סלבס

מרגישים שיכורים מאהבה? (צילום: פוטוליה/א.ס.פ קראייטיב)

המדע מוכיח: אפשר להיות שיכורים מאהבה

הייתם פעם מאוהבים? הרגשתם כאילו אתם על גג העולם או שאתם לא שולטים במעשים שלכם? עכשיו יש גם הסבר מדעי לכך. #מאוהבים

  |   30/05/2015  |    |    | 
(צילום: פוטוליה/א.ס.פ קראייטיב) מרגישים שיכורים מאהבה? (צילום: פוטוליה/א.ס.פ קראייטיב)

הייתם פעם מאוהבים? הרגשתם כאילו אתם על גג העולם או שאתם לא שולטים במעשים שלכם? עכשיו יש גם הסבר מדעי לכך. #מאוהבים

להיות "שיכורים מאהבה" זה הרבה יותר מביטוי. מתברר שלאוקסיטוצין, שנקרא גם "הורמון האהבה", יש השפעה שדומה להשפעתו של אלכוהול על הגוף שלנו - לטוב ולרע.

אוקסיטוצין הוא הורמון שמשתחרר בגופה של יולדת בזמן הלידה וגורם לה להתחבר לתינוק הנולד באופן מידי. רמות האוקסיטוצין בגוף שלנו עולות גם בזמן נשיקה או בביצוע פעולות אחרות שמתקשרות לאהבה ויחסים. האוקסיטוצין מגביר את תחושות החיבה והאמון, וזה מהמם והכול, אבל לפעמים יותר מדי אמון יכול להיות גם בעייתי.

מדענים כבר השוו בעבר את הורמון האוקסיטוצין לאלכוהול. ד"ר איאן מיטשל מאוניברסיטת בירמינגהם שבבריטניה החליט לקחת מחקרים ישנים ולבדוק אותם מחדש. לטענתו שני החומרים אמנם משפיעים על מקומות שונים במוח, אבל הם גורמים לאותה השפעה על האזורים במוח שאחראיים ללחץ או חרדה - בעיקר במצבים חברתיים. אוקסיטוצין ואלכוהול יכולים להפוך סיטואציות בעלות פוטנציאל לחץ (כמו להזמין מישהו לדייט או להיות בחברה של הרבה אנשים) לפחות מלחיצות.

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages) 3> (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

ויש לזה גם צדדים פחות טובים. אמנם מי ש"שיכור" מאוקסיטוצין יצליח ללכת בקו ישר (לעומת מי ששיכור מאלכוהול), אבל הוא יהפוך ליותר אגרסיבי וקנאי, וזאת לצד הדברים הטובים שההורמון גורם להם, כמו העלאת הביטחון העצמי או תחושה של אהבה רבה לזולת.

ד"ר סטיבן גילספי, השותף של מיטשל למחקר, צוחק ואומר שלדעתו לא ימכרו בקרוב אוקסיטוצין במקום אלכוהול, אבל ייתכן שבעתיד נוכל להשתמש בהורמון לצרכים רפואיים.

אנחנו רק רוצים להגיד שקווין בי כבר אמרה את זה קודם #Drunk_in_Love

https://www.youtube.com/watch?v=p1JPKLa-Ofc

LOVE - אנחנו הכי בעד להשתכר רק מאהבה! הרגשתם פעם משהו כזה?

(דנה זקס / danaz.rosh1@gmail.com)