בידור

#הוא_קוסם (צילום: יח"צ)

ביקורת סרט: מה חשבנו על "חיות הפלא – הפשעים של גרינדלוולד"?

מקסים ומפעים או משמים ומרדים?

 עמרי ויסמן   |   15/11/2018  |    |    | 

תכל'ס, אהבנו יותר את הראשון. לא ש"הפשעים של גרינדלוולד", החלק השני בסדרת הפריקוולים של הארי פוטר, הוא סרט רע, חס וחלילה, אבל נהנינו הרבה יותר מ"חיות הפלא והיכן למצוא אותן", בעיקר בזכות שהעלילה הייתה הרבה יותר ברורה, וחיות הפלא קיבלו הרבה יותר זמן מסך. הסרט החדש הוא בעצם המשך ישיר של הפרק הקודם שזורק אותנו ישר לאקשן בלי הרבה הסברים, אז כדאי מאוד מאוד שתצפו שוב ב"היכן למצוא אותן" כדי להיזכר בכל מה שקרה ומי זה מי.

בקצרה, גלרט דרינדלוולד, שהוא בעצם הוולדמורט של הפריקוולים, בורח מהכלא ופחות או יותר רוצה להשתלט על העולם, ועכשיו ניוט סלמנדרה, חבריו (טינה, ג'ייקוב, קווינה, ליטה וכו') צריכים למצוא אותו לפני שיהיה מאוחר מדי. גם קרידנס "הנשק הסודי" ברבון חזק בסיפור, ובכוונה הזכרנו את שם המשפחה שלו – כי הזהות האמיתית של קרידנס היא טוויסט מטורף בעלילה. בין לבין כולם רבים עם כולם (ניוט עם טינה, ג'ייקוב עם קוויני, כל מיני דמויות חדשות עם דמויות חדשות אחרות), וההרפתקה נודדת בין כמה מדינות אירופאיות. ואם כבר הזכרנו את הדמויות החדשות – אז זו אולי אחת הבעיות של "הפשעים של גרינדלוולד" – יש בו הרבה דמויות ראשיות ומשמעותיות, חלקן הגדול חדשות, ולפעמים קשה לעקוב מי זה מי ומי רוצה מה ולמה. הדמויות האלה באות לדעתנו על חשבון חיות הפלא שכל כך אהבנו בסרט הראשון וקצת נדחקות לשוליים בסרט החדש, מלבד איזה חתול-דרקון סיני חייכן שהיינו מאמצאים בכיף אם היה לנו איך לאחסן אותו בתוך מזוודה קסומה.

מבחינת החבר'ה החדשים, יש לנו פה את אחיו של ניוט, תזאוס, שהוא גם קוסם לא רע בזכות עצמו ומסתמן כאחלה גבר; קוסם חדש ומסתורי בשם יוסוף; בחורה בשם נגיני שהיא אהובתו של קרידנס; כל מיני סגנים של גרינדלוולד שהשמות שלהם ממש לא משנים; ומישהו שאולי פעם שמעתם עליו – פרופסור אלבוס דמבלדור הנכבד, שמלמד בהוגוורטס. כן, "הפשעים של גרינדלוולד" מחזיר אותנו לביקור קצר בהוגוורטס, וקשה שלא להתרגש, במיוחד כשנעימה מסוימת מתנגנת ברקע. אוי, הזכרונות.

אז נכון ש"הפשעים של גרינדלוולד" הוא סרט מושקע מאוד, מעניין מאוד ובהחלט מומלץ לצפייה, אבל אפילו שהוא  נחשב לדי ארוך (כשעתיים ורבע) – הוא פשוט קצר מדי בשביל העלילה המורכבת והמסובכת – שבסופו של דבר די מבלבלת וקופצת ממקום למקום במהירות שיא, ואפילו כוללת כמה פלאשבקים לגרסאות צעירות יותר של מספר הדמויות. בלאגן! עוד כמה סצנות של הסברים ופיתוח דמויות היו עוזרות מאוד – ולא נתפלא אם היו סצנות כאלה שהוצאו בעריכה. כך או כך, אם אתם מתגעגעים לעולם של הארי פוטר וסומכים על ג'יי.קיי רולינג בעיניים עצומות, אנחנו בטוחים שתרוצו לצפות ב"חיות הפלא" החדש גם בלי הביקורת שלנו. עכשיו השאלה הגדולה היא באילו משלושת הסרטים הנותרים של "חיות הפלא", שייצאו ככל הנראה ב-2020, ב-2022 וב-2024, מישהו יגיד את המילה "פוטר" (אנחנו מוכנים להתפשר גם על "גריינג'ר" ו"וויזלי").

מדד הבייגלה: 4/5