בידור

ג'ייק והאקדוחן יוצאים לעיר. (צילום: יח"צ)

ביקורת סרט: "המגדל האפל" מגרד את השמיים או מתמוטט כמו בית קלפים?

מתברר שלפעמים החיים הם כן שחור-לבן...

 עמרי ויסמן   |   13/08/2017  |    |    |    | 

"המגדל האפל" הוא סרט בעייתי, כי אפשר להסתכל עליו בשתי דרכים. הדרך הראשונה: סתם סרט אקשן-הרפתקאות-אימה שגרתי שיוצא לקראת סוף הקיץ. הדרך השנייה: העיבוד הקולנועי המצופה לסאגת הספרים האהובה של הסופר הידוע סטיבן קינג - מיוצרי האימה והמדע הבדיוני הטובים בכל הזמנים. הספר הראשון בסדרת "המגדל האפל" יצא בשנת 1982, ובכל כמה שנים הקפיד קינג להוציא ספר נוסף שמרחיב את העולם המופלא, המסועף והמורכב שבו העלילה מתרחשת. אבל אנחנו לא כאן כדי לדבר על הספרים אלא על הסרט, שמצד אחד הוא רחוק מלהיות יצירת מופת, אבל מצד שני הוא גם לא כל כך גרוע כמו שמעריצי הספרים המאוכזבים רוצים שנחשוב (נגיע אליהם אחר כך).

בלי להכיר את הספרים, מה שאתם צריכים לדעת על הסרט של "המגדל האפל" הוא שיש נער צעיר בשם ג'ייק  (טום טיילור, שזה סרט הקולנוע הראשון שלו) , והוא הגיבור שלנו. ג'ייק, שמתגלה כבעל יכולות על טבעיות וחולם בלילות על מגדל אפל ומסתורי שנמצא בעולם לא ידוע, על איש מרושע, מכשף שלובש בגדים שחורים ורוצה להשמיד את העולם (מת'יו מקונוהיי), ועל איש אחר, אקדוחן שלובש חולצה לבנה ומנסה להציל את העולם (איידריס אלבה).

עד מהרה כולם מבינים שהחלומות של ג'ייק הם מציאותיים לגמרי ושהעולם באמת נמצא בסכנה ממשית, ואנחנו נקלעים לתוך מערבולת של מרדפים ואקשן חוצי מימדים, שבהם ג'ייק והאקדוחן מנסים לעצור את המכשף ואנשיו /מפלצותיו. העלילה פשוטה למדי, האפקטים סבירים אבל לא יפילו אתכם מהכיסא, ואפילו יש בסרט כמה קטעים מפחידים. לא השתעממנו לרגע ותמיד קרה משהו על המסך, אולי בגלל העובדה שאורך הסרט הוא 95 דקות בלבד. אין ספק שהמון סצנות נחתכו בעריכה, וסביר להניח שאם היינו מקבלים לפחות חלק מהן בגרסה הסופית של הסרט, אז הדמויות היו מתנהגות בצורה קצת יותר מובנת. לדוגמה, בנקודה מסוימת קורה לג'ייק משהו איום ונורא. הוא אמנם מתבאס מאוד, אבל כמה דקות לאחר מכן הוא מתנהג כאילו כלום לא קרה וחוזר לעצמו. אם מה שקרה לו בסרט היה חס וחלילה קורה למישהו מאיתנו, אנחנו מבטיחים לכם שלא היינו חוזרים להיות מי שאנחנו גם אחרי שנה, בטח שלא אחרי דקה, וברור שהעריכה הכבדה שהסרט עבר פגעה מאוד באפיון הדמויות וגרם להן להתנגד בדרכים ממש לא הגיוניות. אבל שוב, נדגיש שעל אף הבעיות מהסוג זה, "המגדל האפל" הוא לדעתנו סרט סביר מינוס.

סבבה, אבל מה לגבי מעריצי ספרי "המגדל האפל", שציפו לקבל את הגרסה הקולנועית הכל כך מדוברת שהם חיכו שנים בשבילה, וקיוו לצפות בסאגה מדהימה כמו "שר הטבעות"? בואו נגיד שהם יתאכזבו מאוד, כי הסרט די עושה סלט מהספרים ולוקח חלקים קטנים מכל פרק, מוחק דמויות חשובות לגמרי (או מחבר בין דמויות כדי ליצור חדשות) ומפשט מאוד את העלילה. אנחנו מכירים אנשים שטוענים בתוקף שהסרט עושה בושות לספרים, ושהוא בעצם הפך את "המגדל האפל" לסרט פנטזיה שגרתי לילדים במקום ליצירה קודרת, מורכבת ומעוררת מחשבה כמו הספרים. לא שיש לנו בעיות עם סרטי פנטזיה לילדים, חס וחלילה, אבל גם מההיבט הזה, "האביר האפל" הוא סרט בינוני ולא יותר.

 

 

מדד הבייגלה: 2/5