מגזין

(צילום: פייסבוק)

בלאק פריידי: ב-25 בנובמבר אתם מוזמנים לא לקנות כלום

"צורת הקנייה של המאה הנוכחית מותירה אותנו אדישים לכסף ולסוג הסחורה שאנחנו קונים".

 ראש אחד   |   24/11/2016  |    |    | 

 

 

מחר, יום שישי 25 לנובמבר, יציינו ברחבי העולם וגם בארץ את "יום שישי השחור", הלוא הוא בלאק פריידי. כן, באנגלית זה נשמע טוב יותר. אבל לפני שאתם ממהרים לפתוח את הארנק ולרוץ לחנויות הקרובות לביתכם, כדאי שתכירו צד נוסף של היום הזה.

 

 

פארק המחזור חירייה מזמין אתכם לא לקנות כלום ב-25 בנובמבר. פשוט ככה! ולמה, בעצם? רבים סוברים שתרבות הצריכה שלנו מאיימת עלינו במובנים כלכליים, נפשיים וחברתיים. צורת הקנייה בימינו שמה דגש על מהירות ונגישות ולאו דווקא על איכות. אנחנו מעדיפים כמות ומחיר טוב על פני איכות גבוהה - אפילו במוצרי מזון! ואכן, "יום שישי השחור" הוא דוגמה לצרכנות קיצונית ב"מיטבה", שכן ביום זה הצרכנות מגיעה לשיאה בכל העולם. 

 

 

 

אז מה בעצם מבקשים מכם במרכז לחינוך סביבתי של חירייה? במקום לקנות ולצרוך בשישי הקרוב, הם מדרבנים אתכם לבלות את יום שישי עם החברים והמשפחה ולהפגין אהבה לא חומרית וכמובן, להימנע מקניות. "אנחנו קוראים לכם לשים לב לעצמכם, להוצאותיכם, לחברה שבה אתם חיים ולמחיר הסביבתי, מחיר שאינו נמדד רק בכסף, אלא גם בפגיעה במשאבי הטבע, ערמות של פסולת, עובדים מנוצלים, זיהום אוויר ועוד", הם כותבים לצרכנים בעמוד הפייסבוק שלהם.

 

 

על דבר אחד אפשר להסכים - הצרכנות של היום אכן אינטנסיבית. האם עליכם להימנע לחלוטין מקניות? אתם תחליטו. אנחנו בעד שתיהנו מבלאק פריידי בדיוק כמו בכל יום אחר. צאו לבלות, היפגשו עם חברים, בלו בחיק המשפחה. ואפשר גם לנצל את ההנחות וההטבות בחוכמה ולא לתת לאינטנסיביות של יום הקניות להוציא אתכם מאיזון. איך אומרים? הכול במידה.

 

 

אם אתם מתעניינים ב"יום ללא קניות", אתם מוזמנים לבקר בעמוד האיוונט בפייסבוק. לפרטים נוספים לחצו כאן.

 

 

מה תבחרו לעשות ביום שישי הקרוב?

 

 

(עומר טסל / omert.rosh1@gmail.com)