מגזין

קרדיט: GIPHY

הטיולים השנתיים, הטסטים והמכנסונים: 6 מחאות חשובות שהובילו בני נוער

לא רק בני ישראל ניסו לצאת מעבדות לחירות, גם אנחנו, בני הנוער, מובילים מחאות שישחררו את החברה הישראלית מכבלי אי הצדק החברתי. קטניס אוורדין, מאחורייך!

 ראש אחד   |   30/04/2016  |    |    | 

 

בשנים האחרונות אנחנו עדים ליותר ויותר מקרים שבהם בני נוער מהשורה נלחמים על הזכויות המגיעות להם ומכוננים מחאות בקנה מידה ארצי. הוצאת רישיון הנהיגה אורכת נצח? בתי הספר אוסרים על בנות ללבוש מכנסיים קצרים? אפליקציה חדשה מאיימת לשמש במה לבריונות ברשת? לא בבית ספרנו. שישה בני נוער שהשתתפו במאבקים נגד הרעות החולות האלה ואחרות, שתרמו לשינוי חברתי ותפיסתי בנחישות שלא תבייש את גדול המנהיגים, מספרים על המחאה שלהם ומעבירים מסר חשוב.

 

מחאת הטסטים


תלמידי הנהיגה בארץ, שרבים מהם בני נוער, גילו כי הדרך להשגת רישיון הנהיגה הנכסף הפכה לארוכה ומתישה מאי פעם. בשנים האחרונות הלכו והתארכו זמני ההמתנה בין הטסטים (מבחני הנהיגה המעשיים) עקב מחסור חריג בבוחני נהיגה, ותלמידי הנהיגה פצחו במחאה בהובלת מועצת התלמידים והנוער הארצית. לאחרונה החריף עוד יותר המשבר החמור ממילא: ועד בוחני הנהיגה הכריז על שביתה כמחאה על תכנית משרד התחבורה להפריט את מבחני הנהיגה. אליאב בטיטו (17), יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, מסביר: ''בעקבות עיצומים של ועדי בוחני הנהיגה זה כחודש לא מתקיימות בחינות הטסטים. האמירה שלנו מאוד פשוטה - אנחנו, כמובן, לא נגד ועדי עובדים ולא נגד משרדי הממשלה. אבל לא יכול להיות שבכל פעם שיש סכסוך במשק הישראלי תלמידי הנהיגה הם שייפלו בין הכיסאות. אנחנו קוראים לשני הצדדים להגיע להידברות ולפתרון כדי להחזיר את הטסטים. ההחלטה שלנו כרגע היא לקיים שביתה, ולא נהסס לנקוט צעדים חריפים".


מהו המסר שלך לבני נוער ששומעים על המחאה?
''אני קורא לכל תלמידי כיתות י'¯י''ב להיות מעורבים ולשבות מיד עם תום חופשת הפסח. אנחנו לא יכולים לתת לארגונים אחרים לפגוע בזכויות שלנו ולהישאר אדישים''.

 

מחאת הטיולים השנתיים


בנובמבר 2014 הורשע סגן מנהל בית ספר תיכון בירושלים ברשלנות ובגרימת מוות של תלמיד במהלך טיול של בית הספר. בעקבות גזר הדין הכריז ארגון המורים הארצי שלא ילווה עוד את התלמידים בטיולים השנתיים עד שהמורים יקבלו חסינות משפטית מתביעות פליליות, ומשמעות הדבר הייתה כי הטיולים יבוטלו. בני הנוער זעמו על הפקעת זכותם לטיול, שהוא חוויה לימודית וחברתית מחוץ לבית הספר, ויצאו להפגין ולשבות. לי דנגור (16), שהשתתפה במחאה, מספרת: ''הכול התחיל כשהמורים הודיעו לנו שלא יהיו לנו יותר טיולים שנתיים. לאחר מכן נכנסו נציגים של מועצת התלמידים ואמרו שרוצים לעשות מחאה כלל־ארצית. ביקשו שנביא אוהלים וכלי נגינה לבית הספר ושנעשה מעין 'פסטיבל טיול שנתי'. הגיעו אנשי תקשורת מערוץ שתיים ומ'ידיעות אחרונות' לסקר את האירוע, זה עזר להפעיל לחץ על משרד החינוך, והם אכן השיבו על כנם את הטיולים השנתיים''.


מהו המסר שלך לבני נוער?
''האמינו בעצמכם והבינו שכל קול משנה. אל תחשבו שלא תוכלו לשנות משהו, תראו כמה כוח יש לכם מול תאגידים גדולים - מי שנלחם מנצח''.

 

מחאת הבליינדספוט


ודאי נתקלתם בשלטי החוצות שקידמו את אפליקציית בליינדספוט בעת השקתה ושמעתם על מחאת הנגד שהתפשטה בכל רחבי הארץ וקראה לסגור את האפליקציה לאלתר לפני שתהפוך לפלטפורמה המקדמת אלימות ולבריונות ברשת. איתמר אביב (18) וחבריו פתחו במחאה חברתית בפייסבוק וקראו להחרים את האפליקציה. ''אני עובד בתאטרון העירוני בהרצליה יחד עם להקה שנקראת 'על הבמה'. באחד הימים קיימנו דיון על האפליקציה, והצעתי שכל אחד יעלה לפייסבוק תמונה עם סמיילי עצוב על הפנים שלו ויוסיף את הכיתוב 'משתיקים את הבריונות, לא נותנים יד לבליינדספוט'. הקמפיין הפך לוויראלי, גרף אלפי לייקים, והסוגיה הגיעה עד לכנסת. אחת ההחלטות שהתקבלה בדיון בכנסת היא שיש לשקול להגביל את אפשרות השיתוף ואת שדה הפרטיות בגילים שונים'', מספר איתמר.


