מגזין

(צילום: דנה קופל)

המורים הכריזו על סכסוך עבודה (שוב), ואתם אלה שנפגעים (שוב)

כל הפרטים על שביתת המורים שבגללה תוכלו לשכוח מהטיול השנתי שחיכיתם לו.

 ראש אחד   |   29/11/2016  |    |    | 

 

 לפני כמה חודשים שמענו כולנו על הסכסוך המתמשך בין המורים לבין משרד החינוך. מתברר שמורים רבים מקבלים לא פעם שכר חלקי בלבד, לעתים מקבלים את משכורתם באיחור ולא זוכים לתנאים שמגיעים להם, כגון החזר נסיעות על הוצאות ההגעה לבית הספר.

 

המורים החליטו בצדק שהם לא שותקים, ולפני כשלושה שבועות הכריז רן ארז, יו״ר ארגון המורים העל-יסודיים, על סכסוך עבודה. כמחאה על התנהלות משרד החינוך הוחלט כי המורים לא יצאו לפעילויות מחוץ לבית הספר חוץ מסיורי של״ח. מערכת "ראש אחד" ונציגי מועצת התלמידים והנוער הארצית קיבלו דיווחים רבים על השבתת פעילויות בחטיבות ביניים ובתיכונים מצפון ועד דרום. טיולים שנתיים, סיורים לימודיים, פעילויות התנדבותיות, ימי אירועי ספורט ו״מסע ישראלי״ - כל אלה מבוטלים, והנפגעים מהסכסוך בין משרד החינוך למורים הם התלמידים.


תלמידת כיתה י״ב ממרכז הארץ מספרת כי מאז תחילת השנה התפטרו מבית הספר התיכון שבו היא לומדת שלושה מורים מפני שלא קיבלו משכורת. ״לא מאשרים למורים שלנו להוציא טיולים, בעוד שלתיכון אחר לידנו אישרו את כל הטיולים״, היא מוסיפה.


הביטולים יוצרים בלגן, אי ודאות וכעס גדול ומלווים בניסיונות של תלמידים מכל הארץ להתאגד, למחות ולמצוא פתרון זמני שיאפשר את קיום הטיול או הסיור שהם כל כך מצפים לו. בשבוע האחרון נערכו הפגנות ומחאות אוהלים רבות בבתי ספר בארץ.

 

השבתת הפעילויות החוץ בית ספריות היא לא כלי חדש במאבקים של ארגון המורים. גם לקראת סוף שנת הלימודים הקודמת המורים עשו זאת, ואז הם נתקלו בתגובה חריפה מצד התלמידים - השבתת הלימודים בתיכונים ליום אחד. שביתת התלמידים זירזה בסופו של דבר את פתירת המשבר. כרגע לא ברור עד מתי יימשכו עיצומי המורים, ונכון לעכשיו משרד החינוך מסרב להתייחס למשבר ברצינות.

 

מה לגבי השנה, והאם בקרוב נישאר בבית לאות מחאה? במועצת התלמידים והנוער הארצית לא ממהרים לאיים בשביתה. ״כמו בכל שנה, גם השנה, אנחנו רואים את פסטיבל עיצומי המורים על גב התלמידים״, אומר חנן יזדי, יו״ר המועצה. ״זה הזוי שהתלמידים פעם אחר פעם צריכים לגלות אחריות על מערכת החינוך בזמן שארגון המורים ומשרד החינוך אינם מגיעים להסכמות. לנו נמאס - אנו מצפים לפתרון ארוך טווח ולמניעת העיצומים על הפעילויות החוץ בית ספריות מדי שנה״.

 (כת"צ עילי שמעוני / ilays.rosh1@gmail.com)