מתגייסים

רגע לפני שעולים על מדים (באדיבות yesVOD)

איזה תפקיד צריך לבקש במיוחד ולמה לא כדאי לדחות צו ראשון? קבלו 6 טיפים לקראת המיונים לצה"ל

רגע לפני שאתם מתמיינים לתפקידים שונים לקראת השירות הצבאי שלכם, יש כמה דברים חשובים שכדאי מאוד שתדעו

 ראש אחד   |   12/05/2018  |    |    | 

מתוך אתר צה"ל

הליכי המיון לצה"ל מתחילים כבר בצו הראשון, אך השלב בו אתם מתייצבים באמת "פנים מול פנים" מול הליכי המיון המתקדמים הוא דווקא בכיתה י"ב. אז איך מגיעים מוכנים יותר? קבלו כמה טיפים מראש מדור איתור ומיון.

1. התייצבו לצווים המקדימים - חשוב להתייצב לצו הראשון וליום המא"ה בפעם הראשונה בה זומנתם אליהם ולא לדחות אותם ללא סיבה מוצדקת. הליכי המיון המתקדם מתחילים כבר בתחילת כיתה י"ב ולא תמיד ניתן לדעת מתי תהיה מכסה נוספת לצו שדחינו. אם תסיימו מוקדם את הליכי הצו הראשון ויום המא"ה, שאלון העדפות ייפתח עבורכם מוקדם יותר, וכך יהיו לכם אפשרויות רבות יותר לקבל מיונים לתפקידים המתאימים לכם.

2. אל תמעיטו בערככם בשאלון ההעדפות - בשאלון ההעדפות קיים פרק העוסק בשיקולים ורצונות אישיים אותם ניתן לדרג בציון 1-5. החלק הזה של השאלון מחליף למעשה שיח פנים-מול-פנים ומאפשר לנו לדעת מה האנשים שמדרגים את השאלון באמת חושבים על עצמם. השאלות בפרק זה עוסקות ברצונות לגבי מסגרת השירות ובנושאים הקשורים ליכולות אישיות והעדפות. מומלץ שלא תמעיטו בערככם ותדרגו את יכולותיכם באופן נמוך. אם תעשו זאת, תחסמו לעצמכם אופציות לפתיחת תפקידים שיכולים להתאים לכם מאוד בשאלון ההעדפות.

3. שמרו על ראש פתוח - בצבא אנו זוכים ללמוד ולעסוק בתחומים שאולי באזרחות בכלל לא היה יוצא לנו לשמוע עליהם. אי אפשר לצפות לקבל בדיוק את מה שרוצים כאשר עשרות אלפי מלש"בים מתמיינים לאותו היעד ולכן, לא כדאי להיות מקובעים על תפקיד אחד ספציפי. עדיף לדרג תפקידים רבים מעולמות שונים בשאלון על מנת שתוכלו להרחיב אופקים ולנצל את השירות הצבאי ללמידת מקצוע חדש ומאתגר.

4. נרשמתם למכינה או לשנת שירות? דרגו בכל זאת את שאלון ההעדפות - למרות שמכינה, שנת שירות וגיוס חמ"ן (חיל מודיעין) אינם קשורים לשאלון ההעדפות, מומלץ בכל זאת למלא אותו ולא לחכות לשנה הבאה. 

5. תתקשרו אלינו, אנחנו לא נתקשר אליכם: ההרשמה לאשכול הווי ותקשורת - חשוב לדעת שעל מנת להתגייס לאחד התפקידים מתוך אשכול "הווי ותקשורת" (גל"צ, להקה צבאית, תיאטרון צה"ל, תזמורת צה"ל ויחידת ההסרטה), עליכם לבקש להירשם מראש למיונים, כיוון שיחידת מיטב לא מבצעת פנייה יזומה למועמדים. מדובר בהרשמה מוקדמת שמתקיימת כבר בתחילת כיתה י"ב. המיונים נערכים רק פעם בשנה, ולכן יש לעקוב אחרי מועד פתיחת ההרשמה דרך אתר "מתגייסים ברשת".

6. בקשות - התפקידים שהכי מתאימים לנתוניכם האישיים מופיעים בשאלון ההעדפות האישי אותו התבקשתם למלא. במידה ולא קיבלתם את התפקיד שרציתם בשאלון, תוכלו לשלוח בקשה אישית מנומקת להתמיינות אליו, אך דעו כי הבקשה לא בהכרח תיענה בחיוב.