מגזין

(צילום: Giphy)

איך תתמודדו עם בעיות קשב וריכוז?

יצאנו לבדוק מהן ההשפעות של הפרעות קשב וריכוז ואיך מתבגרים מתמודדים איתן.

 ראש אחד   |   11/11/2016  |    |    | 

 

 

מכירים את הרגע הזה בשיעור שהמחשבות מתחילות לנדוד ואתם בוהים בקיר הלבן שמולכם? רובנו מיד מתאפסים וחוזרים לסיכום שעל הלוח, אבל חלקנו, הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, נתקלים בקושי ממשי להתאפס על רגעי החולמנות האלה. 

 

 

 

הפרעת קשב וריכוז היא בעיה שעוברת בדרך כלל בתורשה ומתאפיינת בהסחות דעת, פעילות ללא מחשבה וחוסר מנוחה. כלומר קל מאוד לאבד ריכוז ועניין, ויש קושי לזכור את הנאמר. הפגיעה מתבטאת גם בלימודים אך גם בחיי היומיום. קורה לכם, למשל, שבאמצע שיחה עם חברים אתם נזכרים לפתע בשיר החדש של טיילור סוויפט? בעוד רובכם מצליחים לחזור לשיחה, אלה שסובלים מהפרעות קשב וריכוז עשויים לאבד את רצף השיחה ולהתקשות להשתלב בה שוב. שוחחנו על הנושא עם הפסיכולוגית הקלינית שרון אוסטפלד.

 

 


במה בעיות קשב וריכוז מתבטאות?

 


"הפרעות קשב וריכוז הן חוסר היכולת לשמור על קשב לאורך זמן או לשמור על ריכוז. למשל קושי להקשיב להרצאה בעל פה או לקרוא ספר ארוך, או קושי לזכור בעל פה שלבים בתרגיל ארוך בחשבון. ברגעים האלה לרוב מתרוצצות במהירות מחשבות שעוברות מנושא לנושא ומתקשות להישאר סביב אותו קו מחשבה. פעמים רבות בעיות קשב וריכוז מתבטאות גם בהיפראקטיביות או באימפולסיביות".

 

יש מצבים שבהם ההפרעה מחמירה?

 


"בתקופות של מתח ולחץ קשיי קשב וריכוז מחמירים. אבל בעיקר - סביבה שאינה מגלה הבנה, צוות הוראה שאיננו מכיר את הקושי ומשפחה שאינה תומכת עלולים להחמיר את המצב בגלל חוסר בטיפול הולם ובתמיכה רגשית".

 


כיצד משפיעה ההפרעה על המתבגר?

 


"הקושי בלימודים יכול להיות משמעותי מפני שאם מתקשים להתרכז בשיעור מפסידים חלק מהחומר הלימודי. קשה לקרוא ולכתוב טקסטים ארוכים וקשה לפתור בעיות עם שלבים רבים ומורכבים. יכול להיות שילד נבון עם קשיי קשב וריכוז לא יקבל ציונים טובים רק בגלל חוסר היכולת להקשיב לאורך זמן ולהתרכז, או אם הוא לא מקבלי טיפול הולם שיסייע לו להוציא את המקסימום מכל חומר נלמד. קשיים אלו עלולים לפגוע בדימוי העצמי שכן כדור השלג הזה של חוסר היכולת להתרכז, שגורר ציונים לא טובים, עשוי לגרום למתבגר לחשוב שהוא לא מספיק חכם. יש לציין כי אין קשר בין אינטילגנציה לבין יכולת או חוסר יכולת לזכור חומר בעל פה או לשבת במקום אחד לאורך זמן".

 


יש צדדים חיוביים בהפרעות קשב וריכוז?

 


”בוודאי! לאנשים עם ההפרעות האלה יש יכולת לשים לב לכמה התרחשויות בו זמנית, יש להם הרבה אנרגיה לפעילויות והם בעלי חשיבה יצירתית מאוד בגלל היכולת לחשיבה גמישה, זורמת ואסוציאטיבית".

