מגזין

אוטו עם גג פתוח? הו יא! (קרדיט: Giphy.com)

הגעתם לגיל 16? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על לימודי נהיגה

אז, מי בא לקחת אותנו לסיבוב?

 ראש אחד   |   19/03/2017  |    |    | 

 

אם הגעתם לגיל 16 שנים ו-6 חודשים – מזל טוב! אתם יכולים להתחיל לנהוג. או יותר נכון, ללמוד נהיגה. ייקח קצת זמן עד שבאמת תוכלו להיכנס לבד אל מאחורי ההגה, להוריד חלונות ולנסוע. אבל אתם יכולים להתחיל לעבוד לקראת זה, שזה צעד משמעותי וכיפי לא פחות. מלבד הריגוש סטייל "מהיר ועצבני" שתרגישו פעם ראשונה שתגיעו ל-80 קמ"ש בשיעורים, אתם גם תלמדו שלהיות נהג חדש זה לא פשוט – תרבות הנהיגה הישראלית היא לא הכי נעימה בעולם ובנוסף לזה, כנהגים חדשים חלות עליכם הגבלות מיוחדות – מאכיפה מוגברת ועד ביטוח לנהג חדש.

אז רגע לפני שאתם מתחילים לפנטז על המקום הראשון שתסעו אליו אחרי שתעברו את הטסט (בניסיון ראשון, אחרי 28 שיעורים. אלא מה?), כדאי שתדעו כמה דברים בנוגע לחוק לימודי נהיגה.

 

 

via GIPHY

 

 

מתי אפשר להתחיל?

רישיון לנהיגה ברכב מכונה ״רישיון נהיגה דרגה B״ והוא כולל רכב מנועי במשקל כולל של עד 3,500 ק״ג. בעלי רישיון נהיגה זה רשאים להסיע עד 8 נוסעים מלבד הנהג, תלוי במספר המושבים ברכב כמובן. הגיל המינימלי לתחילת לימודי הנהיגה הוא 16 שנים ושישה חודשים, אך למבחן העיוני (תאוריה) אתם יכולים לגשת גם בגיל 16 ושלושה חודשים. במידה ועברתם את התיאוריה בהצלחה, אתם מחוייבים להשלים מינימום של 28 שיעורי נהיגה מעשיים והחל מגיל 16 שנים ותשעה חודשים אתם גם רשאים גם לגשת למבחן המעשי (טסט) ולקבל רישיון.

 

 

via GIPHY

 

יחד עם זאת, יש עוד כמה תנאים שעליכם לקחת בחשבון לפני שתוכלו לקבל את הרישיון שלכם. למשל, על-מנת לקבל רישיון נהיגה חדש אתם חייבים בהגשת בקשה לרישיון נהיגה חדש (המכונה רש״ל 18) המאושרת בחתימתו של רופא המשפחה, לצרף תמונת פספורט ולבצע בדיקת ראיה.

 

תיאוריה וטסט

כאילו שאין לכם כבר מספיק מבחנים על הראש השנה בבית ספר, אם אתם רוצים את רישיון הנהיגה שלכם, תצטרכו להוסיף עוד שניים לרשימה: מבחן התאוריה והטסט עצמו.
החומר למבחן התאוריה כולל מידע רב וחשוב ללמוד לקראתו היטב, אבל אין סיבה להיבהל – לא רק שהוא צעד חשוב בדרך לרישיון, החומר שתלמדו ילווה אתכם כל זמן שאתם נוהגים. מבחן התיאוריה מחולק לארבעה נושאים: חוקי התנועה, תמרורים, בטיחות והכרת הרכב. המבחן מורכב מ-30 שאלות אמריקאיות ועל מנת להשיג ציון עובר אתם צריכים להשיב נכונה על לפחות 26 מהן ב-40 דקות בלבד.

 

 

 

אחרי שתסיימו את הבחינה, המתבצעת באחד ממרכזי בחינות התאוריה, תתבקשו לחזור לעמדת הרישום, בה תתבצע קריאה חוזרת של הרש״ל 18 ואליו יצורף טופס הבחינה ודף תוצאות. אם עברתם, תוקף המבחן העיוני הוא שנתיים מיום ביצועו, מה שאומר שיש לכם את הזמן הזה ללמוד נהיגה ולעשות טסט. אל תרגישו לחוצים כמובן, קחו את הזמן שלכם ועשו את הכל בקצב המתאים לכם. רק קחו בחשבון שלאחר שנתיים, אם התהליך לא הושלם, צריך לבצע את הבחינה שוב.

