מגזין

תכינו את האצבעות. (צילום: יח"צ)

ביקורת משחק: מה חשבנו על סולקליבר 6?

זה משחק מכות? משחק תפקידים? גם וגם!

 דורון פרידמן   |   08/11/2018  |    |    | 

סגנון: קרבות אחד על אחד (וקצת תפקידים)

גרסאות: פלייסטיישן 4, אקסבוקס וואן ומחשב.

מה הקטע: למי שלא מכיר, אפשר להגדיר את סדרת סולקליבר, שהתחילה את דרכה לפני כעשרים שנה, כבת הדודה הקרובה של טקן. שתי הסדרות מפותחות על ידי חברת בנדאי-נמקו היפנית, שתיהן מתמקדות בקרבות אחד-על-אחד בתוך זירה, ובשתיהן, ברוב המקרים, האקשן האמיתי מתרחש אחרי שמסיימים את מצב העלילה הקליל ועוברים לשחק אונליין. ההבדל העיקרי ביניהן? העלילה של סולקליבר מתרחשת בימי הביניים, ו-20 הדמויות פלוס במשחק מצויידות בכלי נשק רציניים כמו חרבות ופטישים ענקיים, ורוב המכות שלהן מתבססות על הנשקים האלה. חוץ מזה, לדעתנו סולקליבר הוא משחק הרבה יותר בומבסטי – כל מכה פה היא חתיכת מכה, ובמשחק החדש אפילו יש כמה קטעים בהילוך איטי (משהו בסגנון אבן, נייר ומספריים, כשכל לוחם בוחר התקפה מסוימת, כשכל התקפה יכולה לנצח או להפסיד – תלוי בהתקפה שבחר היריב), בעוד שקטן הוא משחק יותר מהיר וקליל.

בנוסף למצבי העלילה, האימונים והאונליין השגרתיים, מצאנו את עצמנו משקיעים שעות רבות במצב משחק חדש בסולקליבר 6 שנקרא Libra of Soul – והוא מצב עלילה מורחב שמושפע מאוד, תתפלאו, דווקא ממשחקי תפקידים. במצב הזה תצטרכו קודם כל ליצור ולעצב דמות משלכם, ואחר כך לצאת איתה למסע שמחולק למשימות ראשיות ומשניות אשר מפוזרות על מפה גדולה. ככל שתצברו ניסיון ותנצחו יותר קרבות, הדמות שלכם תעלה ברמה ותוכל לגבור על אויבים חזקים יותר במשימות מתקדמות יותר, משימות שאין לכם סיכוי לעבור במצב ההתחלתי שלכם (לא חייבים לבצע את המשימות בסדר מסוים, אפשר סתם לטייל במפה ולצבור ניסיון וחפצים). מעבר לכך, לא כל הקרבות במצב הזה זהים. לדוגמה, יש קרבות עם רצפה חלקלקה שבהן אפשר לעוף מהזירה ולחטוף הפסד טכני, קרבות שבהם רק בעיטות יהיו יעילות, וקרבות שמפסיקים באמצע רק בשביל לקדם את העלילה. בנוסף תוכלו להשיג כלי נשק משופרים (וגם לשדרג את הקיימים – אל תזניחו אותם!); לנשנש משהו לפני הקרבות כדי לשפר את התכונות שלכם לזמן קצוב (למשל, מכות חזקות יותר למשך הקרב, או ספיגת פחות נזק); לשלוח למערכה שכירי חרב שיילחמו במקומכם (אבל לרוב הם יפסידו) – ממש לא דברים שמוצאים במשחקי קרבות רגילים.

אם תשאלו אותנו, אז החיסרון הגדול בסולקליבר 6 הוא דווקא הגרפיקה. האנימציה אומנם טובה, מהירה וחלקה מאוד, אבל מראה הדמויות והשלבים עצמם לא מרשימים במיוחד ולפעמים אפילו הזכירו לנו גרפיקה של פלייסטיישן 3 (!). למרבה המזל, השליטה המעולה והכיפית מכפרת על הגרפיקה המאכזבת.

השורה התחתונה: מזמן לא יצא משחק קרבות חדש, וסולקליבר 6 מספק את הסחורה עם פרק חדש ומקיף בסדרה האהובה הזו שמצליח להתעלות על משחקים אחרים בסגנון בזכות מצבי משחק חדשים ומעניינים (Libra of Soul), אבל מפשל בתחומים אחרים (הגרפיקה).

 

4/5