מגזין

קרדיט: Giphy.com

דיברנו עם שלושה בני נוער שהחליטו להתנתק מהרשתות החברתיות לתמיד

פייסבוק, אינסטגרם וסנאפצ'ט - אאוט, חיים נטולי רשתות חברתיות - אין.

 ראש אחד   |   21/10/2016  |    |    | 

 

 

סביר להניח שהדבר הראשון שאתם עושים בכל בוקר הוא לבדוק את הפיד באינסטגרם או לבחון פילטרים חדשים בסנאפצ'ט עוד לפני שקמתם לצחצח שיניים. כנראה שרובכם מתחברים לזה, ואתם חלק מאוכלוסייה ענקית ששמה את האצבע על הדופק ולא מוכנה לפספס שום לייק, תגובה או סטורי של חבר. אף שלרובכם זה נראה כמו התנהלות שגרתית, יש מתבגרים שבוחרים לא להשתמש ברשתות החברתיות בכלל.שוחחנו עם ד"ר אלון יפה, פסיכולוג קליני מומחה, על הרשתות החברתיות ועל תופעת הניתוק מהן.

 


מה מושך אנשים להירשם לרשתות חברתיות?

 


"ההתרחשות ברשת החברתית תמיד עוצמתית יותר מהתרחשות אינטימית שלא ברשת. יש בזה משהו מאוד ממכר בגלל הזמינות הבלתי־נגמרת, הקצב המהיר, האפשרות לקבל ניפוח אדיר לאגו וההרגשה שברשת הכול יפה יותר, פתוח ומשוחרר יותר. חופש, תחושת סיכון ועונג - מה עוד צריך?"

 


איך רשתות חברתיות משפיעות על המשתמשים?

 


"הרשתות החברתיות הן דרך להכיר, לתקשר, להחליף רעיונות ולהתנסות במשחקים חברתיים ובמשחקי זהויות שלא מעזים להתנסות בהם ב'חיים האמיתיים'. אבל זה גם עולם מתעתע מאוד ולא יציב, שמשאיר הרבה בני נוער בחוויית בדידות וניכור. כשיש לי הרבה 'חברים', עוקבים ולייקים, זה יכול לחזק את הדימוי העצמי שלי ולתת לפעמים הרגשה שמבינים אותי. אבל אני יכול גם לחטוף ביקורת קבוצתית, מחיקה ואפילו חרם. רשת חברתית יכולה בקלות להיות מקום מאוד אלים. וחוץ מזה, זה לא באמת נותן מענה לצורך בקשר ממשי קרוב, לצורך לפגוש ולדבר עם מישהו".

 


האם הניתוק מהרשתות החברתיות הוא תופעה נפוצה בקרב בני נוער?

 


"לא הרבה נערים ונערות בוחרים להימנע מהרשתות החברתיות, מכיוון שההרגשה היא שאם אתה לא שם אתה לא קיים. במידה מסוימת זה באמת ככה, כי הרבה מההתרחשות החברתית היא ברשת. כמעט כל נער מרגיש שהוא חייב 'להתקיים' גם ברשת אם הוא רוצה שיהיו לו חיים חברתיים עשירים ולא למצוא עצמו מבודד וזנוח. לכן ברוב המקרים כנראה שלהימנע לחלוטין זו כבר לא בחירה סבירה בימינו, אבל בכל זאת יש מתבגרים שבוחרים לעשות זאת ונהנים מכך מאוד. לעתים הם אפילו מרגישים שבניתוק מהרשתות החברתיות הם מתנתקים גם מסכנות ברשת".

 


ניתוק מרשתות חברתיות בהכרח מגן מהסכנות הקיימות באינטרנט?

 


"ניתוק מהרשתות החברתיות לא בהכרח חוסך מבני נוער את השפעת הרשתות וגם לא סכנות אחרות שהאינטרנט מציב. הוא בהחלט מצמצם את הפגיעה, אך בריונות ברשת, למשל, עשויה להתרחש גם כלפי מי שלא נמצא ברשתות החברתיות והיא עלולה לגלוש למציאות הפיזית".

