סטייליש

מעניין מה דיאנה פרינס תגיד על זה (קרדיט: יוטיוב)

בטן חשופה: מעצב גבר שינה את תלבושות האמזונות מ"וונדר וומן"

הרשת זועמת: "הנה דוגמה פנטסטית להבדל בין מבט גברי למבט נשי"

 נועם גורביץ'   |   14/11/2017  |    |    | 

אין ספק שהסרט "וונדר וומן" השפיע על נשים וגברים בכל העולם ועורר בהם השראה להיות חזקים, לעמוד על שלהם ולשאוף לעולם טוב יותר. החל מצבא האמזונות ועד לוונדר וומן בעצמה, כל דמות, סצינה ותלבושת שידרה גירל פאוור במיטבו וגרמה לנו לצאת מאולם הקולנוע, לעשות איקס עם הידיים ולרוץ לחנות לקנות לאסו. אי אפשר להכחיש שאחד הדברים המרשימים בסרט הוא התלבושות של דיאנה פרינס והאמזונות - צבא הנשים עוטה שיריון שמכסה את גופן וכולן נועלות מגפיים מעל הברך, כך שאף אחד לא יוכל לפגוע בהן. לעומת זאת בעבר, בסדרת הקומיקס והטלוויזיה של "וונדר וומן", האאוטפיט שהן לבשו נראה יותר כמו ביקיני קשיח מאשר מדי מלחמה. נראה שבחירת התלבושות בסרט מצביעה על כך שעולם הקולנוע צעד כמה צעדים קדימה בכיוון כוח נשי, אבל לפני כיומיים התגלה שהוא כבר הספיק לחזור הרבה צעדים אחורה, והמעריצים ממש לא מרוצים מזה.

סרט גיבורי העל "ליגת הצדק" הוא מהסרטים המצופים ביותר השנה, בעיקר בזכות הופעתה של וונדר וומן (כלומר, של גל גדות), אך לצד כל הבאזז הנרגש והחיובי שהסרט מקבל (עוד לפני שהוקרן!), צצו גם ביקורות קשות מתחום האופנה. אחת ממעריצות הסרט פרסמה בטוויטר תמונה של האמזונות מהאי תמיסקירה עם האאוטפיט החדש שלהן, אותו מעצב התלבושות של הסרט החליט לעצב מחדש, למרות הביקורות החיוביות שהיו כלפיו בסרט "וונדר וומן". זוכרים את הביקיני הקשיח שהן לבשו בעבר? הוא חזר.

"למה להרוס דבר מושלם? אהה, כן, צוות גברי של במאים ומפיקים רוצה שנשים ילחמו בביקיני", כך אמרה הקוספליירית (מעריצה שמתחפשת באופן קבוע לוונדר וומן) קימי בבלוג שלה, כשחשפה את התמונות מהסרט החדש. מיד לאחר הפוסט שלה, הרשתות החברתיות הוצפו בביקורות של מעריצים שהאשימו את הצוות הגברי במהלך הזה - "הנה דוגמה פנטסטית להבדל בין מבט גברי למבט נשי", צייצה מישהי בטוויטר לצד קולאז' תמונות של האמזונות, כשמשמאל רואים אותן לבושות בתלבושת שעיצבה לינדי המינג לסרט "וונדר וומן", ומימין התלבושת שעיצב זאק סניידר לסרט "ליגת הצדק". 

מעצב התלבושות הוא לא היחיד שחטף ביקורת קשה, אלא גם המבקרים עצמם. מעריצים רבים הגיבו לאותם מבקרים שההבדל היחיד הוא שבסרט אחד רואים את הריבועים בבטן של האמזונות ובשני פחות, אך בשניהם התלבושות די חשופות. הם האשימו את המבקרים בכך שהם מנסים בכוח למצוא דבר שלילי במקום להתמקד בכוח הנשי שמופגן שוב על המסך הגדול, ואפילו פרסמו תמונות של צבא הגברים מהסרט "300", שגם לבוש באופן חושפני בזמן שנלחם באומץ. "המעשים של האמזונות הם הדבר החשוב באמת, לא אורך החולצה שלהן", כך היה כתוב באחת התגובות. 

באחד מהציוצים פורסם קולאז' תמונות של האמזונות בסרט "ליגת הצדק" הישן, לצד תמונה מ"ליגת הצדק" החדש ותמונה שלהן מ"וונדר וומן", שמחדד את ההבדל בתפיסה הגברית והנשית בנוגע לאיך אישה לוחמת אמורה להיראות. זה נכון שכיום העולם מבין שמשמעות פמיניזם וכוח נשי באופנה היא לאו דווקא חליפות גבריות, אאוטפיטים רחבים, נעליים שטוחות ומראה פנים טבעי, כוח נשי ב-2017 מתבטא גם באודם אדום, נעלי עקב ושמלות יפות - כי כל הרעיון הוא שנשים אחראיות על עצמן ולובשות מה שהן בוחרות ואוהבות. אבל הביקורת כלפי התלבושות החדשות של האמזונות לא נובעת בהכרח מכך שבסרט אחד הן מכוסות יותר ובשני חשופות בטן, אלא מכך שגברים הם אלו שעשו את השינוי, כשלא באמת היה בו צורך. 

האם אנחנו כועסים בגלל שגבר עשה את השינוי, מה היינו חושבים אם אישה הייתה עושה אותו? האם אנחנו כל כך רגילים להילחם בשוביניזם, שאנחנו מחפשים אותו בכוח? או שאולי אנחנו כועסים על חוסר הרגישות של גברים בנושא ועל קלות הדעת בה המעצב קיצר את תלבושת האמזונה? אין ספק שזה נושא טעון שעורר הרבה תגובות ברשת, גם אצלנו. מה אתם חושבים?