מגזין

(צילום: shutterstock)

האם חייבים להצליח בלימודים כדי להצליח בחיים?

נערה בת 15 שואלת על הקשר בין הצלחה ללימודים ומעוררת דיון על משמעות המילה "הצלחה". 

 ראש אחד   |   28/03/2016  |    |    | 

 

 

יעל היא נערה בת 15 שניצבת בפני פרשת דרכים. כבני נוער רבים אחרים גם היא אינה יודעת באיזו מגמת לימודים עליה לבחור. יעל מרגישה שהלימודים הם בזבוז זמן בעבורה, ונמאס לה לשמוע שאם היא לא תצליח בלימודים היא לא תצליח בחיים. היא שואלת את הגולשים באתר ask people כיצד תוכל להפוך את תקופת התיכון שלה למשמעותית יותר.

 

 

fgfdgdfg

 

 

הדעות של הגולשים בנושא חלוקות. חלקם טוענים שאין קשר בין הצלחה בלימודים להצלחה בחיים ואף נותנים דוגמאות של אנשים ש"הצליחו" גם בלי שהייתה להם השכלה פורמלית. למה כתבנו "הצליחו" במירכאות? כי הצלחה היא מושג סובייקטיבי - מה שאדם אחד מחשיב להצלחה לאו דווקא ייחשב ככה מבחינתו של אדם אחר. בסיכומו של דבר, רוב הגולשים סבורים שבית הספר תורם להרחבת האופקים והוא יעיל כמקום למפגש חברתי וכן הוא מספק כלים חיוניים להמשך החיים, למשל עמידה ביעדים. חלק מהגולשים מציעים ליעל לבחור במגמה שתעניין אותה ואחרים אומרים שדווקא כדאי לה לבחור מגמה שתהיה מעשית בעתיד. גם ליועצת האתר, שירלי קליין, יש עצה ליעל:    

 

 

יעל, 

נראה שאת שרויה במתח רב עקב המעבר לתיכון ובחירת המגמות. כפי הנראה, גם מערכת החינוך שבה את לומדת והצוות החינוכי שלה מוסיפים ללחץ. אכן, המעבר לתיכון הוא חשוב ומשמעותי, הרי אלה הן שלוש השנים האחרונות שלך כתלמידת בית ספר.

את נמצאת בגיל שבו הולכים לבית הספר ולומדים. הלימודים נותנים לנו בסיס של ידע כללי שמרחיב את אופקינו, גם אם כעת את מתקשה להבין את חשיבותו. יחד עם זאת, רצוי מאוד שתיקחי את הדברים בפרופורציה הנכונה, ללא מתחים מיותרים שמכניסים אותך לחרדה וללחץ. הלימודים והבגרות יעניקו לך מגוון רחב יותר של אפשרויות בעתיד, אך הם בהחלט אינם מדד מוחלט להצלחה בחיים. כלומר מי שאין לו תעודת בגרות אכן עומד בפני מגוון אפשרויות מצומצם יותר בבואו להירשם ללימודים גבוהים, אך הוא יכול לבחור להשלים את הבגרויות או לעסוק במקצוע שאינו מחייב תעודת בגרות, וכך להתפרנס יפה בחייו. חשוב לציין שכל אחד מאיתנו תופס את "ההצלחה בחיים" בצורה שונה. למשל, חלקנו סבורים שהכנסה גבוהה היא הצלחה, אחרים מעריכים לימודים ותארים אקדמיים, וחלקנו מאמינים שהצלחה היא לעבוד בעבודה שנהנים ממנה, לתרום לחברה ולהיתרם גם כן. מה את מחשיבה להצלחה? מה את אוהבת לעשות ומה תורם לך? אני בטוחה שאם תראי את בית הספר כמקום שבו את נהנית, נפגשת עם חברים וגם מרחיבה את הידע הכללי שלך, תוכלי להפיק את המיטב ואת המרב ממנו. ולגבי העתיד - יש לך עוד זמן לחשוב מהי הצלחה בחיים בעבורך ומה את רוצה לעשות בחייך...

בהצלחה,

שירלי קליין – מטפלת משפחתית זוגית מוסמכת, מומחית בבני נוער.

 

 

SUCCESS - מהי הצלחה בחיים עבורכם?

 

 

ׁ(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)