מגזין

(צילום: יוטיוב)

איך להגדיל את הביטחון העצמי שלנו ומה הקשר שלו להצלחה בחיים?

ביטחון עצמי הוא אחד הכלים שמבטיחים הצלחה בתחומים רבים בחיים, ולכן הוא חשוב לנו כל כך. ממה מושפע הביטחון העצמי שלנו וכיצד אפשר לחזק אותו? 

 ראש אחד   |   12/08/2016  |    |    | 

 

כולנו רוצים להרגיש טוב עם עצמנו, גם בגיל ההתבגרות וגם בתקופות אחרות בחיים, ולכן ביטחון עצמי הוא נושא רלוונטי תמיד. שוחחנו עם הפסיכולוגית אליס בר נס על תחושת הביטחון העצמי כדי להבין טוב יותר את הנושא.

 


נתחיל מהבסיס - מהו ביטחון עצמי?

 


"ביטחון עצמי הוא בעצם השם שאנחנו נותנים לאמונה ביכולות שלנו בתחומים שונים, למשל התחום החברתי והתחום הלימודי. יש ביטחון עצמי שהוא מיוחד לתחום מסוים ויש ביטחון עצמי כללי, שמתבטא באמונה שלנו להצליח בדבר כלשהו".

 


עד כמה משפיעה עלינו רמת הביטחון העצמי שלנו?

 


"השפעת הביטחון העצמי שלנו על החיים נרחבת וגדולה כי האמונה מעלה את הסיכוי להצליח. אנשים שיש להם תחושה טובה כללית בנוגע ליכולת שלהם להצליח כנראה אוחזים באמונה הזאת בעצמם גם בתחומים ספציפיים - ההפך לא תמיד נכון".

 


אז ביטחון משפיע על ההחלטות שלנו?

 


"בדרך כלל, ברגע שלאדם יש ביטחון עצמי גבוה, הוא נועז יותר, הוא מנסה יותר - ולכן הרבה פעמים מצליח יותר. הוא מפלס לעצמו את הדרך, הוא בונה לעצמו דברים. בדרך כלל כשאדם לא מאמין בעצמו, כשיש לו ביטחון עצמי נמוך, אז הוא נמנע מלנסות, הוא פחות יצא מהבית, הוא פחות ינסה לרכוש חברויות חדשות, פחות ינסה בתחום הלימודי - ולכן פחות יצליח".

 


כלומר חשוב שיהיה לנו ביטחון עצמי גבוה.

 


"חשוב שיהיה ביטחון עצמי מציאותי. כלומר אנחנו צריכים להאמין ביכולת שלנו להצליח, אבל חשוב שהאמונה הזאת לא תהיה מוגזמת וגם לא קלושה, היא צריכה להתאים ליכולות שלנו. חשוב שהאדם יאמין בעצמו אבל גם חשוב שהוא יכיר את המגבלות שלו. למשל, אם אני לא טובה במתמטיקה, כנראה עדיף שלא אצטרף לנבחרת המתמטיקה של בית הספר, או אם לא הוכשרתי בענף ספורט מסוים, לא אנסה להתחרות בו. צריך להיות מחוברים להתנסויות וליכולות שלנו. מי שיש לו ביטחון עצמי גבוה מציאותי מסוגל לעמוד טוב יותר בכישלונות שהוא חווה מכיוון שהוא מאמין שלבסוף הוא ינחל גם הצלחות. כיוון שאי אפשר להימנע מכישלונות בחיים, חשוב מאוד לדעת לקבל אותם ולא להתייאש, וזו אחת הפונקציות החשובות של ביטחון עצמי".

 

 

כיצד משפיעה הסביבה על הביטחון שלנו?

 

 

"הסביבה משפיעה על הביטחון העצמי שלנו באופן קריטי. הרי היא שבונה את הביטחון העצמי שלנו, בעיקר בתחילת החיים. מה שבונה לילד קטן את הביטחון העצמי שלו הן התגובות של ההורים שלו שאומרים לו 'איזה ילד יפה, חכם ומוצלח אתה' - ולפעמים להפך, לצערנו. אמנם הסביבה ממשיכה להשפיע עלינו בשנים מאוחרות יותר בעוצמות פחותות, אבל ההשפעה ישנה. הדרך שבה ההורים והחברים משקפים לנו את עצמנו מעצבת את הביטחון העצמי שלנו לטוב ולרע".

