מגזין

קרדיט: GIPHY

הבעיה הגדולה עם נסיכות דיסני שאף אחד לא מדבר עליה

נותרנו חסרי מילים. 

 ראש אחד   |   27/01/2016  |    |    | 

 

 

עיתון ה-Washington Post פרסם את ממצאיו של מחקר חדש, שהחליט לבחון את כמות הטקסט של הדמויות הנשיות בסרטי דיסני. נשמע כמו אחלה מחקר, נכון? הכי עושה חשק להיות מדענים! הבאסה הגדולה היא שהמחקר מצא כי אם מניחים בצד את השירים, גיבורות הסרטים משתתפות מעט מאוד בדיאלוגים, ודווקא הדמויות הגבריות הן שמקבלות את רוב הטקסט בסרטים. אתם בשוק? גם אנחנו.

 

 

פלונטר הא?!? (צילום באדיבות yes)

 

 

שניכנס לפרטים, זאת אומרת... לסרטים? החוקרים מצאו כי ב"שלגייה" קיבלו הדמויות הנשיות והגבריות מספר שווה של שורות, ב"סינדרלה" קיבלו דווקא הדמויות הנשיות 60% מהשורות וב"היפהפייה הנרדמת" קיבלו הדמויות הנשיות 71% מהטקסט. 

 

 

טוב, עד כה זה דווקא בסדר, והייתם חושבים שהייצוגים הנשיים בסרטי דיסני רק ילכו ויקבלו נוכחות טקסטואלית גדולה יותר עם הזמן, לא? ובכן, ההפך הוא הנכון. ב"בת הים הקטנה" הגברים מדברים ב-68% מן הזמן, ב"היפה והחיה" המספרים עולים ל-71%, ב"פוקהונטס" ל-76%, ב"מולאן" ל-77% וב"אלאדין" - 90%. 

 

 

בת הים הקטנה ברצינות? (צילום באדיבות yes)

 

 

החוקרים טוענים שהשינוי נעוץ בגדילה המתמדת במספר הדמויות בסרטי דיסני ובעובדה שמספר הדמויות הגבריות גדול ממספר הדמויות הנשיות ברוב הסרטים. אחת החוקרות, קרן אייזנהאואר מאוניברסיטת צפון קרוליינה, מסבירה: "זה נובע מחוסר תשומת לב, בגלל שאנחנו כל כך רגילים לחשוב ש'זכר' הוא הנורמה. לכן כאשר רוצים להוסיף דמויות של מוכר בחנות או שומר, לרוב הן יהיו גברים. זה פשוט כל כך טבוע בתרבות שלנו". ואכן, כאשר חושבים על זה, רוב דמויות המשנה הנשיות בסרטי דיסני אינן בעלות תפקיד מרכזי במיוחד - הן לרוב יבצעו את מטלות הבית או ירצו להתחתן, לכן רוב הסיכויים שגם יהיה להן פחות טקסט.

 

 

בסרטים החדשים יותר המצב קצת יותר טוב -  ב"לשבור את הקרח" וב"הנסיכה והצפרדע" קיבלו הדמויות הנשיות קצת יותר ממחצית הטקסט, ב"פלונטר" קיבלו הדמויות הנשיות 52% מהטקסט, וב"אמיצה" - 74%. אבל עדיין ניכר שרוב דמויות המשנה בעלות הנוכחות הטקסטואלית הן דווקא גברים, וזה לגמרי דורש שיפור. אנחנו הכי בעד דמויות הפמיניסטיות דוגמת אנה, מרידה ורפונזל, אבל כל אישה חזקה תשמח לעוד נשים חזקות לצדה, לא?

 

 

היפה והחיה המבט של בל? בול המבט שלנו עכשיו (צילום באדיבות yes)

 

 

GIRL POWER - מה אתם חושבים על ממצאי המחקר?

 

 

(דנה זקס \ danaz.rosh1@gmail.com)