מגזין

קרדיט: giphy.com

אחת ולתמיד: מי היה סילבסטר ומה זה "נובי גוד"?

המדריך השלם לחגי דצמבר!

 ראש אחד   |   21/12/2016  |    |    | 

 

 

מדי שנה מביא עמו חודש דצמבר לא רק את החורף המיוחל אלא גם חגים רבים. מלבד חנוכה, שכולכם מכירים (כבר אכלתם סופגניות?), יש עוד חגים שנחגגים סביבכם וכל שנה נוצר בלבול סביבם. כדי להפסיק את ההשוואות בין חג המולד, לסילבסטר ולנובי גוד, החלטנו לעשות סדר בעניינים. 

 

 

1. מיהו סילבסטר ולמה שנחגוג לזכרו?

 

סילבסטר היה האפיפיור בין השנים 314- 335 לספירה, בראשית ימיה של הנצרות המתפתחת. פעמים רבות נקשר שמו לאנטישמיות ולרדיפת יהודים, אך לא נמצאו עדויות שמאשרות כי יחסו ליהודים היה חמור במיוחד. איך הוא קשור לחגיגות השנה החדשה? צירוף מקרים. לכל קדוש נוצרי מקדישים יום אחד בשנה, ו-31 בדצמבר מוקדש במקרה לסילבסטר. האירוניה היא שמעט מאוד מדינות קוראות לחגיגות השנה החדשה "סילבסטר" (חוץ מאיתנו, גם גרמניה ופולין שהן מדינות נוצריות). ורוב הסיכויים שאם תשאלו אזרח אמריקאי, למשל, איך הוא חוגג את הסילבסטר, הוא לא יבין על מה אתם מדברים. כנראה שהשם הזה נבחר בארץ כדי להרתיע יהודים מלחגוג את השנה החדשה מאחר שמדובר במסורת של גויים. במסמכים הרשמיים של מדינת ישראל השם סילבסטר לא מוזכר בשום מקום ונהוג לקרוא לתאריך 1.1 "השנה האזרחית החדשה".     

 

 

 

 

 

2. מה זה ''נובי גוד''?

 

''נובי גוד'' זה "שנה חדשה" ברוסית. אזרחי ישראל שעלו מברית המועצות לשעבר נוהגים להציב בסלון יולוצ'קה מקושטת, המקבילה לעץ האשוח של הנוצרים, להכין סעודה חגיגית ולהרים כוסית לכבוד השנה החדשה. נהוג להאמין כי בערב החג, 31.1, "דיד מארוז" (סבא כפור), שנראה בדיוק כמו סנטה קלאוס, מביא מתנות לכל בני המשפחה. נובי גוד הוא חג חילוני מובהק - בתקופת השלטון הקומוניסטי אסרו על אזרחי ברית המועצת לחגוג חגים עם מקורות וסממנים דתיים, ולכן החג היחיד שנחגג במשך שנים רבות היה נובי גוד. בגלל זה חשיבותו כה גדולה בעיני ציבור יוצאי ברית המועצות והם מתעקשים בצדק להמשיך לחגוג אותו גם בארץ. 

 

 

 

 

 

3. מה ההבדל בין כריסמס לבין חג המולד?

 

אין הבדל! חג המולד הוא פשוט התרגום לעברית של כריסמס. זהו חג נוצרי המציין את הולדת ישו בתאריך 25.12. במדינות החוגגות את חג המולד מזוהה חודש דצמבר כולו עם הכנות קדחתניות לקראת החג, וגם אנחנו רואים את ההשפעה – זמרים רבים מוציאים אלבומי שירים לחג, סדרות טלוויזיה משדרות פרקי ספיישל ברוח התקופה החגיגית, והדובדבן שבקצפת – יש הרבה סיילים!

 

 

 

 

 

4. הרמדאן

 

פעמים רבות משייכים את הרמדאן לחגי דצמבר למען התקינות הפוליטית: למשל, בסדרות טלוויזיה רבות נוהגים לציין את חנוכה, חג המולד והרמדאן כחגים שנחגגים בחודש דצמבר (וכך בעצם מתייחסים לשלוש הדתות הגדולות). העניין הוא שלוח השנה המוסלמי מבוסס על הירח, ולכן בכל שנה מציינים את החג בחודש אחר, ולעתים גם בדצמבר. השנה למשל, חג הרמדאן נחגג בכלל בחודש יולי. במהלך חג זה נוהגים לצום מהזריחה ועד השקיעה במשך חודש שלם. האסלאם מחשיב את תקופת הרמדאן לחודש של קדושה, אחווה ושמחה. 

 

 

 

 

 

לסיכום, לא משנה במה אתם מאמינים או מהו המוצא שלכם – תיהנו מתקופת החגים הנהדרת הזאת ונצלו את האווירה המיוחדת לזמן איכות עם המשפחה והחברים.

 

 

(כת''צ נטלי נפתולישן \\ natali.rosh1@gmail.com)