 


אילו גורמים יכולים להחליש את הביטחון העצמי?

 


"אנשים ביקורתיים מחלישים את הביטחון העצמי שלנו, ובייחוד אם אלה אנשים משמעותיים לנו. גם כישלונות חוזרים במשהו שאנחנו מנסים להצליח בו יכולים לפגוע בביטחון שלנו. אם, למשל, אנחנו חווים דחייה חברתית שחוזרת על עצמה, אנחנו מרגישים מעין כישלון בתחום החברתי".

 

 

בטוחים בכל תחומי החיים

 


ביטחון עצמי מושפע מחוויות חברתיות - אך הוא גם משפיע עליהן ומעצב אותן.“אנשים שיש להם ביטחון עצמי גבוה מתנסים, יוצאים וחווים, ולכן יש להם יותר ניסיון במצבים חברתיים והם יודעים להתנהל בהם נכון”, מסבירה אליס. “בזכות הניסיון והיכולת הזו הם משדרים לסביבה מסר ברור - ‘אני יכול, אני שווה, אני בן אדם ששווה להכיר’ - ואנשים נמשכים לזה. כשאנשים מקרינים תחושה שהם לא שווים, שהם לא מעניינים, שהם לא יפים, הרבה פעמים אנשים נרתעים כי הם הופכים שותפים לאמונה של האדם הזה שהוא לא שווה”.

 


ברור שביטחון עצמי גבוה הוא טוב ומועיל. אבל מה קורה כשהביטחון העצמי גבוה מדי? יש דבר כזה?
"כולם מכירים את חוסר הנעימות שכרוך בשהות לצד אדם יהיר שחושב שהוא יותר טוב מאחרים, שמשדר לאחרים שהם נחותים ממנו. זה אדם שלא נעים להיות בחברתו והוא מרתיע. אבל חשוב להבין שלעתים קרובות מה שלנו נדמה כביטחון עצמי מוגזם הוא בעצם תוצאה של ביטחון עצמי נמוך. מה שאדם כזה משדר לנו זה הגנה מפני הפגיעות שלו. אדם שלא מאמין בעצמו ומרגיש מאוד פגיע עשוי לשדר לסביבה את ההפך, ולעתים הגישה שהוא מקרין מוקצנת ופוגענית. אדם כזה הוא מאוד שברירי. אם מישהו ישדר לו שהוא לא כזה נפלא ולא כזה מדהים, הוא יכול להיפגע עד עמקי נשמתו ולהרגיש מאוד מושפל".

 


ומה עם תחום הלימודים? ביטחון עצמי משפיע גם בתחום הזה?

 


"כן, בהחלט. הביטחון העצמי יכול להשפיע על הצלחה בכל תחום. הוא משפיע על הבחירה להתנסות או להימנע. אם אני מאמינה שאני אצליח, אז אני ארשה לעצמי לעבוד קשה, אני ארשה לעצמי להתחייב לתחומים רבים שמאתגרים אותי, שדורשים ממני להשקיע, שאולי אפילו קשים לי במידה כזאת או אחרת - אבל אני ארשה לעצמי. נכון שיש אנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך שיעבדו קשה וינסו לעמוד באתגר, אבל בדרך כלל כשסובלים מחוסר ביטחון עצמי נמנעים מהיענות לאתגר כי חוששים שבמילא העמל לא יישא פרי או שהתוצאה לא תהיה מספיק טובה".

 


איך אפשר לחזק את הביטחון העצמי שלנו?

 


"ביטחון עצמי נבנה מהתנסויות ומחוויות. אדם צריך להתנסות ככל האפשר - במידה סבירה ומותאמת ליכולות שלו ולפי הסיטואציה - ולהעז, וככה הוא יגדיל את סיכויו להצליח. חשוב להבין שלפעמים אדם לא יכול להתנסות בגלל שהביטחון העצמי ההתחלתי, שאמור להיבנות בילדות, הוא כל כך ירוד ופגוע, שעליו לפנות לטיפול רגשי מקצועי. בכל מקרה הדרך היא לנסות ולהתנסות, כי בלי התנסויות לא יהיו הצלחות".

 

 

(מאת כת"צ ענבל חייפץ)