ראשי

(צילום: יוטיוב)

היכונו להתמכר: "פוקימון גו" ישנה את כל מה שידעתם על משחקים בנייד

המשחק שיצר היסטריה מסביב לעולם! 

 ראש אחד   |   10/07/2016  |    |    | 

 

 

מדי כמה חודשים זה קורה - משחק חדש מגיע לסמארטפון ומצליח לכבוש כמעט את כולם. זה קרה עם "אנגרי בירדס", "טמפל ראן" ו"קנדי קראש", ועכשיו הגיעה תורה של ההתמכרות החדשה שלכם, "פוקימון גו".  

 

לפני שאנחנו ממשיכים להלהיב אתכם חשוב להבהיר שהמשחק עוד לא הגיע לארץ. השמועות מספרות שבקרוב הוא יעשה עלייה, ועד אז תוכלו למצוא חיקויים מקומיים (למרות שאנחנו ממליצים פשוט לחכות קצת). הסיבה שהמשחק עוד לא נמצא כאן טמונה בייחודיות שלו; מדובר באחד המשחקים הבודדים שיוצרים אינטראקציה עם המציאות, ויש לתכנת אותו כך שיכיר את הסביבה שבה חיים השחקנים.

 

אבל מה בעצם עושים במשחק הזה? ובכן, יוצאים מהבית, מחפשים פוקימונים שמתחבאים במקומות שונים בסביבתכם ומנסים לתפוס אותם. המטרה היא לאסוף כמה שיותר, וככל שתתקדמו במשחק, הפוקימונים שלכם יהיו מגניבים יותר. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=SWtDeeXtMZM

 

 

המשחק יצא לפני ארבעה ימים בארצות הברית, אוסטרליה וניו זילנד וכבר יצר היסטריה; סרטון ההסברה הראשוני של המשחק הגיע ל-28 מיליון צפיות ביוטיוב, המשחק שבר את שיא ההורדות באפל ובאנדרואיד וזוכה לאין ספור סיקורים ודיונים בתקשורת. מבין הכתבות הרבות שפורסמו בולט סיפורה של נערה שהלכה לחפש פוקימון ליד אגם בסביבת מגוריה ומצאה גופה של אדם שטבע. עוד דווח על בחור בן 21 שנפל ונחתך בידו בזמן שניסה למצוא את הפיקאצ'ו הנכסף, ובחורה אחרת נפלה לבור ועיקמה את הרגל.

 

הפציעות מעלות שאלות בטיחות הכרחיות (למשל, אנחנו די בטוחים שילדים לא אמורים לשחק בו לבדם, בלי השגחה), ומלבדן תלויה באוויר שאלה גדולה נוספת, שגורמת לנו להתלבט אם כדאי לנו בכלל להוריד את המשחק הזה כשהוא יגיע לארץ: כולנו מסכימים שלצאת מהבית זה דבר חיובי, אבל מה זה אומר על התרבות האנושית שהיא יוצאת מביתה ומגלה מקומות חדשים רק אם יש משחק בנייד שמבקש ממנה לעשות זאת? האם מדובר במשהו חיובי בסגנון "היי, יצרנו משחק מגניב שיגרום לכם לצאת מהבית, לחקור את הסביבה ואולי אף לפגוש שחקנים נוספים בדרך"? ואולי צריך להסתכל על זה אחרת? אולי יש טעם לפגם בכך שאנחנו יוצאים מהבית וחוקרים את הסביבה לא מתוך יצר סקרנות טבעית, אלא במסגרת מסע חיפוש וירטואלי אחר משהו חמוד שלא באמת קיים? אולי אנחנו עושים את כל זה רק כדי לקבל חיזוקים (למשל, מעבר השלבים, או הצליל שמופיע כשאנחנו מצליחים), שלא עולים בקנה אחד עם ההישגים שלנו בחיים האמיתיים?

 

ובכן, אתם תחליטו איזה גישה לאמץ בהתייחסות למשחק הזה, ובכל מקרה אין ספק שמדובר בניסוי חברתי די מעניין ובמשחק מקורי שאולי ישנה את עולם המשחקים הניידים. כמו כן, חייבים לתת קרדיט למפתחים של "פוקימון גו" (חברת ניאנטק) - הם בהחלט חשבו פה על משהו חדשני, ולא סתם המשחק הזה מעורר באזז עצום. אז אם לסכם לבינתיים, אנחנו מאוד סקרנים לדעת כיצד יתקבל "פוקימון גו" פה בארץ.

 

 

COOL - תורידו את המשחק?

 

 

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)