נכשלתם בפעם הראשונה? וגם בשנייה? לא קרה כלום ואל תקחו את זה קשה. יש מי שמסתדר נהדר עם תמרורים אבל לא מבין כלום בהכרת הרכב, ויש מי שחוקי התנועה והבטיחות יושבים לו טוב בראש, אבל התמרורים מבלבלים אותו. המבחן הוא לא קל וכל אחד מתמודד איתו בדרכים שונות. בעמדת הרישום תקבלו את תוצאות הבחינה הכוללת את כל התשובות בהן שגיתם בצירוף התשובות הנכונות, כך שיהיה לכם קל יותר להתכונן לפעם הבאה. מה גם, שיש מלא מבחנים באינטרנט שאתם יכול הלהתאמן עליהם.

 ומתי אתם יכולים לגשת שוב? כבר למחרת היום, אך קחו בחשבון שבכל פעם שתיגשו לבחינה תצטרכו להיפרד מ-62 שקלים (53 באילת), אפילו יום אחרי אם תרצו.

 

(קרדיט: Giphy.com)

 

 

 

המבחן השני שאתם צריכים לעבור הוא, כמובן, המבחן המעשי – הטסט. זכרו להגיע אליו מוכנים עם טופס הבקשה לרישיון הנהיגה (רש״ל חדש 18 בצירוף תמונה) המאשר שעברתם את מבחן התאוריה ואישור על כך שקיבלתם את מינימום השיעורים הנדרשים ועמדתם בהצלחה במבדק הפנימי של המנהל המקצועי בבית הספר לנהיגה. בדומה לתאוריה, גם המבחן המעשי מורכב מארבעה שלבים: הכרה ותפעול של הרכב (למשל האטה, עצירה והילוכים), הדרך (שימוש בנתיבים, חציית צמתים, חניה), התנועה (מהירות הנסיעה, מתן זכות קדימה, שמירת רווח) ומשימות נהיגה מיוחדות (נהיגה בדרכים בינעירוניות, שימוש בנתיבי האטה והאצה, ירידה ועליה לשולי הכביש). המבחן המעשי נמשך כחצי שעה ומורה הנהיגה המעמיד את הרכב לטסט יכול לגבות עד 265 שקלים. תוצאות המבחן יתקבלו בתוך 72 שעות ואם לא עברתם את הבחינה דעו שניתן לגשת למועד נוסף לאחר לפחות 21 יום, אך זה גם נתון לשיקולו של מורה הנהיגה.

 

 

 

 

רוצים טיפ של אלופים? הכינו לכם מוזיקה שאתם אוהבים לשמוע ושמרגיעה אתכם, בקשו מהבוחן בנימוס לנגן אותה בזמן הטסט, קחו נשימה עמוקה ונהגו בביטחון.

 

 

לפני שמתניעים את הרכב

חברים, זה קרה - עברתם את זה. אחרי שלקחתם לכם רגע לעשות ריקוד ניצחון קצר, ורגע לפני שאתם לוקחים את האוטו לסיבוב בכורה, זכרו שיש עוד כמה דברים קטנים שצריך לטפל בהם: מהרגע שקיבלתם את רישיון הנהיגה אתם מוגדרים כ״נהג חדש״ למשך שנתיים ועד גיל 24 אתם נחשבים ל״נהג חדש צעיר״. במשך השנתיים הראשונות אתם חייבים לתלות שלט ״נהג חדש״ בשוליים התחתונים של השמשה האחורית ובמשך ששת החודשים הראשונים מיום הוצאת הרישיון אתם חייבים לנהוג ברכב עם נהג מלווה. גם חשוב לוודא שלפוליסת ביטוח הרכב הוסיפו ביטוח לנהג חדש וככה תהיו מכוסים מכל הכיוונים. מאותו רגע והלאה, זה בידיים שלכם. סעו בזהירות, זכרו את כל מה שלמדתם, ותיהנו מהחופש שעבדתם כל כך קשה בשבילו.

 

 

 

(קרדיט: Giphy.com)

 

 

 

 

(תוכן שיווקי)