סלבס

(צילום: shutterstock)

הורים יקרים, יש סיבה מדעית לכך שהחדר שלנו מבולגן

אז בבקשה, הניחו לנו.

 ראש אחד   |   27/06/2016  |    |    | 

 

 

כן אנחנו מודים, החדר שלנו מבולגן, ולא, זה לא מפריע לנו בכלל (חוץ מהפעמים האלה שאנחנו מחפשים דברים בנרות, אבל זו כבר בעיה שלנו!). אז כל מי שתכולת הארון שלו נמצאת על הכיסא יכול להירגע, כי יש סיבה מדעית לבלגן של החדר שלנו וגם לחוסר האכפתיות שלנו מזה (לעומת אנשים אחרים. אנחנו מתכוונים, כמובן, למבוגרים שבמקרה גם חיים איתנו באותו החלל).

 

ובכן, זה קשור למוח שלנו. פרנסס ג'נסס, פרופסורית לנוירולוגיה, החליטה לבדוק את העניין הזה ופרסמה את מסקנותיה בעיתון וושינגטון פוסט. לדבריה, בגיל ההתבגרות, קליפת המוח שלנו, שהיא המערכת שאחראית לקליטת החושים שלנו ולעיבוד המידע, עוד לא לגמרי מחוברת לשאר האזורים במוח, כמו למשל האזור שמחפש ריגושים ועונג. הניתוק הזה גורם לכך שהחלק שרוצה לעשות כיף אינו מחובר לחלק שקשור בשיפוטיות, הערכת סיכונים וחישובים של יתרונות וחסרונות. במילים אחרות, כבני נוער קבלת ההחלטות שלנו לא לגמרי חפה מסיכונים, או כפי שפרנסס מגדירה זאת: "מוח של בן נוער הוא כמו מכונית פרארי ללא בלמים". 

 

לכן, בגדול, אנחנו מעדיפים לצפות בעשרה פרקים ברצף של "ד"ר הו"  במקום להרים מהרצפה את החולצה ההיא שלבשנו. אך חשוב להדגיש, אין זה אומר שהמוח שלנו לא מפותח או שאנחנו לא חכמים. לפי פרנסס, גיל ההתבגרות הוא בעצם שלב של ילדות מאוחרת, מה שאומר שיכולת הלמידה שלנו בשיאה. לכן כבני נוער אנחנו מסוגלים ללמוד דברים מהר יותר מרוב המבוגרים. אבל כן, החולצה הזאת עדיין תישאר על הרצפה כי פשוט לא בא לנו להרים אותה. 

 

 

לכן, בפעם הבאה שההורים שלכם מציקים לכם לגבי החדר שלכם, תגידו להם שהמוח שלכם עוד לא הגיע לשלב הזה. וכמובן שאל תשכחו לדבר על קליפת המוח שלכם. לכו תדעו, אולי זה ישכנע אותם. 

 

 

NICE - המחקר האהוב עלינו! 

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)