סטייליש

לא חבל על הפיצה? (קרדיט: GIPHY.COM)

אחת ולתמיד: באיזו תדירות עלינו להתקלח?

כל יום, פעמיים ביום או שמדי כמה ימים?

 ראש אחד   |   05/04/2016  |    |    | 
לא חבל על הפיצה? (קרדיט: GIPHY.COM)

כל יום, פעמיים ביום או שמדי כמה ימים?


 

הדעה הרווחת בקרב ישראלים היא שצריך להתקלח כל יום (אם לא פעמיים ביום). כי בינינו, אנחנו חיים במדינה חמה ומיוזעת אז איך אפשר שלא? וול, תתפלאו לשמוע, אך לאחרונה יותר ויותר מחקרים ומומחים טוענים שבני האדם מתקלחים יותר מדי ושבעצם מדובר בצורך תרבותי וחברתי ולא בצורך בריאותי. שני מומחים לדרמטולוגיה (רפואת וחקר העור) התראיינו לאתר באזפיד וטענו כי ריבוי מקלחות פוגע במערך החיידקים הטבעי (והנחוץ) שעל הגוף ועלול להזיק לעור (רחצה במים חמים מדי פוגעת בתאי העור). שני החוקרים הבהירו כי מוטב להתקלח פעם ביומיים-שלושה וכי אין צורך להפריז ולהתרחץ מדי יום ביומו.

 

אז איך קרה שמרבית אוכלוסיית העולם המערבי מתקלחת בתדירות גבוהה כל כך? בואו נגיד שאפשר להאשים את האמריקאים בזה. אחרי מלחמת האזרחים בארצות הברית צברו תאוצה פרסומות לסבון גוף (בדיוק אז החל להתפתח תחום הפרסום וגם המציאו את סבון הגוף). אמריקאים רבים הושפעו מהפרסום הרב והחלו לצרוך סבוני גוף ולהתקלח בתדירות גבוהה יותר מבעבר. תריצו קדימה כמה עשרות שנים - בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת נכנסו נשים לשוק העבודה, ובה בעת החלה הכלכלה להתבסס על יותר תעשייה, מפעלים ובתי חרושת ופחות על חקלאות ועבודה בשדה. התהליכים האלה העלו את חשיבותן החברתית של הנראות והאסתטיקה מבחינתם של אנשים, וכך גם נוצר הקישור בין מקלחות מרובות להיגיינה אישית ולהצלחה בחיים. 

 

מאז נדבקו האמריקאים (ובהשפעתם גם חלקים נרחבים מהעולם המערבי, כולל ישראל כמובן) באובססיה לרחצה ולמקלחות. לסיכום, חברים, מקלחות מרובות לא רק מבזבזות את המים שאין לנו, מתברר שהן גם לא טובות במיוחד לבריאות שלנו. 

 

SHOWER - אז כמה פעמים אתם מתקלחים בשבוע?

 

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)