מגזין

הכי חשוב להירגע! (צילום: shutterstock)

בדרך להוצאת רישיון? הנה כמה דברים ששווה לכם לדעת

מתי כדאי להתחיל ללמוד נהיגה? איך כדאי להתכונן לטסט? ומה קורה אם עושים טעות באמצע המבחן? קבלו את התשובות לכל מה שרציתם לשאול על קבלת הרישיון.

 ראש אחד   |   20/02/2016  |    |    | 

 

עד מתי נבקש מההורים להקפיץ אותנו לקניון או לחברים?! ובכן, נקווה שלא עוד הרבה זמן, כי הגיל שבו אפשר להתחיל כבר ממש מעבר לפינה! כדי להכין אתכם כראוי ולעשות קצת סדר בין שלל הסידורים הנחוצים (ויש כאלה, לצערנו), חברנו לחנניה אפנג'ר, מנהל אגף משרד הרישוי במחוז באר שבע והנגב, ובנינו בעבורכם מדריך שלם שיעבור איתכם שלב־שלב בדרך לרישיון + כמה עצות מועילות שיהפכו את התהליך המייגע לקצת יותר פשוט.

 

 

הגיל להתחיל


השאלה הראשונה היא כמובן - מתי אפשר להתחיל ללמוד? לאחרונה שינה משרד הרישוי את הגילים הרשמיים שבהם אפשר להתחיל כל שלב בתהליך קבלת לרישיון. מעתה אין הגבלת גיל על הוצאת הרישיון בלבד, אלא על כל שלב בתהליך: מבחן התאוריה - החל מגיל 16 ושלושה חודשים; לימוד הנהיגה - החל מגיל 16 וחצי; טסט - החל מגיל 16 ותשעה חודשים.

מתי מומלץ להתחיל ללמוד נהיגה?


חנניה: "ככל שאתם צעירים יותר החושים מחודדים יותר והקליטה הטכנית פשוטה יותר. בכל מקרה אני ממליץ להוציא את הרישיון לפני הגיוס. לאחר הגיוס התהליך נמשך יותר זמן עקב לוחות זמנים ואילוצי צבא".

 

 

אור ירוק


אנחנו יודעים שאתם כבר להוטים לעלות על הכביש, אבל יש כמה סידורים מייגעים שעליכם לעבור לפני שתוכלו להשוויץ ברישיון שלכם, והראשון בהם הוא הטופס הירוק (טופס רש"ל 18). טופס זה הוא בעצם בקשה להוציא רישיון נהיגה במדינת ישראל, ואפשר לקבלו ללא תשלום באחת מתחנות הצילום המורשות בארץ (אל דאגה, יש מלא, ואת הרשימה המלאה תוכלו למצוא ממש כאן). כשתגיעו לאסוף את הטופס, תתבקשו להצטלם, והצילום הזה יופיע ברישיון הנהיגה שלכם! רק לא לשכוח להצטייד בתעודה מזהה עם תמונה וקצת סבלנות.

 

 

הולכים לרופא


כל מי שמבקש להוציא רישיון נדרש לעבור בדיקות רפואיות כדי לוודא שאין סיבה רפואית המונעת ממנו לנהוג. לכן, לאחר שתאספו את הטופס שלכם, קבעו תור אצל רופא המשפחה הקבוע שלכם (רופא המכיר את התיק הרפואי שלכם בשלוש השנים שקדמו לבדיקה) ולאחר בדיקה יסודית בקשו ממנו לחתום על הטופס הירוק שלכם. אם קיימת בעיה רפואית, יש להגיע למשרדי הרישוי ולהציג לפניהם את הטופס. לאחר בדיקת הרופא עליכם לעבור בדיקת ראייה שעורך אופטומטריסט מורשה בלבד (תוכלו למצוא את רשימת האופטומטריסטים כאן).

 

 

רגע לפני שעולים על הכביש


הגעתם לשלב הנהיגה המעשית. קודם כול, אתם צריכים למצוא מורה לנהיגה. שאלו חברים, תלמידים מהשכבות הבוגרות יותר או את האחים הגדולים שכבר למדו נהיגה ויכולים להמליץ על מורה טוב. כשאתם מחפשים מורה, שימו לב כמה הוא גובה לכל שיעור (השוו מחירים עם מורים אחרים) ונסו למצוא מורה שמלמד קרוב לבית שלכם. החלטה נוספת שאתם צריכים לקבל היא אם להוציא רישיון על רכב אוטומטי או על רכב שמונע בהילוכים.


חנניה: "אם לתלמיד יש בבית רכב על הילוכים, אז אין בררה, הוא צריך ללמוד על הילוכים. אבל אם אין צורך ללמוד על הילוכים, מומלץ ללכת על אוטומט. יותר מזה, אם מישהו מחליט ללכת על אוטומט, אין שום בעיה להגיע למשרד הרישוי לאחר שעבר את הטסט ולבקש לעבור טסט נוסף, רק שהפעם ייבדק ברכב על הילוכים. לפעמים זה עדיף, וזה לא מסובך בכלל". אגב, בעל רישיון ידני יכול לנהוג על אוטומט ללא טסט נוסף. אחרי שמצאתם מורה לנהיגה והחלטתם איך אתם רוצים ללמוד, הגיע הזמן להתחיל את השיעורים! בשיעורים תלמדו לתפעל את הרכב, לנהוג בכביש, לחצות צמתים, לחנות, לעשות פניות מסובכות ועוד. בעיקרון אתם יכולים לגשת לטסט לאחר 28 שיעורים, אבל סביר להניח שמורה הנהיגה שלכם ירצה שתלמדו שלושים שיעורים לפחות.

