מגזין

(צילום: shutterstock)

איך מתקבלים ליחידות הבידור והתקשורת בצה"ל? כל מה שצריך לדעת בתהליך המיון והשיבוץ לצה"ל

אילו יחידות קרביות מקבלות בנות? איך מגיעים לגל"צ? איך דוחים שירות? השאלות האלה מוכרות לכם? אנחנו מניחים שכן! גייסנו את מפקד "מיטב", אל"ם ערן שני, לסשן שאלות ותשובות על תהליך המיון והשיבוץ לצה"ל.

 ראש אחד   |   04/06/2016  |    |    | 

 

 

חוץ מקב"א, דפ"ר ומושגים נוספים שקשורים לצו הראשון, יש עוד המון שאלות ותהיות בנוגע לגיוס. כדי להבהיר את העניינים, שוחחנו עם מפקד "מיטב" (האגף בצה"ל שאחראי על גיוס מלשב"ים) , אל"ם ערן שני, וחזרנו עם תשובות לשאלות שאתם העליתם בדף הפייסבוק שלנו. מקווים שהצלחנו להועיל!

 

בתום הצו הראשון מוזנים הנתונים של כל המלש"בים בקיוסק המידע האישי שלהם באתר "עולים על מדים". הנתונים האללה כוללים את הקב"א (קבוצת איכות שנעה בין 56-41), הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני שציונו נע בין 90-10) והסעיפים בפרופיל הרפואי. נתונים אלו חשובים במיוחד מכיוון שהם יקבעו לאילו מיונים תוכלו לגשת ולאילו לא. מלש"בים רבים מבולבלים מהעניין הזה ומבקשים הבהרה.

 

מדוע אי אפשר לפרסם את נתוני הסף הנדרשים כדי לקבל מיון לתפקיד ספציפי? ברוב המקרים, התשובה השלילית מתקבלת מאוחר מדי ולמלש"בים אין אפשרות לערער.

 

"נתוני הסף לתפקידי הצבא אינם חשופים ומפורסמים. אין להסתמך על פרסומים בפורומים שאינם גורם רשמי של צה"ל, שכן נתונים שמפורסמים בפורומים אלה אינם בהכרח מדויקים. בסיום הליכי הצו הראשון ויום המא"ה (יום מיון מיוחד לבנות) כל מלש"ב מקבל שאלון העדפות שבו מופיעים כלל היעדים אליהם הוא מתאים. ההתאמה לתפקידים השונים נקבעת על פי מכלול הנתונים האישיים והרפואיים".

 

כיצד מתקבלים ליחידות הבידור והתקשורת בצה"ל (גל"צ, עיתון "במחנה", להקה צבאית, תאטרון צה"ל, תזמורת צה"ל, יחידת ההסרטה וכדומה)? ומתי נערכים מיונים אלו?

 

"תהליך המיון ליעדים אלו מתבצע במתכונת חד-שנתית. ההרשמה נערכת באתר 'עולים על מדים' החל מחודש אוגוסט ועל לחודש ספטמבר. מועד המיונים מפורסמים באמצעי התקשורת ובאתר 'עולים על מדים', כך שלכל מלש"ב המעוניין להשתתף במיונים ניתנת ההזדמנות להגיש בקשה. לאחר ההרשמה 'מיטב' בודקת את כלל הבקשות בצורה מרוכזת. מלש"בים הנמצאים מתאימים על פי נתוניהם האישיים יקבלו זימון למיון ליעד שביקשו. ניתן להירשם לכל אחד מהיעדים ולהתמיין אליהם במקביל".

 

האם יש יחידות קרביות שלא מקבלות בנות? אם כן, למה?

 

"בשנתיים האחרונות גדלה המוטיבציה לשילוב נשים בלחימה באופן משמעותי ונפתחו שני גדודים מעורבים נוספים. בצה"ל קיימים למעלה מ-900 מקצועות, ומהם רק 120 אינם פתוחים לנשים. עיקר התפקידים אשר סגורים בפני נשים הם תפקידי לחימה שונים שמטעמים שעיקרם פיזיולוגיים לא ניתן לשלב בהם לוחמות".

 

 

בעבר דובר על כך שצה"ל הולך לשנות את שיטת המיון הראשונית שלו בצו הראשון – קב"א, דפ"ר וכו'. האם ישנה התקדמות בשינוי זה?

 

"בימים אלו מתקיימת עבודת מטה נרחבת בתחום המיון לצה"ל. היא עתידה להיכנס בהדרגה מסוף שנת 2016, ומטרתה ליצור פרופיל יכולות מלא יותר לכל מועמד, לייצר תהליך מיון מקיף ומלא ככל הניתן בלשכות הגיוס ולהביא להגברת היעילות של הכלים הקיימים ולהוסיף מרכיבים חדשים למיון הראשוני".

 

הזדמנות שנייה

 

המיונים לתפקידים האיכותיים הם קשים, ולא תמיד צולחים אותם בפעם הראשונה. מלבד זאת, מלש"בים רבים מבולבלים בנוגע לנהלים השונים, למשל נוהל דחיית שירות, או שהם תוהים על האפשרות שלהם להתמיין במקביל לכמה מסלולים צבאיים וכו'. 

מדוע לא ניתן להתמיין לשני תפקידים במקביל? אילו מיונים סותרים את אילו?

