מגזין

איזה כיף להסתער על כנופיית אורקים! (צילום: יח"צ)

ביקורת משחק: מה חשבנו על Shadow of War?

זה טרול? זה אורק? זה עמרי? התשובה היא כן (לכל השאלות)

 עמרי ויסמן   |   15/11/2017  |    |    | 

עזבו אתכם מ-GPS. אם אם זקוקים לטיפים איך לנווט ולהתמצא בארץ התיכונה – עולם הפנטזיה המפורסם של סאגת "שר הטבעות", תשאלו אותנו ונשמח לעזור. אפילו נמליץ לכם על כמה אטרקציות שאסור לכם לפספס.

בשבועיים האחרונים אנחנו חורשים ללא הפסקה על Middle-earth: Shadow of War, משחק ההמשך החדש ללהיט המפתיע Shadow of Mordor מלפני שלוש שנים, ונהנים (כמעט) מכל רגע. הרעיון הכללי נשאר זהה: משחק אקשן, הרפתקאות ותפקידים בעולם פתוח (קצת כמו Far Cry, אבל מזווית ראיה שלישית, ועם לא מעט קווים מקבילים לאססינז קריד), שמתרחש בארץ התיכונה. גם במשחק החדש תגלמו את הסייר קל הרגליים טליון, אחלה בחור שיודע להילחם עם חרבות ופגיונות, אשף בחץ וקשת, מבין דבר או שניים בענייני קסמים (ויש לו אפילו טבעת מכושפת), מומחה לפארקור ובעל שנאה עזה לאורקים מצחינים. גם הפעם הוא נלחם בכוחות האופל של סאורון, אבל עם יד על הלב – העלילה לא כל כך עניינה אותנו. פשוט נהנינו להתרוצץ ברחבי הארץ התיכונה, לחסל אורקים, לכבוש מצודות, למצוא אוצרות ולא פחות חשוב – לשדרג את כדי הנשק, התכונות והיכולות של טליון, שמתחיל את העלילה כסייר די ממוצע אבל מסיים אותה עם כוחות שלא היו מביישות גיבור על.

מנגנון הקרבות, שהוא לדעתנו החלק העיקרי במשחק, נשאר פחות או יותר זהה למשחק הקודם, וזה עדיין כיף לא נורמלי להסתער על כנופיית אורקים מכוערים, לזנק עליהם מלמעלה במכת חרב קטלנית, להתגנב אליהם מאחור ולחסל אותם בשקט, לצלוף להם בין העיניים ממרחק עצום ביריית חץ (רצוי חץ מתפוצץ), להרעיל להם את היין, להקפיא אותם, להפיל אותם מגגות, להחליק לאורקים מגודלים בין הרגליים, להטמין להם מלכודות ובקיצור – לא חסרות דרכים יצירתיות לטפל באורקים. אבל רגע, אולי לפעמים עדיף לא להרוג את האורקים, אלא לכשף ולגייס אותם לצבא הפרטי שלכם, כדי שיכולו לעזור לכם להילחם באורקים אחרים (שגם אותם תוכלו לכשף אם יתחשק לכם)? דילמה קשה, וזה עוד לפני שהזכרנו את מפקדי האורקים, חבר'ה קצת יותר קשים לכיסוח (ולרוב גם הרבה יותר מכוערים), שגם איתם תצטרכו להתמודד. להרוג אותם (ואז יש סיכוי שהמפקד הבא יהיה קשה יותר)? לכשף ולגייס אותם לצבא שלכם (ואז יש סיכוי שהם יבגדו בכם ברגע הכי קריטי)? וזה עוד לפני שהזכרנו מפקדי אורקים שחיסלו אתכם פעם אחת (לפחות), יעלו בדרגה ויהפכו לאויבים מושבעים שלכם אחרי שתחזרו לחיים? לא פשוט, אבל הרבה יותר מאתגר מסתם משחק אקשן שבו רק לוחצים על כפתורי היריות והמכות בלי לחשוב יותר מדי. תוסיפו לכל זה עולם משחק הרבה יותר גדול מזה שהיה בפעם הקודם, מאות משימות, בונוסים ואוצרות שמציאתם לעזור לכם להשיג יכולות חדשות, דגש גדול יותר על אלמנטים של משחקי תפקידים (רק ניהול ושדרוג מלאי כלי הנשק, האקססוריז והצבא שלכם יגזול מכם כמה שעות טובות), וגם מצב מולטיפלייר שיאפשר לכם לתקוף מצודות של שחקנים אחרים, ותקבלו חבילת גיימינג ענקית שתספק לכם חודשים של תעסוקה (וזה עוד לפני חבילות ההרחבה).

יוטיוב

ובכל זאת, יש כמה דברים שקצת ביאסו אותו במשחק החדש. קודם כל, הגרפיקה די אפרורית ובינונית. דבר שני, הייתה לנו בעיה עם השליטה, במיוחד עם כפתור הריצה והנטייה של טליון לטפס על קירות כשכל מה שרצינו היה לרוץ בסמוך להן. לא פעם קרה שבזמן קרב, טליון, בחור ממושמע בדרך כלל, החליט לזנק על קיר או לטפס על מעקה – ולהיתקע עליו – כאילו כדי להפגין את יכולות הפארקור שלו, במקום להימלט מאורק עצבני שניצל את השליטה המרגיזה של המשחק כדי לתת לנו גרזן בראש. לא יפה, אבל נוותר לו.

 

4/5