 

 

בתוך האוטו


חנניה: "לפני שמתחילים את השיעורים, רצוי לעשות חזרה על חוקי התנועה והתמרורים. זה יעזור מאוד בהבנה ובלימוד, ומורה הנהיגה לא יצטרך לבזבז את הזמן בהקניית החוקים. חשוב לבוא לשיעורים בנעליים נוחות - לא לבוא בסנדלים או נעלי עקב, ולבוא נינוחים וערניים כדי שהקליטה תהיה טובה. עוד נקודה חשובה היא להקשיב רק להנחיות המורה ולהתנתק מהעצות שמקבלים מהחברים. ברוב המקרים העצות שלהם אינן נכונות".

 

 

הטסט עצמו


התייעצתם עם המורה שלכם והחלטתם שאתם מוכנים, והגיע הזמן לקבוע את הטסט. קחו בחשבון שתצטרכו לחכות בין חודש לחודשיים לפני הטסט, תלוי בזמן ההמתנה המקובל באזור שלכם.


איך כדאי להתכונן לפני הטסט?


"עצה שלי - אל תספרו לאף אחד שיש לכם טסט. זה יחסוך מכם את הלחץ החברתי וימנע שאלות מעיקות. חסכו מעצמכם את הלחץ הזה. שנו היטב לפני הטסט ותגיעו ערניים למבחן".


מה קורה אם עושים טעות באמצע המבחן?


"אם עשיתם טעות במהלך הטסט, אל תתייחסו אליה והמשיכו לנהוג כרגיל. ייתכן שזו טעות קלה שהבוחן לא יתייחס אליה. הבוחן מתרשם מסך כל הנהיגה שלכם, לא מאירוע בודד. אם נכשלתם, תיאלצו להמתין תקופת המתנה, והמינימום בין טסט לטסט הוא 21 ימים. בתקופה הזו עשו עוד שיעורי נהיגה ונסו להבין איפה טעיתם".

 

 

אחרי הטסט


מזל טוב! עברתם טסט (ראשון או חמישי, זה לא משנה) – מה עכשיו?


"לא מתחילים לנהוג עד שמחזיקים את הרישיון ביד ומשלמים את האגרה. כל עוד לא שילמתם את האגרה, הרישיון אינו בתוקף, ואם חלילה יקרה משהו, זה כאילו נהגתם ללא רישיון. את האגרה משלמים בדואר ורק אז מורשים לנהוג - אבל לצד מלווה מרשה כי כעת אתם 'נהג חדש' ". תקופת המלווה מתחלקת לשני חלקים. בחלקה הראשון תנהגו לכל מקום ובכל זמן עם מלווה (אחד ההורים או כל אדם מעל גיל 24 שיש לו רישיון לפחות חמש שנים). זה הזמן לשפר את הנהיגה שלכם, לצבור ניסיון ולהיות מוכנים לנהיגה לבד. לאחר שתסיימו את שלושת החודשים האלו, אתם מחויבים לנהוג שלושה חודשים נוספים, הפעם עם מלווה בשעות הלילה בלבד. לאחר מכן אתם מוגדרים "נהג צעיר", מה שאומר שבשנתיים הבאות תוכלו להסיע רק שני אנשים.

 


מה קורה בחצי השנה של תקופת המלווה?
"הליווי אמור להימשך לפחות חמישים שעות. עשרים שעות של נסיעה עירונית, 15 שעות של נסיעה בין־עירונית ו־15 שעות של נהיגה בלילה. ברגע שמסיימים את חמישים השעות חותמים על המסמך שצמוד לרישיון יחד עם המלווה והולכים למסור אותו. הרישיון הקבוע יגיע אליכם הביתה בתום חצי השנה".

 

מתקרבים לגיל 16? סביר להניח שאתם חושבים על רישיון הנהיגה שלכם. איפה מתחילים, מה זה בכלל מבחן התאוריה וכמה שיעורים צריך ללמוד? ליקטנו בעבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת מרגע זה ועד הטסט.

 

ומילה לסיום


רגע לפני שמתחילים את התהליך חשוב לזכור שנהיגה היא לא משחק ילדים. עוד בתהליך הלמידה תצטרכו להשקיע הרבה זמן, מאמץ וכסף. עברתם טסט? אנחנו שמחים בשבילכם, אבל זכרו שברגע שאתם מחזיקים את ההגה אתם נושאים באחריות עצומה. אל תשתו אלכוהול כשאתם נוהגים, היו ערניים ומרוכזים ואל תנסו להשוויץ לחבר'ה ולעשות דברים מטופשים. בהצלחה!

 

 

DRIVE- מתים כבר לקבל רישיון?

 

 

(כת”צ תמר ליכטינגר \ tamar.rosh1@gmail.com)