 

"מדרג המיונים נקבע על ידי צרכי הצבא. לדוגמה, נקבע כי עבור גברים הנמצאים מתאימים, טיס נמצא בראש סדר המיונים ולא ניתן להתמיין ליעד נוסף במקביל מלבד יעדים ספציפיים בחיל המודיעין, יום שדה לסיירות ומסלולי העתודה. מרגע סיום הליכי הצו הראשון, יום המא"ה (לבנות), ובסיום דירוג שאלון ההעדפות, ניתן לקבל מיון קדם צבאי. כל מועמד לשירות ביטחון יכול לקבל מיון לתפקיד הדורש מיון קדם צבאי בהתאם לנתוניו האישיים, רצונותיו וצרכי הצבא. על מנת לאפשר הזדמנות שווה לכל אחד מהמועמדים, צה"ל מאפשר מיון אחד בלבד בשנתון הגיוס. דבר זה נעשה במטרה לתת הזדמנות שווה לכלל המלש"בים. ישנם יעדים יוצאי דופן שהשירות בהם הוא התנדבות שאליהם ניתן להתמיין במקביל: יעדי לחימה לנשים, מסלול טייס לנשים, מסלולי עתודה אקדמית ועתודה טכנולוגית, מסלול תלפיות, תפקידים מוגדרים בחיל המודיעין ומיונים לאשכול הווי, תקשורת ועיתונאות צבאית (מיון שניתן במקביל רק באותו האשכול)".

 

כיצד מתנהל נוהל דחיית השירות עקב מכינה או שנת שירות? אם מלש"ב מתקבל לתפקיד בכיתה י"ב, האם התפקיד מוקפא עבור המלש"ב והוא יגויס אליו בתום המכינה/שנת שירות?

 


"הרישום למכינה קדם צבאית או לשנת שירות מתבצע עד ל-31 למרץ של כיתה י"ב מול האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון. ברוב המקרים השיבוץ הקדם-צבאי נשמר, אך ישנם מסלולים מיוחדים שהמועמדות אליהם מוקפאת ונבחנת מחדש בשנתון הגיוס העדכני".

 

אם מלש"ב ניסה להתמיין בעבר לתפקיד ספציפי ולא הצליח להתקבל, ולאחר מכן דחה את הגיוס בחצי שנה או שנה מסיבה כלשהי - האם הוא יכול להתמיין לאותו תפקיד שוב? אם לא ניתן להתמיין לאותו תפקיד שוב, האם ניתן לערער דרך היחידה עצמה ולגשת למיונים שוב?

 

"הליך המיון הוא חד-פעמי במטרה לשמור על שוויון הזדמנויות בין המיועדים לשירות ביטחון. האפשרות היחידה לדון מחדש בשאלת השיבוץ למקצוע הדורש מיון הוא בבחינה מחודשת של תוצאות המיון.
חריג לעניין זה הוא ביצוע יום שדה חוזר בחלוף שנה לבוגרי מכינה או שנת שירות, וזאת בשל החשיבות הערכית הגבוהה שצה"ל רואה בשירות ביחידה קרבית-התנדבותית ומתוך הבנה כי התהליך שעובר המלש"ב בשנת השירות או במכינה רלוונטי ומשפיע על תוצאות מיונים אלה".

 

אם מלש"בית רוצה להתמיין לתפקיד מסוים אך היא לא קיבלה אותו בשאלון ההעדפות לאחר יום המא"ה, מה היא יכולה לעשות?

 

"בשאלון ההעדפות מוצעים תפקידים המתאימים למלש"בים על פי מכלול נתוניהם האישיים, ובין היתר הישגיהם במבחני המיון, הפרופיל הרפואי, ציון העברית, נתוני ההשכלה, תוצאות יום המא"ה לבנות ועוד. כלומר, במידה ולא הוצע תפקיד מסוים בשאלון ההעדפות, פירוש הדבר שאין המלש"ב עומד בנתוני הסף לתפקיד. למרות זאת, ניתן תמיד לפנות למרכז השירות של 'מיטב' בבקשה לקבלת מיונים לתפקיד ספציפי, והבקשה תיבחן כחריג על ידי הגורמים הרלוונטים".

 

חיל המודיעין מודיע על תשובת קבלה או אי קבלה לחיל בשלב מאוד סמוך לגיוס המלש"ב. לצערנו, המון מלש"בים נופלים ומוצאים את עצמם רגע לפני הגיוס משובצים לתפקיד כלל צה"לי שכנראה לא ימצה את הכישורים שלהם. מה מלש"בים שנתקלו בבעיה כזו יכולים לעשות? האם 'מיטב' יכולים לזמן לראיונות קצין מיון ולמצוא עבורם תפקידים איכותיים? האם ניתן לדחות למלש"בים אלו את תאריך הגיוס כדי לתת להם עוד זמן להתמיין?

 

"לאחרונה חל שינוי במדיניות, וניתן יהיה להסיר מועמדות של מלש"ב לחיל המודיעין עד לחודשיים ממועד הגיוס. 'מיטב' עושים את מרב המאמצים על מנת לשבץ באופן פרטני כל מי שהוסר מחיל המודיעין בתקופה זו (למעט מיועדים ללחימה), ואלה מזומנים לראיונות אישיים על ידי 'מיטב' לצורך בחינת שיבוצם".

 

ARMY - בהצלחה, מקווים שעזרנו! 

 

(קרן קוזלוב / keren.rosh1@gmail.com)