מגזין

(צילום: Giphy)

איך תדעו אם הקראש בעניין? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על שפת גוף

איך תדעו אם הקראש בעניין? או אם האדם שמולכם משקר לכם? יש לנו תשובות!

 ראש אחד   |   10/12/2016  |    |    | 

 

 

 

אנחנו כל הזמן מדברים וגם מקשיבים, אבל הגיע הזמן לפתוח את העיניים ולהבין הרבה יותר ממה שהבנתם עד כה. זוכרים את הילד שאמר שהוא לא שבר את העציץ בכיתה? הביטו לו בעיניים, אולי תזהו שהוא משקר. ראיתם את הילדה ששיחקה בשיער בזמן שהיא דיברה עם מישהו? היא כנראה מאוהבת. גם אתם מדברים מבלי לומר מילה - אתם פוערים את העיניים בהתרגשות, מתופפים ברגליים כשמשעמם ופורשים את ידיכם לרווחה כשאתם רוצים לחבק את ההורים שלכם. אתם מספרים לסביבה שלכם יותר ממה שחשבתם מבלי שאתם מתכווונים או מודעים לכך. האדם פיתח שפה שעוברת מדור לדור ולא מפסיקה להתפתח - וזה קורה מבלי לומר מילה.

 

 


הגענו לשיחה עם ענת הכט פישר, מומחית לשפת הגוף, להוטים וסקרנים לשמוע על השפה שכולנו מדברים ואולי לא מודעים אליה. הוצאתם דף ועט? התחילו להעתיק מהכתבה ולתרגל במחברת! סתם, צוחקים (אין בוחן פתע בשבוע הבא).

 


מהי שפת גוף? איך היא מתבטאת ביומיום?

 


"שפת הגוף שלנו באה להעביר מסר ולקרוא את הסביבה בלי מילים. אפשר לראות אותה בכל מקום שבו קיים שיח עם אנשים - מנאום מול קהל ועד דייט. כולם קוראים את שפת הגוף מגיל צעיר מאוד, אבל לא מצליחים לתמלל את זה - קוראים לזה אינטואיציה, תחושת בטן. כדאי ללכת על פי תחושת הבטן שלכם, אבל הישמרו! בשפת גוף אין שחור ולבן, לכל אדם קיימות תנועות גוף משלו, ויש להתאים את הקריאה לכל אחד ואחד".

 


האם יש דרכים "לשפר" את שפת הגוף שלנו?

 

(צילום: Giphy)

 


"כמובן שאי אפשר להפוך למשהו שאתם לא, אבל אתם תמיד יכולים להבליט את המעלות שלכם ולהשאיר מאחור את המגרעות. אם אתם מרגישים למשל שאתם מקרינים חוסר ביטחון בשפת הגוף שלכם, אני ממליצה ללמוד מווידאו של עצמכם איך אתם זזים, כך תוכלו לראות אתכם מכל הכיוונים ולנסות להבין האם חוסר הביטחון מוקרן בגלל אופן עמידה או ההליכה שלכם. אל תפחדו לקבל פידבקים מהסביבה ונסו לקרוא אנשים בסביבה הטבעית שלכם. אל תשכחו שזוהי שפה, וככל השפות גם היא מיומנות נרכשת".

 


מה הכי חשוב לבחון בשפת גוף של מישהו?

 


"רבים טוענים שהעיניים הן הראי לנשמה, והם צודקים. העיניים יכולות לעזור ללמוד בזמן קצר דברים מאוד עמוקים על מי שעומד מולכם. כשאתם ניצבים מול אדם לשיחה ואתם רוצים לקרוא את שפת הגוף שלו, הביטו בעיניו במהלך הרושם הראשוני. רושם ראשוני אורך ארבע דקות, ובזמן הזה רוב האנשים מתעסקים באיפור, בשיער ובמראה החיצוני. אבל אם תרצו להבין את מי שעומד מולכם, הביטו לו ישר בעיניים ונסו להבין את המשמעות מאחורי המבטים שלו - אם האישונים שלו מורחבים - אולי הוא מבוהל, אם העיניים שלו פעורות - אולי הוא נרגש, ואולי הוא בכלל ממצמץ באטיות ומשדר עצב".