מהו המסר שלך לבני נוער?
''הכול אפשרי. אם יש משהו שבוער בכם ומשהו שאכפת לכם ממנו, צאו ושנו אותו, כי אף אחד לא יעשה את זה במקומכם. לנוער יש יותר כוח ממה שחושבים, גם אם מבוגרים אומרים לכם שאתם רק בני נוער נאיביים וחולמים בהקיץ, המשיכו והילחמו".

 

מחאת מתווה הגז


בטוח שמעתם את המושג "מתווה הגז" או ששמעתם שבשנה האחרונה מובלת מחאה נגדו, גם אם רק חלפתם ליד מסך הטלוויזיה כשההורים צפו בחדשות. אבל מה זה בכלל אומר ואיך קשור המאבק לבני הנוער? נעמה זלצמן (18), שיזמה יחד עם חבריה את "המאבק הצעיר נגד מתווה הגז", מבארת: "מאבק הגז התחיל קצת לפני 2003, אז מצאו לראשונה גז במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל והחלו לחתום על עסקאות עם חברות שייכרו אותו, וזה בעצם מתווה הגז. אנחנו לא מסכימים עם המתווה הזה כי לדעתנו הוא מיטיב עם החברות הפרטיות על חשבון האזרחים והוא מקדם מונופול גז בארץ (שליטה בלעדית של גורם יחיד בייצור או באספקת שירותים בתחום מסוים במשק. ע"ל). המאבק שלנו הוא על עתידנו, עתיד אזרחי ישראל, והוא מבטא את הערכים הדמוקרטיים שעליהם לומדים בשיעור אזרחות. אמנם בתחילתו לא שילב המאבק בני נוער, אך הוא נוגע בכולנו, וחשוב שגם בני הנוער יבינו במה מדובר. לכן התחלנו לקיים פעילויות הסברה לבני נוער, ענינו על השאלות הרבות, הבאנו בני נוער להפגנות נגד המתווה, נסענו לבתי המשפט שבהם התקיימו הדיונים בסוגיה ודיברנו בכנסת''.


מהו המסר שלך לבני נוער?
''כולם יכולים לשנות. אם משהו חשוב לכם, אתם תמצאו את הזמן לעשות אותו, גם אם אתם בתיכון ויש לכם בגרויות. לא משנה אם בוחרים בהתנדבות ב'צער בעלי חיים' או במד"א, כולם יכולים למצוא דבר שחשוב להם ולקדם אותו, בעיקר אם הוא נוגע להם באופן אישי. יש לנו המון כוח, אנחנו רק צריכים למצוא את הדבר שחשוב לנו ומעניין אותנו''.

 

מחאת החולצות האדומות


בני הנוער מעורבים לא רק במחאות חברתיות וכלכליות, אלא נותנים את דעתם גם על המצב הביטחוני בארץ ועל גל הטרור ששוטף את המדינה בחודשים האחרונים. יאיר בוכניק (18), יו''ר מטה הנוער של מפלגת "הבית היהודי", מספר: ''הרגשנו שהמצב הביטחוני על הפנים והיינו חייבים לעצור את המצב. לא ייתכן שאנשים נהרגים ונפגעים ואנחנו נמשיך בשגרה שלנו כאילו כלום לא קרה. החלטנו שגוף התלמידים הוא הכוח הגדול שישפיע. הרעיון היה לצאת במחאה וללבוש חולצות אדומות כסמל לדם שנשפך בלי סוף. דרשנו לעצור הכול ולשים סוף לטרור''.


מהו המסר שלך לבני נוער?
''יש לנו כוח, יש לנו מילה, בואו נשמיע אותה. לא צריך להתבייש בדעה שלנו ובמה שאנחנו מאמינים בו, להפך, יש לפעול ולקדם אותו. אני קורא לכל אחת ואחד ליזום - אל תחכו שאחרים יעשו. אם אכפת לכם ממשהו, שנו אותו. ככה בטוח נהפוך את העולם שלנו לטוב יותר''.

 

מחאת המכנסונים


מדי שנה בשנים האחרונות נפתחת עונת הקיץ הלוהטת בקריאות מחאה של תלמידות ברחבי הארץ על קוד הלבוש הנהוג בבתי הספר, האוסר עליהן ללבוש מכנסיים קצרים. המחאה היא לאו דווקא על איסור פריט הלבוש הזה, אלא על אופיו המפלה של קוד הלבוש: בנים כן רשאים ללבוש מכנסיים קצרים. אלפי נערות תרגמו את התקוממותן על אורך המכנסיים המותר להן לפוסטים ויראליים ולהפגנות. עדי שמש (15), תלמידת תיכון מחיפה, נאבקת בהנהלת בית ספרה על חוקי הלבוש הנהוגים במוסד והיא מעבירה מסר ברור בשם הבנות והנערות: ''אנחנו בסך הכול רוצות את מה שמגיע לנו - שוויון זכויות. תנו לנו ללבוש מכנסיים וג'ינסים קצרים כמו הבנים".


מהו המסר שלך לבני נוער?
''לא משנה אם אתם בנים או בנות, יש זכויות שמגיעות לכם, והאפשרות לוותר עליהם לא באה בחשבון. בנות, השמיעו את הקול שלכן והאמינו שאם תרצו ללבוש שורטס או כל מכנסיים שהם - עם קצת מאבק, אתן תוכלו''.

 

PROTEST - עם איזו מחאה הכי הזדהיתם?

 

(כת''צ עינב לוגסי)