סלבס

צילום: Shutterstock

החיים לא תמיד הוגנים: למה יתושים עוקצים אנשים מסוימים?

לא, אימא, זה לא בגלל שאנחנו מתוקים.

 ראש אחד   |   03/07/2016  |    |    | 

 

הקיץ כבר כאן, אי אפשר להתעלם מבואו: הטמפרטורות עולות, הלחות מתגברת, וכמובן, איך אפשר לשכוח את הצרה הגדולה ביותר של הקיץ - היתושים! הם נמצאים בכל מקום! בחצר של הבית, בבריכה ואפילו במיטה בלילה, כשאנחנו מתהפכים מצד לצד ומנסים למצוא שלווה.

 

 

השאלה המסקרנת ביותר (והמעצבנת ביותר, בינינו) היא למה אנשים מסוימים נעקצים יותר בעוד אנשים מסוימים לא נעקצים בכלל. 

 

 

מחקרים שנערכו בעבר הראו כי יש אנשים שנוטים להיעקץ יותר - אנשים גדולים יותר (המייצרים יותר פחמן דו-חמצני), אנשים שנוהגים לשתות בירה, אנשים שלובשים בגדים כהים ונשים בהיריון. אוקיי, מכיוון שאנחנו לא מתאימים לרוב הקטגוריות, לא יכולנו שלא לתהות, למה בכל זאת אנחנו נעקצים יותר מאחרים??? #מגרד_לנו

 

 

בניסוי שערך PLOS, ארגון המוציא לפועל מחקרים פורצי דרך בתחום המדע, נבדקו זוגות תאומים זהים ולא זהים על מנת לבדוק מטענים גנטיים שונים ולראות אם הם משפיעים על בחירתם של היתושים לעקוץ אדם כזה או אחר. התאומים האמיצים הכניסו את ידיהם לתוך מכל זכוכית שבו היו עשרים יתושות רעבות (אל דאגה, נטרלו את יכולתן לעקוץ), וזאת כדי לבדוק למי היתושות נמשכות יותר.

 

 

בקרב התאומים הזהים, בעלי אותו מטען גנטי, היו אחוזי התאמה במשיכה של היתושות אליהם. המחקר מצא 67% מהגורמים למשיכת היתושים קשורה בעניין גנטי, שלנו, כמובן, אין שום שליטה עליו. #באסה

 

 

 

עוד נמצא במחקר כי ריח הגוף והחיידקים שחיים באיברים שונים בגופנו מושכים סוגי יתושים שונים. כן, יש יתושים שמעדיפים את החיידקים בין אצבעות הרגליים שלנו (איכסוש) ויש יתושים שנמשכים יותר לבית השחי או למפשעות. החיידקים המדוברים שהיתושים אוהבים לאכול לא מזיקים לנו ואף תורמים לגופנו רבות; למשל, הם מייצרים ויטמינים הכרחיים.

 

 

אז פעם הבאה שאתם נעקצים בקרסול, אל תתבאסו. להפך, תחשבו כמה אתם בני מזל שהגוף שלכם מייצר את החיידקים הנפלאים ששומרים על גופכם בריא, וכן, על הדרך גם מושכים יתושים שלא יכולים לעמוד בפני כפות הרגליים שלכם. סתם, אנחנו לגמרי מבינים ללבכם, מותר לכם להתבאס.

 

 

 

OUCH - למישהו יש אלתוש?

 

 

 

(עומר טסל - Omert.rosh1@gmail.com)