 


ובכל זאת יש בני נוער שבוחרים לעשות זאת. יש לזה השפעה כלשהי על מצבם החברתי?


"ניתוק מהרשתות החברתיות יכול במקרים מסוימים לצמצם מאוד את העולם החברתי ואת הפעילות החברתית של הנער. הוא עלול להרגיש שפתאום שום דבר לא קורה, אלא משעמם וריק. מצד שני, ראיתי הרבה נערים שההתרחקות מהרשתות עוזרת להם לגלות מחדש את האפשרות להתבטא, ליזום ולהיפגש שלא בעולם וירטואלי, ויש כאלה שזה אפילו מעודד אותם להיות מי שהם באמת, בלי מסכות".


אז כדאי להתנתק?

 


"קשה להמליץ המלצה גורפת לכולם. הדבר היחיד שאפשר להמליץ הוא שהעולם החברתי לא יסתכם רק ברשת, כי זה מוגבל ואשלייתי. קיום ברשת חייב להיות במקביל למפגש עם חברים ולהתנסויות זוגיות מחוץ לרשת. כדאי למצוא את החופש לא להיות משועבד לרשת ולמה שהיא מכתיבה".

 

 

 

 

 

שוחים נגד הזרם

 


ישבנו לשיחה עם שנאן (16), יובל (14) ולינור (16), שלושה מתבגרים שהתנתקו מהרשתות החברתיות, והם סיפרו לנו על הבחירה שלהם ועל ההתמודדות שלהם עם תגובות מהסביבה.

 


למה בחרתם להתנתק מהרשתות החברתיות?


יובל: "הסיבה היא פשוטה מאוד - אני לא מוצא שום דבר מעניין ברשתות האלה. בהתחלה, כשכולם היו בפייסבוק, ניסיתי גם, אבל בניגוד לשאר היה לי מאוד קשה להתחבר לזה, וזה פשוט לא עניין אותי בכלל. לגבי סנאפצ'ט ואינסטגרם התחושה היא זהה, אני לא אוהב את זה ואני לא מתחבר לרעיון של פרסום תמונות אישיות לקהל הרחב - או אפילו לקהל המצומצם שאתה בוחר".

 

שנאן: "היו לי חשבונות ברשתות החברתיות והרגשתי שזה משתלט עליי, שזה עושה הרבה יותר רע מטוב. החלטתי להתנתק סופית מכל רשת חברתית ואפילו מהווטסאפ, כך שיכולים לפנות אליי רק בהודעות או בטלפונים".


לינור: "הסיבה שאני בוחרת לא להירשם לרשתות חברתיות לא באה מתוך התנגדות עקרונית נגד הרשתות החברתיות, פשוט מחקתי אותן כי לא מצאתי בהן עניין. היום אני כן מרגישה שאני מתנגדת אליהן, כי רק אחרי שמחקתי אותן הבנתי כמה זמן מיותר מהיומיום מתבזבז על הרשתות החברתיות".

 


אתם מרגישים שונים מהחברים שלכם שכן משתמשים בפייסבוק, סנאפצ'ט או אינסטגרם?

 


יובל: "לא במיוחד, כלומר מן הסתם כשהם מדברים על משהו שמישהו העלה באינסטגרם או על הפילטר החדש בסנאפצ'ט אני לא מרגיש הכי בנוח, אבל הם לא חברים שלי דרך הרשתות האלו, והחיבור בינינו מתבטא בדברים אחרים לגמרי".


שנאן: "אני כן מרגישה שונה, אבל לאו דווקא במובן הרע. זה כן בולט אצלי בסיטואציות מסוימות עם חברים או אנשים חדשים, אבל אני רואה את זה כמשהו חיובי".


לינור: "האמת היא שאני מרגישה שונה מחברותיי, אבל שונה לטובה כי אני חושבת שאנשים מרגישים מחויבים לרשתות חברתיות, מרגישים צורך לתעד כל רגע מחייהם, ולי זה מרגיש כמו עול שאני מעדיפה לא לשאת".


יובל דיבר על תחושת אי נוחות כשנושא הקשור לרשתות החברתיות עולה בשיחה. אתם מסכימים שיש איזושהי תחושת פספוס בגלל הניתוק?

