סטייליש

(קרדיט: Giphy.com)

מבוא לפאשניסטה: שש הנשים המובילות בעולם האופנה

כל אחת מהן היא פשוט GOALS

 נועם גורביץ'   |   03/04/2017  |    |    | 

 

הן חזקות, משפיעות והכי אופנתיות שיש - אלה שש הנשים ששולטות בעולם האופנה. כל אחת מהן מובילה בתחום אחר, אך כולן גורמות לנו לצעוק "גירל פאוור!"

 

1. דיאן פון פירסטנברג
מקצוע: מעצבת אופנה
קצת על דיאן: דיאן מעצבת בגדים עוד משנות השבעים, והתפרסמה כשיצרה את שמלת המעטפת האייקונית, שלימים הייתה לסמל של שחרור מיני ונשיות. הרעיון שעומד מאחורי שמלת המעטפת הוא שכל אישה שלובשת אותה בעצם בוחרת את גזרת השמלה, את ההתאמה שלה למבנה גופה, וככה מקבלת כוח על גופה. דיאן מספרת שיצרה את השמלה מפני שרצתה לשלוט באופן שבו היא מציגה את עצמה. דיאן היא פמיניסטית מוצהרת, והיא מרצה ברחבי ארצות הברית על עבודתה ועל היותה אשת קריירה. בנוסף, היא מעסיקה בעיקר נשים וממשיכה לעצב בגדים שמשדרים כוח נשי (לאן אפשר לשלוח קורות חיים?).
למה היא הכי גירל פאוור: בגלל אין־ספור ציטוטים מעוררי השראה שכולם ברוח העצמה נשית. על הקריירה שלה היא מספרת: “כשהייתי קטנה, לא ידעתי מה אני רוצה לעשות כשאגדל, אבל תמיד ידעתי איזו אישה אני רוצה להיות: חופשייה, עצמאית, אחת שיכולה לשלם את החשבונות שלה בעצמה. לא אחת שמחכה לגבר שיתקשר אליה”. ועל חייה הפרטיים דיאן נוהגת להגיד: “מערכת היחסים החשובה ביותר שיש לך היא עם עצמך, את חייבת לאהוב את עצמך ולהיות כנה, ואז הכול ברור. וכשהכול ברור, יש דרך פעולה, וכשיש דרך פעולה, את מצליחה”. רשמנו במחברת.

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages) (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

 

 

2. אנני ליבוביץ'
מקצוע: צלמת
קצת על אנני: היא החלה את דרכה כצלמת של מגזין "רולינג סטון", שם הקפידה לצלם פורטרטים של סלבס באווירה אינטימית, כך שהתמונות תמיד הציגו פן אחר ומיוחד של המצולמים. אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר היא צילומי השער שערכה לג'ון לנון ואשתו יוקו אונו ב־ 1980 . הצילומים האלה הפכו אייקוניים גם בזכות הקומפוזיציה של התמונה - ג'ון לנון התכרבל עירום לצד יוקו אונו, שהייתה לבושה לחלוטין והביטה לכיוון אחר - וגם כי חמש שעות לאחר שצולמו נורה הזמר למוות. דוגמה נוספת היא צילומי השער של קייטלין ג'נר למגזין "ואניטי פייר" ב־ 2015 , שהיו בעצם החשיפה הראשונה שלה בתור אישה. אנני סיפרה על צילומיה בכלל ועל הצילומים של קייטלין בפרט, שחשוב לה שיהיו מעט אנשים על הסט, וחשוב לה להבין למה המצולם מתחבר, מה הוא אוהב בחייו הפרטיים ומה גורם לו להרגיש בנוח. לעתים היא אף מלווה את מושא הצילום שלה כמה ימים, וכך היא יוצרת פורטרט אישי מוצלח. אין לנו שום בעיה שאנני תצטרף אלינו ליומיים במערכת "ראש אחד", נעשה איתה אחלה סלפי.
למה היא הכי גירל פאוור: כי במרוצת השנים התמקדה אנני בצילומי נשים מכל הסוגים והציגה תערוכות רבות בשם "נשים חזקות מסביב לעולם". באחת התערוכות הוצגו תמונות של נשים מוכות, ומתחת לכל תמונה הופיע סיפורה האישי של המצולמת. אנני מדגישה לא פעם שחשוב לה להעביר מסרים בתמונות שלה ובייחוד להעביר את כוחה של כל אישה, בכל מקום ובכל זמן.

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages) (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

 

 

3. ג'נה ליינוס
תפקיד: מנכ"לית ומנהלת קריאייטיבית של מותג האופנה "ג'יי קרו"
קצת על ג'נה: ג'נה החלה את הקריירה שלה ב"ג'יי קרו" כעוזרת למעצבת בגדי גברים בחברת וטיפסה אט־אט במעלה סולם התפקידים בחברה. ב־ 2003 , כששימשה סגנית מנהל מחלקת ביגוד הנשים של החברה, התבקשה להביע את דעתה על המותג, והיא החליטה שזו ההזדמנות שלה לשטוח את כל דעותיה, גם אם זה יביא לפיטוריה. במשך כחמש שעות שיתפה ג'נה את המנהל בכל הטעויות שמתרחשות לדעתה בחברה. מאותו רגע קיבלה את החופש לנהל את המותג באופן קריאייטיבי, ובתפקיד הזה שילשה את רווחי החברה! לאחר כמה שנים אף קיבלה לידיה את המושכות בתור המנכ"לית.
למה היא הכי גירל פאוור: כי כשהייתה ילדה חוותה בריונות קשה עקב מחלה גנטית שתוקפת אותה מדי פעם וגורמת להתקרחות, צילוק בעור ובעיות שיניים. ג'נה מספרת שהבריונות שחוותה אמנם גרמה לה להיות מופנמת, אך גם חישלה אותה מאוד והגבירה בה את האהבה לאופנה; אמה הציעה לה למצוא תחביב שישמש מפלט מהבריונות, וליונס בחרה בחוג תפירה. ״המחלה גרמה לי להתאהב באופנה, כי אופנה יכולה לשנות אותך וככה לשנות את איך שאת מרגישה, זה קסום״, סיפרה. מגיל צעיר ג'נה פורצת גבולות, שולטת בעולם עסקי האופנה ומוסרת ד"ש להייטרים מהמשרד המפואר שלה.

