כבר לפני שלוש שנים. עכשיו נשאלת השאלה כיצד "מוצאים את דורי" נכנס לתאוריה הזאת. ובכן, די בקלות. עלילת "מוצאים את דורי" מתרחשת שנה אחרי שמצאו את נמו. במהלך הסרט אנחנו רואים שהים הסמוך המכון לחקר הימי מלוכלך ומזוהם. לפי יוצר הסרטון, זוהי עדות לכך שהאנשות מתחילה להתקרב אל קצה ולהראות סימנים של דעיכה (זיהום הוא מוטיב חוזר בסרטים של פיקסאר, והוא מעיד על קץ עידן האנושות). קבלו את הסרטון החדש שמתייחס לנושא (ושהפך להיות ויראלי במהירות שיא. אזהרה: יש בו ספוילרים ל"מוצאים את דורי"): 

 

https://www.youtube.com/watch?v=UnWpfwhnSJc

 

 

WELL - אז מה הלקח של כל הסיפור הזה? צריך לשמור על כדור הארץ ועל בעלי החיים! 

 

(אינה טוקר / Inna.rosh1@gmail.com)