 

 

(צילום: Giphy)

 


מתמודדים עם הבעיה


אחד מכל עשרה אנשים סובל מהפרעות קשב וריכוז, והן נפוצות בקרב בנים פי שלוש יותר מאשר בקרב בנות. ואולם במחקרים חדשים התגלה שבקרב בנות שכיחה הפרעת קשב ללא היפראקטיביות. לכן, בהיעדרו של סיפטום שמעורר תשומת לב לבעיה, פעמים רבות כלל לא מאבחנים אצלן הפרעות קשב מלכתחילה, פשוט כי מקשרים את ההתנהגות שלהן לחולמניות או לחלופין לעצלות, ולא סבורים שמדובר בהפרעה. כלומר ייתכן שהסטטיסטיקה הרווחת אינה מדויקת - כיוון שבנות רבות כלל לא מאובחנות.

 

אם אנחנו חושבים שיש לנו בעיית קשב וריכוז, למי כדאי לפנות כדי לקבל עזרה?


"כדאי לפנות קודם כול לרופא המשפחה או ליועצת בבית הספר, והם יפנו את הנער לגורם המתאים. מי שמוסמכים לתת אבחנה של קשיי קשב וריכוז הם פסיכולוג, נוירולוג או פסיכיאטר, והם עושים זאת על פי אבחון מקצועי".

 


במה כרוך תהליך האבחון?


"אפשר לאבחן את הקושי כבר בגיל הגן, אך מרבית הילדים מאובחנים אחרי כיתה א', כשהם נתקלים בקושי במערכת הלימודים. יש ילדים ובני נוער שבשל חוסר מודעות וידע מאובחנים בגיל ההתבגרות. ניתן לערוך אבחון פסיכולוגי או פסיכודידקטי, שמכיל בדיקות ומשימות מיוחדות הבודקות את הקשב והריכוז. גם נוירולוג יכול לאבחן על פי שיחה, התרשמות קלינית ושאלונים להורים ולצוות בית הספר. יש כיום גם אבחון ממוחשב לבדיקת קשיי קשב וריכוז. האבחון נותן הקלות ועזרה לתלמיד בשיעורים ובמבחנים בבית הספר".

 


ואיך בעצם מטפלים בהפרעות קשב וריכוז?

 


"ניתן לטפל בבעיה גם באמצעות טיפול תרופתי וגם בטכניקות מסייעות. הטיפול התרופתי ניתן כמרשם של נוירולוג או פסיכיאטר. בדרך כלל רושמים כדורי ריטלין, שהם חומר ממריץ שמעורר את המוח אך מרגיע התנהגות היפארקטיבית. ריטלין מגביר את הקשב ואת היכולת להתרכז והוא אכן עוזר לאנשים רבים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, אך יש לו תופעות לוואי כמו חוסר תיאבון ונדודי שינה, ויש שהתלוננו גם על תחושות דיכאון בעקבות נטילת הכדור. לכן רבים מעדיפים לא לקחת ריטלין. מלבד טיפול תרופתי, ניתן לטפל גם בטכניקות מסייעות במהלך הלימודים והמבחנים, כמו תוספת זמן בבחינות או יציאה להפסקות התאווררות באמצע השיעור".


האם יש לך טיפים להתמודדות עם הבעיה?

 


"מומלץ לבדוק אם יש קשיי קשב וריכוז אצל מומחה ולקבל סיוע תרופתי וייעוץ פסיכולוגי במידת הצורך. כדאי לדעת שקשיי קשב וריכוז אמנם מקשים על הלמידה בבית הספר, אבל יכולים להיות יתרון במצבי חיים שבהם נדרשת תגובה מהירה, יצירתיות ואנרגיה. הטיפ הכי חשוב: אל תיתנו לקשיים שלכם למנוע מכם לעשות דברים שאתם אוהבים ומאמינים בהם. חלק מגדולי האמנים והמדענים התמודדו עם קשיי קשב וריכוז. וולט דיסני, למשל, פוטר מעבודתו ככתב בעיתון כי טענו שלא היה מספיק יצירתי ולא ציית להוראות הממונה עליו, ואלברט איינשטיין לא דיבר עד גיל שלוש ונחשב לתלמיד בעייתי בבית ספר. אחד ממוריו אף אמר לו שלא יצא ממנו כלום בחיים".שוחחנו עם דנה (18), נטלי (14) וגיא (15), שלושה בני נוער שסובלים מבעיות קשב וריכוז.

ספרו לנו איך זה לגדול עם בעיית קשב וריכוז.


