בידור

אהבה מנביחה ראשונה (צילום: יח"צ)

ביקורת סרט: מה חשבנו על "אי הכלבים"?

אנימציה על ארבע

 עמרי ויסמן   |   09/08/2018  |    |    | 

הדבר הראשון שאתם צריכים לדעת על "אי הכלבים" זה שהוא הכי לא סרט אנימציה רגיל שפונה, או אפילו מתאים לילדים, אלא מדבר דווקא לצופים בוגרים יותר. נכון שהוא מספר על חברות בין ילד יפני לבין חבורת כלבים נטושה, שעוזרת לו לחפש את כלב המחמד האבוד שלו וכל אחד יכול להזדהות עם הסיפור הזה, אבל העלילה עצמה קצת פחות חשובה במקרה של "אי הכלבים". דווקא הדמויות, ההומור והעיצוב האמנותי תופסים פה את עיקר תשומת הלב, ו"אי הכלבים" הוא בהחלט סרט אמנותי ומתוחכם שמעוצב בסטייל ובאווירה הכי יפניים שיש.

האקשן מתרחש בעיר יפנית עתידנית, כשחלק מהדמויות מדברות יפנית (תצטרכו לקרוא הרבה תרגום, ולא רק מאנגלית), מוזיקת הרקע היא יפנית עתיקה, ולא חסרים ברקע המון כיתובים ב... ניחשתם נכון, יפנית. גם האנימציה עצמה לא רגילה, אלא בסגנון שנקרא "סטופ מושן": במקום לצייר ביד או במחשב, הסרט עושה שימוש בטכניקה שבה מצלמים בובות וחפצים אמיתיים מיליוני פעמים ובכל פעם מזיזים אותן קצת, וכשצופים בכל הפריימים ברצף זה נראה כאילו שהבובות זזות. במקרה של "אי הכלבים", חלק מהדמויות (בעיקר הכלבים) עוצבו במיוחד כדי להיראות מרוטים, מוזרים ומפחידים, והשימוש בסטופ מושן הופך את חוויית הצפיה בסרט לאפילו עוד יותר ייחודית.

כמה מילים בכל זאת על העלילה: אם אתם אוהבים בעלי חיים וקשה לכם לצפות בהם במצוקה, גם בסרטים, ייתכן ו"אי הכלבים" יפריע לכם. כן, יש פה כלבים במצבים קשים, כי הסרט בעצם עוסק באי שבו הממשלה היפנית שולחת אליו כלבלבים – שהוצאו מהחוק – כדי לגווע בו. בהתחלה זה הטריד אותנו מאוד ואפילו שקלנו לצאת מהאולם, אבל המצב השתפר בהמשך עם תפניות חיוביות בעלילה. המטרה של הסרט היא לא לגרום לנו להיכנס לדיכאון כי הורגים בו כלבים, אלא להעביר מסרים של קבלת השונה ולחימה בגזענות. גם ההומור ציני וקודר מאוד, עם הרבה שתיקות ומבטים מודעים. לא תמצאו ב"אי הכלבים" את הצחוקים והשיגועים של פיקסאר ודיסני וחשוב מאוד שתדעו את זה, כי באמת שמדובר בסרט אנימציה מסוג אחר, שאמנם זכה בהמון פרסים בפסטיבלים ברחבי העולם, אבל לא מתאים לכל אחד. צפו בטריילר ותראו אם הכלבלבים האלה הם הטעם שלכם.

מדד הבייגלה: 4/5