מגזין

קרדיט: giphy.com

אה! אז זאת הסיבה שיש כל כך הרבה דם במהלך המחזור

מגניב, מגניב, אבל זה עדיין יותר מדי!

 ראש אחד   |   09/08/2016  |    |    | 

 

 

בואו נדבר דוגרי, אם אתן נכנסות הרבה לאתר שלנו - אתן מומחיות בענייני במחזור. אתן יודעות איפה השחלות נמצאות, מה זה תסמונת קדם-וסתית ולמה אתן בכלל עוברות את זה. אתן גם יודעות שאין שום סיבה להתבייש במחזור, או שכרישים לא יטרפו אתכן רק כי נכנסתן לים בזמן הווסת (אבל מסיבות אחרות, אולי כן). אבל אולי לא ידעתן שלא רק בנות אדם מקבלות מחזור אלא גם חיות יונקות אחרות. מי מכן שיש לה כלבה או חתולה ודאי מכירה את התופעה. אך האם עצרתן לתהות איך זה שיורד להן כל כך מעט דם לעומתכן במהלך הווסת? או במילים אחרות, למה בנות אדם מדממות הרבה יותר מחיות אחרות? מתברר שנשים הן אלופות הדימום בטבע. אז למה זה מגיע לנו? ובכן, יש לכך תשובה די מעניינת.

 

 

 

 

 

כל הדם שיוצא מהגוף בזמן הווסת הוא דם שהיה אמור להגן ולשמור על התינוק שלכן. כשאתן מקבלות וסת, הגוף שלכן בעצם אומר "אני לא בהיריון", ולכן כל הדם הזה משתחרר החוצה. אבל זה לא הכול, בסופו של דבר המטרה של הדם הזה היא לא רק לדאוג לתינוק, אלא גם להגן על גוף האם מפניו.

 

לפי ד"ר אליזבת רוס מאוניברסיטת פורדו שבארצות הברית, עוברים ברחם נוטים "לחפור" ברחמה של האם כדי שתהיה להם גישה אל אספקת הדם שלה. התאוריה של אליזבת טוענת שעוברים של בני אדם נחשבים ל"תוקפניים" יותר (יש להם מוח גדול, ולכן הם זקוקים ליותר חמצן ואוכל), והרצון שלהם להגיע לאספקת הדם יכול לפגוע באם. גוף האדם מצא לכך פתרון: ריפוד הרחם ברירית דמית שמאפשרת לעובר גישה קלה וחופשית יותר לדמה של האם כך שלא יזדקק לדם שלה עצמה.

 

 

אליזבת מצאה שאצל מינים שבהם העוברים פחות תוקפניים (חתולים ועכברים, למשל) הווסת לא מלווה בדימום. לעומת זאת, בקרב מינים שבהם העוברים תוקפניים (בני האדם, כאמור, וגם פילים ועטלפים), הווסת מלווה בדימום כבד. יאיי! סתם, לא, אי אפשר פשוט לקבל עוברים פחות תוקפניים? 

 

 

WOW - אנחנו מרגישים שבני האדם נדפקו בקטע הזה... 

 

 

 

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)