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages) (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

 

 

4. אנה וינטור
תפקיד: העורכת הראשית של מגזין "ווג" האמריקאי
קצת על אנה: אנה עורכת את המגזין כבר 28 שנים, אבל עוד בגיל 16 עסקה בעיתונות וסייעה לאביה, שהיה עורך מגזין בעצמו, בעבודתו. ב־ 1988 , לאחר שנים רבות כעיתונאית ועורכת של מגזינים שונים, קיבלה את התפקיד הנחשק כעורכת הראשית של "ווג". אנה שינתה את פני המגזין כשהציגה על השער את מדונה ולא דוגמנית על, דבר שלא נעשה לפני כן במגזין. מאז מקובל שסלבריטאיות, ולא רק דוגמניות מסלולים, מככבות על שערי המגזין. לצד ההצלחה ספגה אנה ביקורת רבה על אופן עבודתה. נטען שהיא נוקשה, שאינה מתגמשת ושהיא דורשת שהכול יהיה מושלם - ומידי. משמיציה אף טענו שהיא "מתנהגת כמו גבר" וצריכה לנהל את החברה בצורה עדינה יותר. מובן שאנה התעלמה לחלוטין מכל הטענות הסקסיסטיות האלה, והיא ממשיכה לנהל את המגזין ואת עולם האופנה בדרכה.
למה היא הכי גירל פאוור: אנה לא מתייחסת להכתבות חברתיות, מתעלמת מהביקורות הקוטלות ופועלת לפי ראות עיניה: "אם אני מצטיירת לעתים כמנוכרת, זה פשוט כי אני שואפת לטוב ביותר". אנחנו מפחדים ומתמלאים בהשראה בעת ובעונה אחת.

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages) (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

 

 

5. ליאנדרה מדין
מקצוע: בלוגרית אופנה
קצת על ליאנדרה: ליאנדרה פתחה את הבלוג שלה, ManRepeller , כשהייתה 21 בעקבות פרידה קשה שעברה אז. פירוש שם הבלוג הוא "דוחה גברים", ומטרתו לכתוב על אופנה מזווית אחרת, רצינית פחות וסרקסטית יותר, אך עניינית וביקורתית. הבלוג התפתח והפך למותג בעולם עיתונות האופנה - ולאחרונה גם בתחום עיצוב האופנה, לאחר שליאנדרה הוציאה קולקציית קפסולה של כובעים ונעליים שנושאת את שם הבלוג. ליאנדרה חוזרת ומדגישה גם בבלוג וגם בתקשורות שכדי לאהוב אופנה ולעסוק בה לא חייבים להיראות כמו בובת ברבי ולהתלבש כמו שחזאי טרנדים מכתיבים לנו, אלא צריך קודם כול לקבל את עצמנו וללמוד לבטא את האופי שלנו גם באמצעות בגדים. כן, וואנזי חד־קרן נחשב לאופנה. למה היא הכי גירל פאוור: כי היא לא לוקחת שום דבר יותר מדי ברצינות, גם לא את עצמה, ומעודדת את כולם לאהוב ולקבל את עצמם בדיוק כפי שהם, עם המעלות והמגרעות, כי זה הכי אופנתי שיש.

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages) (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

 

 

6. האנה גבי אודילי

מקצוע: דוגמנית
קצת על האנה: סוכן דוגמניות גילה את האנה בבלגיה כשהייתה בת 17, ומאז היא עובדת ללא הרף. היא צועדת על המסלולים הנחשבים ביותר בשבועות האופנה מסביב לעולם, ומעצבי אופנה גדולים חוטפים אותה לקמפיינים שלהם. לאחרונה היא צעדה על מסלול התצוגה של מארק ג'ייקובס לצד קנדל ג'נר והדוגמנית הישראלית סתיו סטרשקו. ומהו הייחוד של אנה? לפני כחודשיים פרסמה בעמוד האינסטגרם שלה סרטון אישי ובו חשפה שנולדה אינטרסקס, כלומר נולדה גם עם איברי מין נקביים וגם עם איברי מין זכריים. בגיל צעיר בחרה להיות אישה ועברה ניתוח להסרת האיבר הזכרי. היא מספרת שלא הייתה עוברת את הניתוח בשנית כיוון שכיום היא מקבלת את עצמה בדיוק כפי שהיא ובמבט לאחור הניתוח נראה לה מיותר.
למה היא הכי גירל פאוור: בסרטון שפרסמה האנה מבטיחה לעבוד קשה למען זכויות האינטרסקס ולמען הגברת המודעות לנושא. היא מדברת על כך בפומביות כדי שסיפורה יגיע לאוזניים רבות וכדי שילדים ובני נוער ישמעו מה עבר ועובר עליה וישאבו ממנה השראה, יתחזקו ויאהבו את עצמם. #פוסטר_להאנה

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages) (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

 

 

 

מי מעוררת בכם השראה?