מגזין

(צילום: shutterstock)

דואגים לכדור שלנו

חם בחוץ וכולנו יודעים שחייבים לחסוך במים. מעולה, אבל לא מספיק. אם חשוב לנו שהעולם שלנו יישאר ירוק, אנחנו חייבים להקפיד על עוד כמה דברים. קבלו את המדריך השלם לשמירה על הסביבה!

  |   18/08/2012  |    |    | 

עצה על עץ

תופעת כריתת העצים היא תופעה נפוצה, כיוון שהעצים הם המרכיב העיקרי לייצור נייר, אבל מה יקרה אם חס וחלילה ייגמרו העצים בעולם? המצב לא יהיה מזהיר, בלשון המעטה. ללא עצים תקטן כמות החמצן בעולם ותגדל כמות הפחמן הדו־חמצני, דבר שיפגע בבריאותנו, שלא נדבר על כמה עצוב ייראה עולם בלי עצים.

זה בידיים שלנו: כדי למנוע כריתת עצים מיותרת, תדאגו להשליך את הניירות המשומשים לשקית נפרדת, ובמקום לזרוק את השקית לאשפה הרגילה, השליכו אותה לפחים המיוחדים למיחזור נייר, שפזורים במקומות רבים. בנוסף, השתדלו להדפיס דפים משני הצדדים, צמצמו עד כמה שאפשר את השימוש בכוסות נייר ובמטליות חד־פעמיות (השתמשו במקומם בכוסות ובמטליות רב־פעמיות). באופן כללי, נסו להפחית את השימוש המיותר בנייר. רוצים ללכת יותר רחוק? באתר קק"ל אפשר לשתול עץ בלחיצת כפתור. כל מה שצריכים לעשות הוא להיכנס לאתר של קק"ל, לשלם תשלום סמלי עבור העץ, ויערני קק"ל ידאגו לנטוע אותו בשבילכם. שמירה על הסביבה אף פעם לא הייתה קלה יותר.

אימוץ בעלי חיים

אמצו חבר!

בעלי החיים הם חלק בלתי־נפרד מהסביבה שלנו, ואין ספק שהעולם שלנו היה שקט ועצוב בלעדיהם. אין כמו להתעורר לקול ציוץ הציפורים ואין כמו לקבל קבלת פנים חמה מהכלב האהוב שלכם, אחרי יום ארוך ומתיש. ולמרות זאת, התעללות בבעלי חיים היא תופעה הולכת וגוברת בשנים האחרונות -  בין אם מדובר על זריקת אבנים על כלבי וחתולי רחוב תמימים, הריגת בעלי חיים במטרה להשתמש בעורם לעשיית בגדים או ניצול החיות לצורך ניסויים.

זה בידיים שלנו: אנחנו מאמינים שהמשפט "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו" תקף גם בעולם בעלי החיים. אימוץ כלב או חתול מציל את חייו, ותאמינו לנו - הם יודו לכם על האימוץ בכך שיכניסו אור לביתכם ולא יפסיקו להרעיף עליכם אהבה! אם אין באפשרותכם לאמץ חיית מחמד, תמיד תוכלו להשקיע כמה שעות בשבוע ולהתנדב באחד הארגונים למען בעלי החיים.

זבל

 אל תהיו זבלים

האם פעם תהיתם לאן הולך כל הזבל שאתם זורקים בפח? הרי כולנו זורקים במשך היום כמויות גדולות של זבל, מרוקנים את הפח לפח מרכזי, ומשאית הזבל מגיעה בבוקר ולוקחת איתה את הפסולת של כל הרחוב. ומה קורה אז?  תרשו לנו להפתיע אתכם - מסתבר שהאשפה לא נעלמת לאוויר, אלא מאוחסנת במזבלות ומטמנות, האוגרות את האשפה של כולנו. כמויות האשפה רק הולכות וגדלות, ויוצרות הררים של זבל (בישראל מיוצרים בשנה כ־5 מיליון טון של פסולת!). מעבר לכך שהמזבלות מכערות ומסריחות את הסביבה, הן גם מזהמות את הקרקע ואת האוויר הנמצאים סביבם.   

אז נכון, אי־אפשר להעלים לחלוטין את התופעה, אבל תתפלאו לשמוע כמה אפשר להפחית אותה!

זה בידיים שלנו: כדי לצמצם את כמויות האשפה, אפשר לפעול בכמה דרכים. קודם כול - לצמצם את הצריכה של מוצרים מסוימים (למשל, נסו להימנע משימוש בכלים חד־פעמיים וכשאתם עושים קניות עם ההורים, השתמשו בסלי קניות ולא בשקיות ניילון חד־פעמיות). ולא רק זה, אפשר להשתמש בדמיון ולעשות שימוש חוזר במוצרים שכבר יש לנו. למשל, במקום להשליך קופסאות נעליים, מיכלי גלידה או צנצנות ריבה, אפשר לאחסן בהם דברים אחרים. בנוסף, לא מעט מהמוצרים שאנחנו משליכים לפח הזבל הרגיל, אפשר ורצוי למחזר בפחים המיועדים לכך (כמו פלסטיק, בקבוקי שתייה, זכוכית וסוללות).

איכות הסביבה

יש (יותר מדי) חשמל באוויר

תסתכלו סביבכם ותספרו כמה מכשירים חשמליים פועלים בחדר שבו אתם נמצאים. לא מעט, נכון? עכשיו נסו לספור כמה מכשירים חשמליים פועלים בכל הבית שלכם. תכפילו את הכמות הזו במספר הבתים ברחוב. בקיצור, בדקה נתונה פועל מספר עצום של מכשירים חשמליים בארץ (ושלא נדבר על העולם). מעבר לכך שהשימוש בחשמל עולה לא מעט כסף ושהמשאבים הנדרשים לייצור חשמל מוגבלים, החשמל הוא אחד מגורמי הזיהום הגדולים ביותר. חשמל נוצר באמצעות שריפת דלקים (כמו פחם, גז ונפט), ושריפת הדלקים גורמת לפליטת גזים לאטמוספרה, המייצרים זיהום רב ונזק בלתי־הפיך לסביבה.

זה בידיים שלנו: תסתכלו סביבכם שוב, ונסו לחשוב לאילו מהמכשירים החשמליים הפועלים סביבכם אתם לא באמת זקוקים כרגע, וכבו אותו. בנוסף, אם כל אדם ידאג לכבות את האור כשהוא עוזב את החדר, לא ישכח לכבות את דוד המים דולק ולא ישאיר את המזגן, המחשב והטלוויזיה דולקים במשך שעות ללא צורך, אנחנו בטוחים שהזיהום יפחת וכולנו נוכל לנשום (אוויר נקי!) לרווחה.

ומה אתם אומרים? אם יש לכם עוד טיפים לשמירה על איכות הסביבה, שתפו אותנו בתגובות!

(כת"צ אור הוכמן)