בידור

לא היה קשה לפצח את הסרט הזה. (צילום: יח"צ)

ביקורת סרט: מה חשבנו על "מפצח האגוזים וארבע הממלכות"?

בתפקיד הראשי בסרט תוכלו לראות את מקנזי פוי, שגילמה את רנסמי, בתם של אדוארד ובלה ב"דמדומים"

 עמרי ויסמן   |   04/11/2018  |    |    | 

נערה אמיצה, פקחית וסקרנית, שלא כל כך מסתדרת בעולם האמיתי, נסחפת לממלכה דמיונית, מסתורית וקסומה עם מכשפה מרושעת, יצורים מוזרים, ומשימה חשובה שרק היא יכולה לבצע כדי להציל את כולם. על החתום: אולפני דיסני. ולא, אנחנו לא מדברים על "אליס בארץ הפלאות". הכירו את "מפצח האגוזים וארבע הממלכות", סרט ההרפתקאות והפנטזיה החדש של דיסני לכל המשפחה, שמבוסס על מופע הבלט הנודע והמוזיקה הקלאסית של המלחין צ'ייקובסקי. מוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהסרט הזה ואנחנו בטוחים שתזהו בו כמה נעימות, אבל לצערנו, למרות התפאורה המרהיבה והאפקטים המרשימים, הגרסה הקולנועית החדשה של "מפצח האגוזים" איכזבה אותנו מאוד והתגלתה כחיקוי חיוור של "אליס".

מקנזי פוי, מי ששיחקה את רנסמי קאלן, בתם של בלה ואדוארד בשני סרטי "דמדומים" האחרונים, היא כבר נערה בת 18 שאוחזת בתפקיד ראשי בסרט של דיסני. כבוד. פוי מגלמת את קלארה, הנערה שנקלעת לעולם המסתורי אחרי שמתנה שהיא קיבלה מאמה המנוחה הובילה אותה לשם. באותו עולם היא פוגשת פיית ממתקים קצת יותר מדי נחמדה (קירה נייטלי), חייל צעצוע נאמן שמתעורר לחיים ועכבר מפלצתי (שבעצם מורכב מהמון עכברים קטנים), ומנסה להבין מה בדיוק קורה שם ומי נגד מי. ברור שיש לעולם הזה קשר לאימא של קלארה, הרי היא הגיעה אליו בזכות המתנה שהיא קיבלה, אבל זו תעלומה שתצטרכו לפתור ביחד עם קלארה – בהנחה שבכלל תראו את הסרט הזה.

עכשיו תבינו, באמת שאין לנו בעיה עם סרטי ילדים וסרטים לכל המשפחה – כל עוד הם מצחיקים, שנונים, כיפיים, וגם רצוי שיהיה בהם איזה מסר חשוב ומוסר השכל. אין לנו שום דבר נגד פיות, מכשפות ומפלצות עכבריות. אהבנו מאוד "אליס", "סינדרלה" ו"מליפיסנט – כולם סרטים דומים של דיסני. גם כמה מסרטי "נרניה" בהחלט עושים את העבודה, ונוסיף לרשימה את "הארי פוטר" שגם איכשהו שייך לאותו ז'אנר. אף אחד מהסרטים שהזכרנו אינו מוגבל לצפייה וכולם מתאימים ואף מיועדים לילדים, אבל מצד שני הם גם מדברים לצופים בוגרים יותר, וזה הקסם שלהם. לרוע המזל, "מפצח האגוזים" לא עשה לנו את זה ברמת העלילה, שרוב הזמן היא גם משעממת וגם יותר מדי רצינית וחסרת ברק. צחקנו אולי משתי בדיחות וחצי (שכולן מערבות עכבר חמוד), והטוויסטים היו כל כך ברורים וצפויים עד שאי אפשר לקרוא להם טוויסטים. אז כן, האפקטים והתפאורה טובים מאוד, במיוחד סצנות האקשן עם צבא חיילי הצעצוע וכל מה שקשור למעין פארק שעשועים קריפי. אי אפשר לבוא בטענות גם לפסקול – שמבוסס על כמה מהנעימות המפורסמות בכל הזמנים, וגם לא למקנזי פוי, שנכנסת היטב לנעליה של הגיבורה הצעירה. אבל מה לעשות שכל היתר – במיוחד התסריט והעלילה – כל כך שגרתיים, ריקניים ומרדימים. לכן אולי רק האחים הממש קטנים שלכם יהנו מ"מפצח האגוזים וארבע הממלכות" – ואם כבר אז רק מהגרסה המדובבת לעברית. מצטערים, דיסני, הפעם פספסתם.

מדד הבייגלה: 2/5