מגזין

צילום: Shutterstock

אהבה על בליינד - הסיפור מעורר ההשראה של כלבי הנחייה

היום, 6.6, מציינים בארץ את "בליינד דיי", יום המודעות לקהילת האנשים עם עיוורון ולקויי הראייה בישראל. לכבוד יום ההזדהות החגיגי הבאנו לכם את כל מה שצריך לדעת על כלבי הנחייה, משפחות אומנות לכלבי נחייה ומה שביניהם. אתם מוכנים?

 ראש אחד   |   06/06/2016  |    |    | 

 

 

 

לא סתם אומרים שהכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם ואנחנו מתכוונים לזה יותר ויותר כשאנחנו מדברים על כלבי הנחייה. לכבוד ה"בליינד דיי" החלטנו לאסוף מידע על כלבים אלה ועל ההשפעה העצומה שלהם על הבעלים שלהם. 

 

 

 

אז איך מתחיל תהליך הכשרת כלבי הנחייה?

 

הכלבים המשמשים ככלבי נחייה בדרך כלל יהיו מסוג גולדן רטריבר או לברדור רטריבר בגלל מזגם הנוח וחכמתם הטבעית. כשהגורים מסיימים את שלב היניקה, הם נמסרים למשפחות אומנה לכלבי נחייה שמטפלות בהם ומגדלות אותם עד אשר יתבגרו ויוכלו לשמש ככלבי נחייה. המשפחות מקבלות הנחיות ברורות במיוחד כיצד לגדל את הגור. כשאדם עיוור רוצה לקבל כלב נחייה, עליו לעבור קורס בתנאי פנימייה כדי לראות אם הוא והכלב מתאימים זה לזה.

 

 

 

צילום: Shutterstock צילום: Shutterstock

 

 

כלבי הנחייה עוזרים ללקויי הראייה לרכוש עצמאות. ואולם גם הכלב זקוק ליחס, לכן ברור שהיחסים בין הכלב לבעליו הם מורכבים ותובעניים מאוד. מתברר כי לא מעט עיוורים נרתעים מהרעיון של הסתמכות על כלב נחייה, ואולם יעל וייס ריינד, מנכ''לית עמותת "אופק לילדינו", עמותה ארצית שדואגת לילדים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל ומפעילה שני בתי ספר לאילוף כלבי נחייה בארץ, אומרת: "אלו שכן מאמצים כלב מספרים כי כלב הנחייה שינה להם את החיים, קשה להסביר את העוצמה. זה יצור שיעשה בשבילך הכול, אבל גם דורש ממך נאמנות. רק 4-2 אחוזים מכלל העיוורים משתמשים בכלב נחייה, כי בעבור רובם אחזקת הכלב היא עניין מאוד תובעני". 

 

 

 

צילום: Shutterstock צילום: Shutterstock

 

 

קבלו שני סיפורים מרגשים על שני כלבי נחייה מיוחדים:

 

 

מגור קטן לכלב נחייה: יונתן ופפסי

 

 

יונתן ראודניץ (15) ומשפחתו אימצו את פפסי כשעוד היה גור קטן, כחלק מפרויקט משפחות אומנות לכלבי נחייה. יונתן מספר:

 

"אימצנו את פפסי ביוני 2015. האימוץ הפך אותי לרגיש הרבה יותר כלפי בעלי חיים וגם שינה את הבית שלנו ואת המשפחה שלנו, כי פפסי הוא כמו חבר חדש שמחכה בבית ונותן אהבה. אני זוכר כשפפסי היה ממש קטן, עוד בימים הראשונים שהוא בא לבית שלנו, רצתי איתו על הדשא, והוא נעמד על הרגליים האחוריות שלו וחייך חיוך ענקי. זה רגע שאני לא אשכח לעולם. אימוץ כלב נחייה הוא דבר חשוב מאוד. אני ממליץ למי שרוצה כלב בבית שילך על זה, כי זו מטרה חשובה. ככה גם תקבלו כלב, שהוא חבר חדש לחיים, וגם תרגישו סיפוק אדיר כשתמסרו אותו לבן אדם שזקוק לו. לגרום לבן אדם אחר בעולם לחייך בזכות הטיפול בכלב שווה את הכול".

יונתן ופפסי יונתן ופפסי

 

 

 

 

הסיפור של אופיר וכלב הנחייה מל

 

אופיר אלמליח (18) היא בעלת עיוורון. מאז שפגשה לראשונה את כלב הנחייה שלה, מל, השניים בלתי נפרדים. אופיר מספרת: "אימצתי את מל לפני שנה בערך, והוא הפך להיות החבר הכי טוב שלי, ממש כמו בן אדם. תהליך האימוץ היה ארוך - בהתחלה הגשתי בקשה למרכז הישראלי לכלבי נחייה שממוקם בבית עובד, אחר כך הגעתי למבחן ולקורס של שלושה ימים כדי להתנסות עם הכלב. לאחר מכן השתתפתי בקורס של שלושה שבועות וסיימתי בשבוע ניסיון עם מל בבית. חלק מההתנסות היא לצאת עם מל למסלולים באזור הבית כדי שיתרגל לסביבה, לעבודה ולכל מיני מקומות שאני מגיעה אליהם ביום-יום. היום מל הולך איתי גם לעבודה ובעצם לכל מקום. מבחינתי, הכלב הזה זה עצמאות. אפילו כשאני הולכת למקלחת או לשירותים, הוא הולך אחריי, נוצר בינינו קשר מאוד מיוחד. אני קשורה אליו מאוד".

 

 

אופיר משתפת אותנו ברגע שלעולם לא תשכח: "פעם אחת הייתי בכינרת עם המשפחה והבאתי את מל איתי, כמובן. שחיתי במים והיו קצת גלים. הייתה הרגשה שאנחנו נסחפים, ומל רץ אליי בניסיון להציל אותי למרות שלא הייתה סכנה ממשית. היה לו את הצורך לבוא אליי, אז החזקתי בו והוא התחיל לכוון אותי לחוף, זה היה רגע מאוד מיוחד".

 

צילום: Shutterstock צילום: Shutterstock

 

 

 

 

הכתבה עשתה לכם חשק להשתתף בפרויקט המשפחות האומנות? המשפחה שלכם מעוניינת להפוך למשפחה אומנת לכלב נחייה? חשוב לדעת שזהו פרויקט משפחתי ולא של בן אדם יחיד. רוצים לדעת עוד?

 

 

 

למידע על משפחות אומנות לכלבי נחייה היכנסו לאתר בית הספר לכלבי נחייה לעיוורים  ttp://www.he.israelguidedog.org/

 

 

לפרטים נוספים על פעילויות "בליינד דיי" היכנסו בדף הפייסבוק "בליינד דיי - 6.6 - Blind Day"

 

 

לאתר עמותת "אופק לילדינו" ולתרומות - http://www.ofekl.org.il/

 

 

 

 

INSPIRE  - אין ספק שכלב הנחייה הוא הוא הרבה יותר מחברו הטוב ביותר של האדם!

 

 

(כת''צ עינב לוגסי)