ראשי

(צילום: איתי פנקס)

איך זה להיות סטארטאפיסט בגיל 15? ריאיון עם איתי פנקס שפיתח 13 אפליקציות מוצלחות

וטיפים למפתחים הצעירים. GOALS#

 ראש אחד   |   29/04/2017  |    |    | 

 

 

אפליקציות הן חלק בלתי נפרד מחיינו, ולכן פיתוח אפליקציות הוא מהעבודות הנחשקות ביותר בימינו. אם לא שמעתם מעולם את אחד הדודים מכריז "יש לי רעיון לאפליקציה שאתם פשוט חייבים לפתח!", כנראה הברזתם מיותר מדי ארוחות משפחתיות. ובכן, אולי כדאי לכם להתחיל ולהקשיב להצעות של בני המשפחה, מפני שפיתוח אפליקציות הוא תחום שגם צעירים יכולים להיכנס אליו. איתי פנקס, נער בן 15 מהוד השרון, הפך את המשיכה לעולם הטכנולוגיה למקצוע לכל החיים. בעוד פחות מחודש יעלה איתי לכיתה י׳, והוא כבר הספיק לפתח בעצמו 13 אפליקציות לאייפון, בהן אפליקציה שעוזרת לצעירים להתעורר בבוקר ולהגיע לבית הספר בזמן ואפליקציה שמחשבת את החלק היחסי של כל סועד בתשלום חשבון במסעדה. תפסנו לשיחה קצרה את מי שהוכתר פעמיים בשבועות האחרונים כאחד הצעירים המשפיעים בישראל - גם על פי מגזין הכלכלה ״פורבס״ וגם על פי עיתון הכלכלה ״גלובס״. ואם שמו של איתי מצלצל לכם מוכר, אולי זה מפני שביום העצמאות האחרון בחרו בו הכת"צים של ראש אחד לאחד מבני הנוער שראויים להדליק משואה ביום העצמאות!

 


מתברר שפיתוח אפליקציות לא מצריך רק רצון עז ומצב רוח טוב, אלא גם השקעה לא מבוטלת של זמן בלמידה ובעשייה. איתי מספר שהוא משקיע בעיסוק זה את רוב זמנו אחרי שעות הלימודים ומציין שהוא מקבל תמיכה מוחלטת מכל הסובבים אותו.

 


מתי נחשפת לראשונה לעולם האפליקציות?

 


״לאפליקציות נחשפתי בגיל עשר, כשקיבלתי את האייפד הראשון שלי. אחרי שבחנתי אותו מכל הכיוונים והבנתי איך מתפעלים אותו, חקרתי את הפיצ'רים שלו והתנסיתי באפליקציות רבות. התחלתי לתהות איך הן עובדות, מה קורה 'מאחורי הקלעים', איך אפליקציות נוצרות ומה נדרש כדי לפתח אותן".

 


ומה הוביל אותך להחליט שאתה רוצה להתחיל לפתח אפליקציות?

 


״מאז ומתמיד התעניינתי בטכנולוגיה, במחשבים ובעיקר בגאדג׳טים ובמכשירים סלולריים. כשהייתי בן עשר, היו לי רעיונות לאפליקציות שהייתי צריך באותה תקופה, אז פשוט חיפשתי בחנות האפליקציות או בגוגל ולא מצאתי. זה גרם לי לחשוב - למה שלא אפתח את זה בעצמי?״

 


ומה היה הצעד הבא?

 


״התחלתי ללמוד תכנות בקורס של המרכז לפיתוח מנהיגות טכנולוגית. לא תמיד הבנתי את הקשר בין החומר שלמדתי לבין פיתוח הרעיון שהיה לי, אבל לא התייאשתי והמשכתי ללמוד קשה עד שהבנתי אילו תכנים רלוונטיים אליי ואילו פחות. כשהייתי זקוק לעזרה, פניתי אל המורים שלי וחיפשתי תשובות בגוגל, קראתי מגוון תשובות, הבנתי מה אני צריך והמשכתי הלאה״.


מה גורם לך להשקיע כל כך הרבה זמן ואנרגיות בתחביב הזה?


״אני מאמין שכל אדם צריך להשקיע במה שהוא אוהב ולהחליט מה הכי חשוב עבורו. אני החלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות, ואני משקיע בזה כמעט את כל הזמן הפנוי שלי ואם אין לי זמן פנוי, אני מפנה את הלו״ז בשביל זה״.

 


איך הסביבה מגיבה להשקעה האדירה שלך בתחום הזה?

 


״לשמחתי, כל הסובבים אותי מאוד מפרגנים לי. אני משתדל להקיף את עצמי רק באנשים שעושים לי טוב ומחדירים בי מוטיבציה. גם הצוות בבית הספר מפרגן ומתחשב, וזה מאוד עוזר״.

 


את הכוח שמקנה הידע בתכנות ופיתוח אפשר לרתום למטרות חברתיות חיוביות. איתי מציין את אפליקציית Voluntree פרי פיתוחו כפרויקט שהוא גאה בו במיוחד. ״האפליקציה מחברת בין אנשים שרוצים להתנדב ולהקדיש מזמנם לפעילויות למען הקהילה ובין עמותות וארגונים שמחפשים מתנדבים. בנוסף, כל אחד יכול ליצור אירוע התנדבות משלו ולגייס מתנדבים דרך האפליקציה״, מספר איתי.


מנין שאבת את הרעיון?


