מגזין

(צילום: shutterstock)

אחת ולתמיד: האם יש קשר בין לחץ נפשי לאקנה?

צץ לכם חצ'קון חדש? אולי כדאי שתבדקו את רמת הלחץ שלכם. 

 ראש אחד   |   21/05/2016  |    |    | 

 

הקראש שבר לכם את הלב ובדיוק כשרציתם לדווח ל־BFF נגמרה הסוללה בסמארטפון? תנשמו עמוק, כי מתברר שהלחץ יכול להשפיע באופן ישיר על העור שלכם. יצאנו לבדוק מהו בדיוק הקשר בין הרגשות שלנו למחלת העור הנפוצה אצל בני הנוער.

 

אם המונח "אקנה" לא מצלצל לכם מוכר, כנראה שהתרגלתם להשתמש במילה "חצ'קונים". אתם בטח מכירים את הסיטואציה: אתם מתעוררים בבוקר, ובום! הוא שם, מלגלג עליכם ממרומי המצח ומסרב להיעלם. אבל אם תריצו אחורה את אירועי היום הקודם, שכלל ריב עם ה־BFF, רגע מאוד מביך עם הקראש ומבחן גדול במתמטיקה, תבינו שייתכן כי הרגשות שלכם אחראים במידת מה לפצעון המבאס שצץ לכם על העור. אז האם נכון שמתח, לחץ בלימודים ואפילו אהבה יכולים לגרום להופעת אקנה? שוחחנו עם ד"ר פאולה שטרק, מומחית למחלות עור ומין ומנהלת שירות הייעוץ בתחום מחלות עור במרכז הרפואי בני ציון בחיפה, כדי להבין מהו בדיוק הקשר בין רגשות לאקנה.

 


מהי אקנה ומהן הסיבות להופעתה?

 


"אקנה היא מחלת העור הנפוצה ביותר בקרב בני נוער; לפחות 90% מאוכלוסיית הנוער סובלת ממנה. האקנה היא בעצם תהליך שבו בלוטות החלב מפרישות הפרשת יתר מצד אחד, ומצד אחר העור לא מצליח להפריש החוצה את החלב, משום שיש עליו מעין קשקשים הסותמים את הנקבוביות. חוסר האיזון הזה מביא להגדלת הבלוטות ומתבטא בהופעת זיהומים ופצעים קטנים ומוגלתיים על אזורים שונים בעור כמו הפנים, הצוואר והגב".

 


אילו דעות רווחות על אקנה הן בעצם מיתוסים?

 


"קודם כול, אקנה היא לא מחלה שרק בני נוער סובלים ממנה - היא יכולה להופיע בכל גיל. מלבד זאת, עד לפני שלושים שנה אף אחד לא חשב שיש קשר בין אקנה לבין תזונה עתירת שומן. כיום יש מחקרים המצביעים על הקשר בין השניים. אמנם אוכל אינו גורם לאקנה באופן ישיר, אך הוא בהחלט עלול להחמיר את מצב הפצעונים".

 


כיצד העור שלנו מושפע מתהליך גיל ההתבגרות?

 


"בגיל ההתבגרות הגוף מתחיל להשתנות ולייצר הורמונים שמעידים על השוני בין הגוף הזכרי לגוף הנקבי ומשפיעים על הבלוטות בעור. בעקבות זאת נוצרת הפרעה בהפרשת החלב. כשמוסיפים למשוואה הורמונים שאינם מאוזנים, אפשר להבין מדוע המחלה באה לידי ביטוי ביתר שאת בגיל ההתבגרות".

 


האם יש קשר בין רגשות לאקנה?

 


"כן. ידוע שמצב הרוח משפיע על ההפרשה ההורמונלית אצל בני אדם, וזה עלול לגרום לחוסר איזון ולהוביל להתפרצות אקנה. כמו כן, יש משתנים פסיכולוגיים ונפשיים שיכולים להחמיר את המחלה ואת כמות הפצעונים על העור".

 


אפשר להצביע על רגש ספציפי שגורם לתופעה?

 


"למען האמת, יש גורמים רבים המשפיעים על אקנה, ואצל כל אדם עלולים לבוא לידי ביטוי גורמים אחרים. אבל כולנו חווים מתח ולחץ, ואלה עשויים להשפיע בצורה ישירה על האקנה ועל המצב הפסיכולוגי שלנו. כאשר נכנסים ללחץ, הגוף מרגיש צורך לשחרר הורמונים כי הוא רוצה לחזור למצב של רוגע. שחרור ההורמונים גורם לפצעי האקנה".

 


יש רגשות שעשויים למנוע אקנה?

 


"לא ידוע לי על רגשות ספציפיים המונעים את פצעי האקנה. יחד עם זאת, כשאדם רגוע, נמנע ממנו לחץ מיותר שעשוי להוביל להופעת הפצעים. כלומר רגשות המשרים שלווה על הגוף, כמו שמחה או אושר, לא יכולים להחמיר את המצב. בנוסף, כשמישהו מאוהב, הוא בדרך כלל רגוע, וזו דרך טובה למיתון המתח ולמיתון הביטויים הפיזיים שלו. אך גם אהבה יכולה להיות מקור ללחץ, לכן כדאי להבין ולדעת איך להוביל את הרגש למקומות נטולי לחץ".

 


זה עובד גם להפך? האם לאקנה יש השפעה על התפקוד הרגשי והחברתי?

 


"באופן עקיף, כן. המראה משחק תפקיד חשוב מבחינת כולנו, ובקרב בני נוער במיוחד. המראה שלנו משפיע על הביטחון העצמי, הסטטוס החברתי והדימוי העצמי, והתעסקות שלילית בו עלולה ליצור כעס ותסכול".

 


טיפול באקנה כרוך בפגישות תכופות עם מומחים כמו רופאי עור וקוסמטיקאים. האם מדובר בטיפול שנגיש לכולם מבחינה כלכלית?

 


"חשוב לדעת שלכל קופת חולים יש רופא עור. טיפול אקנה פשוט מבוסס על מתן ויטמין A, טיפול אנטיביוטי מקומי ורחיצת האזור בסבון. העלות היא מינימלית עד כדי כך, שאפשר להשוות אותה למנת פלאפל או המבורגר".

 

via GIPHY

 

(מאת כת''צ עינב לוגסי / einav.rosh1@gmail.com)