דנה: "אני מרגישה שזה מפריע לי בחיי היומיום. בלימודים אני לא מצליחה להתרכז במהלך השיעורים ולכן אני צריכה לקחת שיעורים פרטיים ובשיחות עם חברים כל דבר מסיח את דעתי, אפילו אוטובוס חולף מונע ממני לזכור מה רציתי לומר ולהיות שותפה בשיחה".


נטלי: "ההתמודדות לא קלה כיוון שבכל פעם שמדברים איתי או אל קבוצה גדולה אני לא מצליחה להתרכז, אני חושבת על דברים אחרים וזה מונע ממני לדעת מה קורה סביבי ולהיות חלק פעיל בסיטואציה".


גיא: "הייתי תלמיד מאוד מופרע לפני שאובחנה אצלי ההפרעה. הייתי מפריע בשיעורים בגלל הקושי להתרכז, והמורים לא ידעו איך להתמודד עם הרעש שאני עושה".


במה אתם מרגישים שההפרעה הכי משפיעה עליכם?


נטלי: "בעיקר בלימודים, אני צריכה לחזור הרבה פעמים על החומר הנלמד כדי להבין ולזכור אותו. אם יש רעש בכיתה, למשל תלמיד מקמט נייר, אני שוכחת את מה שלמדתי באותו הרגע וצריכה להתחיל מההתחלה".


דנה: "בעבר הרגשתי הרבה יותר כועסת ופחות טובה מאחרים, ההפרעה יכולה להיות מאוד מתסכלת לפעמים".


גיא: "ההפרעה גרמה לי להיות מבולבל ולהרגיש שונה. לפעמים דברים מצליחים לי ולפעמים פחות, אבל אני לומד להתמודד עם זה".

 


איך אתם מתמודדים עם הקשיים?

 


נטלי: "בהתחלה לקחתי ריטלין, וזה אכן עזר לי להתרכז, אך חוויתי תופעות לוואי לא פשוטות ולכן הפסקתי להשתמש בכדור. עכשיו אני מנסה למצוא דרכי התמודדות חדשות".


דנה: "אני עובדת מאוד קשה ואני רוצה תוצאות. התמודדתי עם בכי ותסכול, היו פעמים חשבתי שלא אצליח, אך למדתי מהי עבודה קשה והיום אני במגמת שיפור מאוד גדולה".


גיא: "אני יודע במה אני טוב יותר ובמה פחות, ובכל יום אני מנסה להשתפר ולהיות אדם, חבר ותלמיד טוב יותר".

 

(צילום: Giphy)

 


המורים מתייחסים להפרעות הקשב והריכוז שלכם?

 


דנה: "לצערי, חלק מהמורים לא התייחסו לקשיים שאני חווה וזה פגע לי בלימודים, אך הרוב בהחלט גילו הבנה ועזרו לי באמצעות תוספות זמן למבחנים וסיוע אישי במהלך שיעורים".


נטלי: "יש מורים שמגלים הבנה ועוזרים לאורך השנה, אך תמיד יש גם את אלה שפחות חשופים לקשיים של הפרעות קשב וריכוז ובגלל זה לא מבינים את ההתמודדות האישית שלי".


גיא: "כיום רוב המורים מודעים לקושי שלי ומאפשרים לי לצאת להתאוורר באמצע השיעור. ובזכות האבחון שיש לי אני מקבל הקלות במבחנים".


יש לכם עצה לבני נוער בעלי הפרעות קשב וריכוז?


דנה: "התמודדתי עם ההפרעה ללא ריטלין כי זה פחות התאים לי באופן אישי, אבל אני מאמינה שכל אחד שיש לו בעיה כלשהי חייב לפנות לעזרה מקצועית, אסור להתעלם מהבעיה!"


נטלי: "אני ממליצה לכל תלמיד שסובל מהפרעות קשב וריכוז שידבר עם המורים שלו ויסביר להם בדיוק מהי המשמעות של מצבו. אם הם יכירו ויבינו את הקשיים, אז ההתנהלות והסיוע בלימודים יהיו הרבה יותר טובים".


גיא: "תכירו בקשיים שלכם ותעבדו עם עצמכם כדי להיות יותר טובים, אל תוותרו! אני מאמין שכולם יכולים להצליח בלימודים אם משקיעים מספיק ועם אמונה עצמית. המפתח האמיתי להתמודדות הוא סביבה תומכת".

 

(כת"צ אור פרוכזט)