מגזין

(צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

איש של שלום: נפרדים משמעון פרס בהערכה גדולה

אוהבים אותך, שמעון פרס.

 ראש אחד   |   28/09/2016  |    |    | 

 

הבוקר, שבועיים לאחר שלקה באירוע מוחי, הלך לעולמו שמעון פרס, נשיא המדינה התשיעי וראש הממשלה לשעבר. את 93 שנות חייו הקדיש פרס למען מדינת ישראל, ואנו ב"ראש אחד" זוכרים ומוקירים את פועלו.

 

כשהיה בן 18 בלבד מונה פרס למזכיר תנועת הנוער העובד והלומד ובפרוץ מלחמת העצמאות כיהן בתפקידים ביטחוניים בארגון "ההגנה", הארגון הצבאי המרכזי של היישוב היהודי בתקופת המנדט הבריטי. ב-1959 נבחר לראשונה לכנסת. בשנים הבאות כיהן בתפקידים רבים ומגוונים בממשלות ישראל ושימש כשר הקליטה, שר התחבורה, שר התקשורת ושר ההסברה. ב-1974 רץ התמודד לראשונה לתפקיד ראש הממשלה. למרות הפסדו, הוא גרף 44% מקולות הבוחרים וכך מונה לתפקיד שר הביטחון. פרס זכה להערכה רבה בתפקיד זה, אך במערכת הבחירות הבאה הפסיד למנחם בגין ז"ל ומונה ליו"ר האופוזיציה, וכך גם במערכת הבחירות שלאחריה. בבחירות של 1984 חתמו שמעון פרס ויצחק שמיר ז"ל, יו"ר הליכוד, על הסכם רוטציה (הסכם חילופים בגוף פוליטי), שעל פיו יתפקד פרס שנתיים כראש הממשלה ושמיר יכהן בתפקיד זה כעבור שנתיים. כך נעשה פרס ראש הממשלה בפעם הראשונה וכעבור שנתיים כיהן כשר האוצר. נדמה היה כי אין תפקיד ששמעון פרס לא יכול לעשות.

 

בבחירות של 1992 מונה פרס לשר החוץ בממשלתו של יצחק רבין ז"ל. שנה לאחר מכן חתמו רבין ופרס על הסכם אוסלו ביחד עם יאסר ערפאת, ראש הארגון לשחרור פלסטין ולימים יו"ר הרשות הפלסטינית. בעקבות חתימת ההסכם זכו השלושה בפרס נובל לשלום ב-1995. כאשר נרצח ראש הממשלה יצחק רבין, בחרה הממשלה בפרס למלא את מקומו.

 

ב-1997 הקים פרס את מרכז פרס לשלום, שנועד לקדם שלום במזרח התיכון ושיתוף פעולה בין ישראל לשכנותיה. ב-2007 התמודד פרס לנשיאות המדינה וכיהן כנשיא עד 2014. בזמן כהונתו כנשיא זכה להערכה רבה מצד עם ישראל ומצד הממשלה, הפך לדמות נערצת בארץ ובעולם ופעל רבות לקידום השלום. עם סיום כהונתו שב לעמוד בראשות מרכז פרס לשלום.

 

כאמור, לפני כשבועיים עבר פרס אירוע מוחי ואושפז במצב קשה בבית החולים שיבא-תל השומר. היום לפנות בוקר, יום רביעי 28.9.2016, לקה פרס בלבו והלך לעולמו.

 

שמעון פרס היה איש של שלום. הוא שם לעצמו את ערך השלום כערך עליון במהלך כהונתו כחבר כנסת, כשר, כראש ממשלה וכנשיא המדינה. פרס היה איש מפתח בפוליטיקה הישראלית מקום המדינה ועד יומו האחרון, שימש מודל לחיקוי והיה אישיות אהובה ונערצת ברחבי העולם כולו. אנחנו נפרדים משמעון פרס בדמעות וזוכרים ומוקירים את פועלו. פרס, נזכור אותך לעד.

 

הלווייתו של שמעון פרס תתקיים ביום שישי הקרוב בשעה 11:00 בחלקת גדולי האומה בהר הרצל שבירושלים.

 

(כת"צ ענבל חייפץ)