בידור

התגעגענו. אמה סטון (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

ביקורת סרט: מה חשבנו על "מלחמת המינים" עם אמה סטון?

הסרט מציג את יחסי הכוחות הבעייתיים שהיו בין נשים לגברים לאורך השנים

 עמרי ויסמן   |   23/11/2017  |    |    | 

שאלה אידיוטית: מי יותר טובים, נשים או גברים? תתפלאו, אבל לפני עשרות בודדות של שנים, התשובה הייתה ברורה לגמרי, אפילו במדינות הכי נאורות כמו ארצות הברית – גברים, כביכול, לא ראו נשים ממטר. הדעה הרווחת בציבור הייתה שמקומן של הנשים הוא בעיקר במטבח – לבשל, לנקות ולטפל בבני המשפחה, ונשות הקריירה שעוד איכשהו יצאו לעבוד ולהגשים את עצמן, סבלו אף הן מאפליה מגדרית בוטה. לדוגמה, בעולם הספורט המקצועני – נשים מקצועניות הרוויחו שבריר ממשכורות העתק של הגברים!

הדרמה החדשה "מלחמת המינים", שמבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש לפני קצת יותר מארבעים שנה בלבד, עוסק במאבקה של אישה אחת – כוכבת טניס פמיניסטית בשם בילי ג'ין קינג (אמה סטון), שנאבקת למען הזכויות של בנות מינה. היא הייתה סבורה שטניסאיות צריכות להרוויח לא פחות כסף מטניסאים; שנשים יכולות לנהל מערכות יחסים רומנטיות עם מי שהן רוצות ולא להתבייש בזה (גם עם נשים אחרות) ושבכלל – נשים הן לא פחות טובות מגברים, נקודה!

שיאו של הסרט עוסק במשחק טניס מפורסם שבו התמודדה קינג נגד בובי ריגס (הקומיקאי סטיב קארל – קולו של גרו בסדרת "גנוב על הירח"), טניסאי עבר שחצן ושוביניסט. ריגס המזדקן רצה להוכיח שגברים הם ספורטאים טובים יותר מנשים וטען שהוא יכול לנצח כל טניסאית אפילו אם הוא מבוגר ממנה ביותר מ-25 שנה, ואילו קינג פשוט רצתה שיוויון. לא נגלה לכם מי ניצח במשחק ואיך, אבל האמת היא שהמשחק עצמו – אף שהוא מעניין ומותח מאוד – הוא לא העיקר ב"מלחמת המינים", אלא סיפורה האישי של קינג, שמתמודדת עם המון שדים פנימיים, מערכות יחסים בעיתיות ועם החיים בכלל. סטון עושה כאן אחלה עבודה כספורטאית המוכשרת אך הפגיעה, וגם קארל, בתפקיד משני אומנם, גורם לנו לאהוב לשנוא אותו (או לשנוא לאהוב אותו?).

"מלחמת המינים" הוא סרט קטן אבל חשוב ומרתק, שמראה איך העולם התנהל לפני שנים לא רבות. מצד שני, אולי בניגוד לטריילר וממה שאפשר לחשוב, טניס הוא דווקא לא העיקר בו, אלא דווקא המאבק למען מעמד האישה ומיגור השוביניזם, אז קחו בחשבון שיש בו בעיקר דיבורים ופחות ספורט נטו. "מלחמת המינים" מתרחשת לא רק על המגרש אלא בעיקר בחיים עצמם, והמלחמה הזו – להשגת שוויון בין גברים ונשים - נמשכת עד היום.

 

מדד הבייגלה: 4/5