"גם אני וגם חברים חיפשנו מקומות להתנדב בהם בזמננו הפנוי והופתענו מהקושי של מציאת מקום להתנדב בו - הרי אנחנו לא מכירים את כל המקומות האפשריים. לא מצאתי פלטפורמה שמרכזת בצורה טובה את כל אפשרויות ההתנדבות אז החלטתי לפתח את הרעיון בעצמי. פניתי לחברת סטארט־אפ ישראלית בשם RapidAPI, ושם עזרו לי בפיתוח ובעיצוב האפליקציה”.

 

 

נתקלת בקשיים בדרך?

 


״הקשיים שנתקלתי בהם במקרה הספציפי הזה היו קטנים, למשל ליצור קשר עם עמותות שיפרסמו את עצמן באפליקציה. לא היו לי אנשי קשר בעמותות האלה, אבל הצלחתי למצוא דרכים לתקשר איתן, ואני שמח לראות שאנשים אכן מפרסמים באפליקציה וגם מחפשים מקומות להתנדב בהם. באופן כללי תמיד נתקלים בקשיים, ואלה בדרך כלל קשיים טכניים שנוגעים לעיצוב או לתפעול האפליקציה״.

 


למרות הקשיים - אתה מתכוון לעסוק בתחום הזה גם בעתיד?

 


״אני לא יודע אם אעסוק בפיתוח באופן ספציפי, אבל בהחלט ארצה להמשיך בתחום האפליקציות. זה מאוד מעניין אותי ואני שמח שגיליתי את זה בגיל צעיר, לכן אני משקיע בעיסוק הזה הרבה כבר עכשיו. אין לי חלום ממוקד לגבי העתיד שלי בתחום הזה, אבל אני בהחלט חושב שאם אמשיך לעסוק בזה, לעבוד קשה ולהתחבר לאנשים חדשים - אגיע למקום הנכון״.

 


איפה אתה רואה את עצמך מבחינה מקצועית בעוד חמש שנים?

 


״אני מאמין שבעוד חמש שנים אדע לפתח אפליקציות לפלטפורמות נוספות מלבד האייפון. אבל אין לדעת, העולם הזה מתקדם בקצב מטורף. אולי בעוד חמש שנים כבר לא יהיו יותר אפליקציות״.

 


מהו הטיפ הטוב ביותר שאתה, מומחה צעיר, יכול לתת לבני נוער שרוצים ללכת בדרכך?

 


״פיתוח אפליקציות ותכנות בכלל הם תחומים רחבים מאוד, לכן כדאי להחליט כבר בתחילת התהליך על הנושא של האפליקציה ועל סוג הטכנולוגיה שהיא מכוונת אליו - אייפד, מכשיר סלולרי או מחשב. לאחר מכן כדאי להתחיל ללמוד על הנושא הנבחר ועל תהליך פיתוח האפליקציה, להתערות בקהילות שמתעסקות בזה, לא להתבייש לשאול שאלות ולהגיע לאירועים וכנסים בנושא - אפשר ללמוד שם המון״.

 

 

הצעד הראשון
לפני שאתם מסתערים על המחשב ומתחילים להגשים את החלום, חשוב ללמוד את הטכניקה. איפה בני נוער יכולים ללמוד פיתוח ותכנות? הרשימה הבאה תשפוך אור על התעלומה.


1. המרכז לפיתוח מנהיגות טכנולוגית - ארגון שמציע קורס רב־שנתי בכמה נקודות ברחבי הארץ (וגם אונליין) ומציע לימודי פיתוח אפליקציות לכל הפלטפורמות. ״שם התחילה הדרך שלי בתחום. למדתי את הבסיס ויותר מזה - איך לחשוב מחוץ לקופסה״, מספר איתי. היכנסו לכתובת
techleaders.co.il או חפשו בפייסבוק "המרכז לפיתוח מנהיגות טכנולוגית".

2. Scratch - פלטפורמה בסיסית למדי אך ידידותית במיוחד, המאפשרת ליצור משחקי אנימציה פשוטים בהתבסס על עקרונות מעולם התכנות. התוכנה הזו מומלצת בעיקר לילדים צעירים יותר, והיא קרש קפיצה טוב למים העמוקים של התכנות המתקדם. להורדת התוכנה היכנסו לכתובת scratch.mit.edu.

3. Codecademy - אתר חינמי שמלמד פיתוח בכל הרמות ובכל הסוגים, צעד אחר צעד. תוכלו למצוא שם מדריכים אינטרנטיים שיעזרו לכם להעביר את האפליקציה, את התוכנה או את האתר שלכם משלב הרעיון לשלב המוצר המוגמר. היכנסו לכתובת codecademy.com.

4. Stack Overflow - קהילת פורומים ענקית שמספקת תשובה לכל שאלה בתחום התכנות והפיתוח. סביר להניח שתחילה תעדיפו ללמוד בצורה קצת יותר מובנית ומסודרת, אבל זו אפשרות טובה בעבור מי שיש לו ידע בסיסי בתחום. היכנסו לכתובת stackoverflow.com.

5. code.org - מיזם מדובר שחברו אליו ענקיות טכנולוגיה כמו מיקרוסופט ופייסבוק, ומטרתו להפיץ את לימודי התכנות בעולם. באתר תוכלו למצוא מגוון של תכניות לפי רמות ותחומי עניין, והם יהיו הצעד הראשון בלימודי התכנות שלכם. היכנסו לכתובת code.org - כי מה שטוב לביל גייטס טוב גם בשבילכם.

 

 

(מאת כת"צ עילי שמעוני)