 


יובל: "אני לא מרגיש תחושת פספוס אלא חוסר נוחות רגעי בגלל שאין לי באמת דרך להיות חלק מהשיחה. יש רגעים שאני מתחרט על ההחלטה שלי, אבל הם חולפים מיד".


שנאן: "אני לא מסכימה עם יובל - יש חברויות רבות שאי אפשר לתחזק בגלל המרחק הפיזי. אבל אין ספק שהרווחתי הרבה יותר ממה שהפסדתי".


לינור: "לא, אין בי שום תחושת פספוס. כמו שאמרתי, ניסיתי את הרשתות לתקופה קצרה וראיתי שאני פשוט לא מתחברת ושהשימוש בהן מבזבז זמן שאפשר לעשות בו כל כך הרבה דברים אחרים".

 


ההורים שלכם מביעים דעה בעניין?


יובל: "הוריי לא מתעסקים בנושא יותר מדי, אבא שלי גם מתנגד לרעיון הרשתות החברתיות, ואני מקל עליו בכך שאני בכלל לא משתמש בהן".


שנאן: "בסך הכול הם מאוד מרוצים מהבחירה שלי, חוץ מרגעים שהם צריכים להעביר אליי הודעות בגלל שאני לא משתמשת בווטסאפ. מלבד זאת, הם שמחים שאני מבלה את הזמן שלי בהתעסקות בדברים אחרים, בדברים מוחשיים".


לינור: "הם לא מעורבים או מתעסקים בבחירה שלי".


אתם מקבלים הרבה תגובות מהסביבה שלכם? חיוביות, שליליות?

 


יובל: "מדי פעם תוהים למה אני לא משתמש ברשתות חברתיות ומנסים לשכנע אותי להשתמש בהן, אך אני עומד על דעתי בכל פעם".


שנאן: "מצד אחד יש כאלה שכועסים עליי שקשה להשיג אותי, אך מצד שני אני מקבלת הרבה תגובות תומכות".


לינור: "לאנשים נראה מוזר שמישהו בוחר לא להשתמש באיזושהי רשת חברתית, לרוב הם פשוט מתעניינים בסיבה שבחרתי לא להיות חלק מהן - אבל לא מעבר לזה".

 


יש לכם חברים שהלכו בעקבותיכם?

 


יובל: "יש לי כמה חברים שגם לא משתמשים ברשתות חברתיות, אבל הם לא עשו את זה בעקבותיי. אני משתדל שלא להחצין את הדעה שלי, אני משתדל שלא לעורר ויכוח על השימוש ברשתות חברתיות למרות שאני אשמח שכמה שיותר ילדים יפסיקו להשתמש בהן".

 


שנאן: "עדיין לא, אבל אני מזכירה להם שלמרות שהניתוק קשה בהתחלה זה לגמרי שווה את זה".
לינור: "למען האמת, כמה חברות שלי סגרו את החשבונות שלהן ברשתות חברתיות בעקבותיי".

 

 

יש לכם מסר לקוראי "ראש אחד"?


יובל: "אני ממליץ לקוראים לשקול את האפשרות להתנתק מהפייסבוק, הסנאפצ'ט והאינסטגרם או לפחות להיזהר מהסכנות שבהן ולחשוב פעמיים לפני כל פרסום תמונה או פוסט אישי על חייהם".
שנאן: "כדאי לכם לנסות כמה ימים לא להשתמש ברשתות החברתיות. נסו לשנות את התפיסה שלכם, חיים בתוך מסך הם ממש לא הכול".

 


לינור: "תרימו את הראש מהמסך ותגלו עולם שלם סביבכם שיכול להיות עשיר ומהנה אם רק תתעניינו בו. לא תמיד היו סמארטפונים ומחשבים, ויש אין־ספור פעילויות ומפגשים שאפשר לערוך בחוץ וליהנות מהם. גם אם אתם מרגישים שכל מי שאתם מכירים נמצא ברשתות החברתיות, תדעו שחוסר המחויבות אליהן ישתלם לכם ביג טיים!"

 

 

 

 

(מאת כת"צ עינב לוגסי)