 

 


אמנם שפת הגוף משותפת לכל האנשים בעולם ללא קשר לגילם או למגדרם, ובכל זאת מתבטאים בה פערי הדורות ויש הבדלים בקריאת שפת הגוף בקרב בנים ובקרב בנות.

 


האם אפשר לזהות דפוס התנהגות דומה בקרב כל בני הנוער ביחס לשפת גוף?

 

(צילום: Giphy)

 


"שפת הגוף מתפתחת גם לפי אופנות וגילים. למשל, תופעת הסלפי בפרט והסמארטפונים בכלל נכנסו ל'מילון שפת הגוף' של היום. פוזת הצילום, לדוגמה, יכולה להעיד אם המצטלם הוא ביישן או מוחצן".

 


אפשר לזהות אם מישהו משקר על פי שפת גופו?

 


"שקר עשוי להתבטא בתנועה מיוחדת, חריגה. אם אתם רוצים לחשוף שקר, אני ממליצה לדבר עם אותו אדם כמה דקות על נושאים רגילים, כמו מזג האוויר או העונה החדשה של 'מאסטר שף', נושאים שבהם אין לו מניע לשקר. רק לאחר מכן שאלו את השאלה הרגישה וראו מה השתנה בתנועות הגוף הנורמטיביות שלו. זה יכול לבוא לידי ביטוי בניתוק קשר עין או בעפעוף ארוך מהרגיל, למרות שזה כמעט ולא נראה לעין. נגיעה באף, התעסקות עם הידיים או ניקוי המשקפיים יכולים גם הם להתפרש כשקר. גם גמגום שלא היה קודם או הפסקה ממושכת לפני התגובה עשויים להעיד על שקר, מפני שלוקח לו יותר זמן לחשוב על תשובה הגיונית".

 


אנחנו בני הנוער תלמידים ובאים במגע יומיומי עם הצוות החינוכי של בית הספר. האם שפת הגוף של המורים שלנו משפיעה על הדרך שבה אנו תופסים אותם? על האינטראקציה בינינו?

 


"מורים רבים שמנסים להיראות סמכותיים, והם עושים זאת, למשל, באמצעות שילוב ידיים. אבל זה משדר ריחוק, הפעולה הזו יוצרת מעין חומה בינם ובין התלמידים. מורים שמדברים בקול רם או תוקפני, או לחלופין בקול חלש וחסר ביטחון - מצביעים על ריחוק נפשי. לעומת זאת, מורים שיוצרים קשר עין עם כל תלמיד ותלמיד, שמדברים בטון נעים, בגובה העיניים, ומבטאים חוש הומור יכולים להיחשב כנחמדים יותר - והתלמידים עשויים להרגיש עמם יותר בנוח".

 


ולשאלת השאלות: איך אפשר לדעת אם מישהו מעוניין בנו?

 


"בקרב נשים, חשיפה של אזור הצוואר ושורש כף היד מצביעה על התעניינות, וגם ישיבה רגל על רגל ופנייה לכיוונו של האחר נחשבת תנועת חיזור. בקרב גברים, סידור של אזור החגורה והז'קט, הזזת השפתיים וחשיפת אזור הצוואר נחשבים למחוות של חיזור. בפעם הבאה שאתם עומדים מול הקראש שלכם, חפשו את הסימנים האלה! אבל חשוב לזכור - בסופו של דבר לכל אחד יש שפת גוף משלו וחשוב לנסות להבין אותה לפני שמסיקים מסקנות בפזיזות".

 

 

(צילום: Giphy)

 

אז אחרי שהבנו מה המשמעות של שפת הגוף, אפשר להתייחס למחוות גופניות ספציפיות ולמשמעות שלהן. חשוב לציין שאלו הסברים כלליים שאינם תקפים בהכרח לכל אחד, הרי בסופו של דבר כולנו שונים וזזים אחרת.

 

ידיים שלובות: חוסר עניין, ריחוק, ולעתים ביקורתיות.

 

תיפוף ברגליים: חוסר סבלנות או חוסר ריכוז.

 

השענת סנטר על היד: שעמום.

 

קשר עין ממושך:  התעניינות.

 

הימנעות מיצירת קשר עין: ביישנות, חוסר עניין או שקר.

 

 

 

 

(כת"צ עופרי ריינר)